Author Topic: Прашањa поврзани со звучници  (Read 117411 times)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Дај повеќе податоци за басовите,ако можеш и некоја слика од сите звучници.Кои се димензиите на басовите?Од кој систем се извадени??

Offline slidermc

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 595
  • Gender: Male
Може, зависи од квалитетот на драјверите (звучната единица). Се дизајнира точна кутија по Thielle-Small параметрите на звучникот. Која марка се ?

А тоа солиден бас од тие од 1000 денари, ни до 100Hz не свират!

Бидејки има голема заинтересираност за дизајнирање точна кутија, ке се обидам да напишам повеке како точно се прави од почеток до крај, во нова тема.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Секако човеков не сака хај фај пресметки!Thielle-Small параметри за половни звучници извадени од стар систем?? Параметри да мери? И сигурно е свесен дека со тие евтини звучници нема чудо да направи! Нека даде бар податок за димензијата на басот па ке му предложиме некоја литража за кутијата.Ако се уште гумирани басовите може да бира и некоја друга варијанта.Понатаму ке видиме... 8)

Offline RoCk-Er

  • Нов член
  • *
  • Posts: 47
  • Gender: Male
Дај повеќе податоци за басовите,ако можеш и некоја слика од сите звучници.Кои се димензиите на басовите?Од кој систем се извадени??

Басовите се 4 инчи, околу 20 вати. Иначе се работи за ефтини звучници, извадени се од систем Sony CFD 775L. Повеќе спецификации нема.  :)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Прашањa поврзани со звучници
« Reply #244 on 30.11.2014, Sunday, 19:22:32 (Edited 30.11.2014, Sunday, 19:57:10) »
Ќе почекам прво некој друг да даде свој предлог,односно веројатно да ти даде некои формули за пресметување,па на крај јас ќе го дадам своето мислење.

Offline RoCk-Er

  • Нов член
  • *
  • Posts: 47
  • Gender: Male
Одг: Прашањa поврзани со звучници
« Reply #245 on 30.11.2014, Sunday, 19:27:19 (Edited 30.11.2014, Sunday, 20:35:16) »
Ок, не се брзам  :)

Offline slidermc

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 595
  • Gender: Male
Ајде таман, отворив тема за дизајнирање по Thielle-Small, па добро ке дојдат вака мали единици во примерите за пресметките :) Ако си од Скопје, дојди да ти ги измерам параметрите и да видиме за што се работи ;) Ако не ке бараме друго чаре.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Ете,брз и стручен одговор,ама само ако си од Скопје! Ако си од *јабана* ,еве ти една скица која некој како тебе ја барал за себе користејќи 4 инчен бас и 8 мм шперплоча од школски клупи.Од кое училиште бил не знам!

Offline slidermc

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 595
  • Gender: Male
Читај-друго решение! не кажав какво, има и други начини!

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Прашањa поврзани со звучници
« Reply #249 on 01.12.2014, Monday, 19:45:23 (Edited 01.12.2014, Monday, 19:47:58) »
Многу обожавам други,теоретски решенија. 8)

Offline RoCk-Er

  • Нов член
  • *
  • Posts: 47
  • Gender: Male
Одг: Прашањa поврзани со звучници
« Reply #250 on 01.12.2014, Monday, 23:03:03 (Edited 02.12.2014, Tuesday, 01:35:43) »
Ете,брз и стручен одговор,ама само ако си од Скопје! Ако си од *јабана* ,еве ти една скица која некој како тебе ја барал за себе користејќи 4 инчен бас и 8 мм шперплоча од школски клупи.Од кое училиште бил не знам!


Батка моментално имам вакви кутии (лани ги правев, по твој цртеж :D), ама не ме бендисува звукот. Мислев нешто по принцип на сабвуфер да биде (внатре со некакви прегради, поима неам), ваљда така може да се постигне подобар ефект?

Вака нешто, не знам...



Или сепак колку пари толку музика.. :D

Споено мислење: [time]01 Декември 2014, 23:07:36[/time]
Ајде таман, отворив тема за дизајнирање по Thielle-Small, па добро ке дојдат вака мали единици во примерите за пресметките :) Ако си од Скопје, дојди да ти ги измерам параметрите и да видиме за што се работи ;) Ако не ке бараме друго чаре.

Не сум од Скопје, од Велес сум - сограѓанин на Батка :). Фала на понудата ама за звучничињава не вреди да се мачам да идам, поарно на крај ќе си зеам некое вуферче за компјутер и решена работа. За понатаму ако земам посалам драјвери, може нешто да направиме.  ;)

Offline slidermc

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 595
  • Gender: Male
Одг: Прашањa поврзани со звучници
« Reply #251 on 01.12.2014, Monday, 23:12:38 (Edited 01.12.2014, Monday, 23:15:14) »
Важи другар. Овие кои ги имаш постирано кутииве, се bandpass кутии и е екстра тешко да се погодат.
Quote
Или сепак колку пари толку музика..
И тоа има удел :D

Споено мислење: 01.12.2014, Monday, 23:15:14
Инаку слична ваква варијанта имаше еден Шарп вуфер кој го имав репарирано, со две 4инч звучки, бендпас варијанта. Звукот беше многу лош, но драјверите беа прилично добри.

Offline slidermc

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 595
  • Gender: Male
Најдов сајт со многу интересни анимации за звучки, па погледнете:P
Code: [Select]
http://animagraffs.com/loudspeaker/

Offline Gocko

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 64
Кутијата, односно цртежот што е на сликата не е воопсто лоша варијанта. Само треба да се напраи добра кутија , имам праено ваква.  Видов во едно  фабричко 5.1 актибно вуферче Бест, од тука ми дојде идеја па се прашував зошто е тоа така. Затоа што , кога звучникот е сместен во затворена компресиона кутија , оптеретен на иста снага, звучникот повеке вибрира. не сум стручен да објаснам зошто е тоа така , ама според мене е обратно од логика и физика. Би требало во компресиона кутија по споро да се движи , бидејки нема од кај да излегува компресираниот воздух внатре. Јас бев прездоволен од звукот и басот, звучничето беше 6,5 инчно , го напрвив активно со TDA7265 (2 x 25W односно 1 x 50W мостна врска, како во мојов случај), во комбинација со low-pass филтер со TL072, навистина ми паеше кеиф. Имам слики и шема од филтерот и засилувачот , неможам тука да ги прикачам, ако некого го интересира нека пише ПП, а вуферчето е сигурно кај некој другар, трампано за нешто и сеуште ,,тресе'' :D.

Offline slidermc

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 595
  • Gender: Male
Да, повеке се придвижува, за разлика од истиот звучник ако е во бас-рефлекс кутија. А највеке ке мрда ако е без кутија, нормално тогаш ке нема бас :)