Author Topic: KISS принципот  (Read 5931 times)

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
KISS принципот
« Opened on 27.12.2009, Sunday, 20:15:52 »
Општо во животот а и во техниката нештата имаат тенденција да се комплицираат без потреба. KISS принципот во превод значи: "Keep It Simple & Stupid" - „Нека Биде Глупаво и Едноставно“. Ова највеќе треба да ви има значење во електрониката! Ако нешто со 200 делови работи 2% подобро од нешто кое има 20 делови значи дека не е почитуван KISS принципот и не се исплати да се изработува. Исто така ако од тие 200 делови извадиш 20 делови и пак работи 98% добро значи воопшто и не требало да ги има, следствено од тоа следува дека идеалниот дизајн не е тој на кој нема повеќе што да му додадеш туку идеалниот дизајн е дизајн кој ако уште нешто одземеш нема да работи. Да се следат овие правила во дизајнот и изработката на уредите и општо во животот и ќе биде едноставно.
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Одг: KISS принципот
« Reply #1 on 27.12.2009, Sunday, 21:11:03 »
Апсолутно се слагам со KISS принципот и го применувам кај 95% од работите, АМА во останатите 5% сакам максимално да ги искомплицирам работите, чисто од причина што имам слабост (да не речам фетиш :o) кон гломазни, комплицирани склопови со милион делови, дугмиња, прекинувачи, индикатори и сл. Последен пример - твојот засилувач со PL84, иако си работи супер и веќе го имам во глава како ќе изгледа во кутија од лакирано дрво со горна плоча од полиран алуминиум, напред лампите, позади трансформаторите, итн.. си викам две лампи некако малку се, одма ми текнува уште една-две од предзасилувачот баш убаво ќе го пополнат просторот, па можда уште и тон-контрола со уште една-две ECC85 (плус обавезно прекинувач за бајпас), а тек да имав и некоја исправувачка AZ..или GZ.. да доминира во средина, па уште и некој убав инструмент за VU метар...ме сфаќаш, нели ;). Од друга страна пак, на моменти одам во друга крајност со ептен минималистички пристап, така на пр. имам едно појачало што има само една лед-диода на предната плоча, а се друго - пуштање, регулации, и сл. оди преку предзасилувачот (т.е. ќе оди кога ќе го направам ;D). Ете толку  ;D.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: KISS принципот
« Reply #2 on 27.12.2009, Sunday, 21:19:04 »
и јас одам кон овај принцип, ама не е така едноставно секогаш
некогаш треба да ма повеќе за да добиеш повеќе, пр. правиш појачало ама да е како кит комплет и сакаш да го продадеш , ако на него има малку делови (10-20) а ти му бараш 500-1000 денари нема никој д ати го купи, ама па ако додадеш ти уште 50-100 денари и му приставиш плус некој дел ќе биде по богато и полесно ќе се продаде :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!