Author Topic: Ми треба нацрт за звучни кутии  (Read 2579 times)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Нема да добиеш никаков звук,само некаква бучава и толку.Од бас звучник не треба да очекувап звук пријатен за уши! Најди барем некои пиезо од пазар,по 100 ден се!!

Offline MartinSk

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 647
  • Gender: Male
не те свакам зашто да не добијам никаков звук ? според тебе значи ми треба бас и високотонез така ???

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Па не само според него, според сите закони на физиката ако користиш само басови ќе добиеш само бас-звуци... Не може бас звичник да вади високи фрекфенции. Само незнам што си се запнал толку 3 звучници да користиш... Зошто не направиш две звучни кутии дво системски или тросистемски?

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Па не само според него, според сите закони на физиката ако користиш само басови ќе добиеш само бас-звуци... Не може бас звичник да вади високи фрекфенции. Само незнам што си се запнал толку 3 звучници да користиш... Зошто не направиш две звучни кутии дво системски или тросистемски?

Искрено и мене не ми е јасно зошто така не ги изведе звучниците ???.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Целта на звучната кутија е да ставиш онолку звучни единици колку треба да го покриеш најидеално звучниот(чуен ) спектар!! Секоја звучна единица емитува звуци во одреден спектар на тонови и затоа звучниците се делат на бас ,среднотонци и високотонци.Цел на свртницата е да ги обедини поедините спектри на зв.единици и да ги спои во еден непрекинат звучен низ кој го слуша нашето уво.Ако имаме два звучника тие мора да емитуваат фреквенции кои ке се преклопуваат за да може да го слушнеме целиот спектар.Свртницата ке има една резна фреквенција,т.е. само на едно место ке го подели звучниот спектар.Басовите и средните обично ги презема басот,а високите средни и високите тонови -високотонецот! Тросистемските звучници имаат три зв.единици и две резни фреквенции - меѓу басот и среднотонецот и средн. и високотонецот! Успешноста и квалитетот на кутијата се огледува во линеарноста на звукот т.е. да не се осети празнина *дупка* во спектарот при појава на определени фреквенции кои ни еден од звучниците не може или слабо ги репродуцира!Со еден бас звучник тоа не се постигнува!

Offline MartinSk

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 647
  • Gender: Male
аха сега разбрав што сакате да ми кажете, бидејки ств за аудиотехника сум ептен тапа затоа и прашав и фала многу што ми дадовте некои иформации што многу ке ми користат, ако имате некој нацрт за звучни кутии поставете го овде да го разгледам, нека има бас среднотонец високотонец, што било само да вади пријатен звук :)

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
има низ форумов, ако не се снајдиш поши че проба да најда нешто од списанија, смао и цена одприлика до колку планираш пиши.

Offline MartinSk

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 647
  • Gender: Male
цената не ми е битна, дека како што ви кажав на татко ми другарот е столар па ке ми напраи поевтино, така да јас сепак ке разгледам низ ворумов а ако во случај најдеш нешто, стави го тука :)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Ајде одлучи се :дво или тро системска и која марка(модел) би бил басот и другите звучници.

Offline MartinSk

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 647
  • Gender: Male
ви реков дека ке купам звучници накнадно...и дали може да ми објасните што е тоа дво и тросистемска ? ???

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Па двосистемска ти е со два драјвера  ;) ( Пример бас  и високотонец во една кутија ) и тросистемска таа е со 3 драјвера ( Бас , високотонец и среднотонец)  ;)

Offline MartinSk

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 647
  • Gender: Male
ааа сега ми е јасно, епа дво системска тогаш ;)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Ај помисли се малку и бар види каков високотонец и која марка басови ке купиш!

Offline MartinSk

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 647
  • Gender: Male
ок колега, деновиве ке одам во продавница па ке пишам ;) ;D

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Ајде одлучи се :дво или тро системска и која марка(модел) би бил басот и другите звучници.

Мислев за звучниците, али како што гледам веќе си направил некој избор  :)