Author Topic: 2x20W засилувач со TDA2005  (Read 1315 times)

Offline ShAdOw

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 879
  • Gender: Male
2x20W засилувач со TDA2005
« Opened on 21.01.2011, Friday, 17:19:27 »
Стерео аудио засилувач реализиран со две интегрални кола од типот TDA2005. Излезната јачина на еден излез на овој стерео засилувач е 20W на 4Ω.


Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Одг: 2x20W засилувач со TDA2005
« Reply #1 on 21.01.2011, Friday, 20:58:45 »
иии,што е ова 90ватно трафо!!

Offline ShAdOw

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 879
  • Gender: Male
Одг: 2x20W засилувач со TDA2005
« Reply #2 on 21.01.2011, Friday, 21:30:01 »
иии,што е ова 90ватно трафо!!
Е што има чудно тука ја незнам ???. За да работи нормално засилувачот трафото треба да биде барем дупло појако од вкупната моќност на засилувачот. На пример како во дадениов случај вкупната моќност на засилувачот е 40W, а моќноста на трафото е малце повеќе од дуплата моќност на засилувачот (80W) и изнесува 90W. Сега знаеш нешто повеќе за засилувачите SKOLS ;).

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: 2x20W засилувач со TDA2005
« Reply #3 on 21.01.2011, Friday, 21:41:29 »
иии,што е ова 90ватно трафо!!
Е што има чудно тука ја незнам ???. За да работи нормално засилувачот трафото треба да биде барем дупло појако од вкупната моќност на засилувачот. На пример како во дадениов случај вкупната моќност на засилувачот е 40W, а моќноста на трафото е малце повеќе од дуплата моќност на засилувачот (80W) и изнесува 90W. Сега знаеш нешто повеќе за засилувачите SKOLS ;).
Ама мислам дека ова правило важи за засилувачите во AB класа,може и во B класа,а например за D класа не мора до толку,ако е 100W засилувачот,за D класа збориме,мислам дека ако му ставиш 120-150W трафо нема да има проблем :) ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: 2x20W засилувач со TDA2005
« Reply #4 on 21.01.2011, Friday, 22:00:46 »
да да и ништо ке слушаш од Д класа ;D
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline ShAdOw

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 879
  • Gender: Male
Одг: 2x20W засилувач со TDA2005
« Reply #5 on 21.01.2011, Friday, 22:24:26 »
иии,што е ова 90ватно трафо!!
Е што има чудно тука ја незнам ???. За да работи нормално засилувачот трафото треба да биде барем дупло појако од вкупната моќност на засилувачот. На пример како во дадениов случај вкупната моќност на засилувачот е 40W, а моќноста на трафото е малце повеќе од дуплата моќност на засилувачот (80W) и изнесува 90W. Сега знаеш нешто повеќе за засилувачите SKOLS ;).
Ама мислам дека ова правило важи за засилувачите во AB класа,може и во B класа,а например за D класа не мора до толку,ако е 100W засилувачот,за D класа збориме,мислам дека ако му ставиш 120-150W трафо нема да има проблем :) ;D
Епа зошто го пишувам јас ова Malecko :). Која класа е овој засилувач знаеш ???. Јас мислам дека не ;D (без љутење, ова е за да научиш нешто повеќе за засилувачите), ама еве јас ќе ти кажам дека овој засилувач работи во B класа т.е интегралното коло TDA2005 e класа B, а ако не ми веруваш на мене еве ѕирни во даташитот (тој не лаже) ;).

TDA2005 Datasheet:
Code: [Select]
http://www.st.com/stonline/books/pdf/docs/1451.pdf

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: 2x20W засилувач со TDA2005
« Reply #6 on 21.01.2011, Friday, 22:27:31 »
иии,што е ова 90ватно трафо!!
Е што има чудно тука ја незнам ???. За да работи нормално засилувачот трафото треба да биде барем дупло појако од вкупната моќност на засилувачот. На пример како во дадениов случај вкупната моќност на засилувачот е 40W, а моќноста на трафото е малце повеќе од дуплата моќност на засилувачот (80W) и изнесува 90W. Сега знаеш нешто повеќе за засилувачите SKOLS ;).
Ама мислам дека ова правило важи за засилувачите во AB класа,може и во B класа,а например за D класа не мора до толку,ако е 100W засилувачот,за D класа збориме,мислам дека ако му ставиш 120-150W трафо нема да има проблем :) ;D
Епа зошто го пишувам јас ова Malecko :). Која класа е овој засилувач знаеш ???. Јас мислам дека не ;D (без љутење, ова е за да научиш нешто повеќе за засилувачите), ама еве јас ќе ти кажам дека овој засилувач работи во B класа т.е интегралното коло TDA2005 e класа B, а ако не ми веруваш на мене еве ѕирни во даташитот (тој не лаже) ;).

TDA2005 Datasheet:
Code: [Select]
http://www.st.com/stonline/books/pdf/docs/1451.pdf
Хммм не сум знаел,инаку фала,него ако имаш време дај пиши ги сите класи на засилувачи,јас само неколку знам,а знам дека ги има повеќе ;D.Ги знам A,AB,В,D,H и мислам дека имаше класа C ама не сум сигурен,дај вие поискусните нашкрабајте што е разликата :D?
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: 2x20W засилувач со TDA2005
« Reply #7 on 21.01.2011, Friday, 22:34:03 »
Малецко,треба бар 5-6 страни да се напишат за се она што бараш.Подобро најди Е-бук од книгата * Транзисторски појачивачи* (не сум сигутен за авторот) ама е од Техничка книга- Београд и внатре на 50-60 страни има  се што те интересира.

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: 2x20W засилувач со TDA2005
« Reply #8 on 21.01.2011, Friday, 22:37:38 »
Малецко,треба бар 5-6 страни да се напишат за се она што бараш.Подобро најди Е-бук од книгата * Транзисторски појачивачи* (не сум сигутен за авторот) ама е од Техничка книга- Београд и внатре на 50-60 страни има  се што те интересира.
Mногу бре,толку ли е голема разликата?А кои се класите барем пишете ги :D,само класите,не да објаснувате ;D?
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline ShAdOw

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 879
  • Gender: Male
Одг: 2x20W засилувач со TDA2005
« Reply #9 on 21.01.2011, Friday, 23:02:28 »
Еве слика од класите на засилувачи и шема од тоа како го засилува сигналот секој засилувач од различна класа ;).


Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: 2x20W засилувач со TDA2005
« Reply #10 on 22.01.2011, Saturday, 17:50:04 »
Ама мислам дека ова правило важи за засилувачите во AB класа,може и во B класа,а например за D класа не мора до толку,ако е 100W засилувачот,за D класа збориме,мислам дека ако му ставиш 120-150W трафо нема да има проблем :) ;D

Скоро сите интегрирани аудио засилувачи на моќност изведени со операциски засилувачи кои не работат во D класа работат во AB класа, ретко се наоѓа некој кој работи во B класа или во чиста A класа ;) (овие во A класа, „да не грешам душа“, ама мислам дека и ги нема ;D).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."