Author Topic: Сигнал трасер (Signal Tracer) со TDA2822M  (Read 1472 times)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Сигнал трасер (Signal Tracer) со TDA2822M
« Opened on 11.01.2011, Tuesday, 04:17:41 (Edited 01.02.2011, Tuesday, 02:00:39) »
Еве една шема што ја дизајнирав (повеќе препишав и малку модифицирав од datasheet-от, со додавење на некои околни компоненти за да може да функционира колото како сигнал трасер). Како и да е, шемата сигурно функционира, ја пробав на protoboard ;), а сите компоненти (освен TDA2822M) можете да ги најдете „низ дома“, така да изработката не е проблематична ;). Монтажна шема и PCB не направив бидејќи шемата е премногу проста, па поради тоа, можеби монтажната шема која на мене би ми одговарала не би ви одговарала на вас (јас на пример, сакам се да си има засебно напојување, па поради тоа и посебно трафо му дадов на сигнал трасерот, иако слободно може да се напојува од стабилизиран извор на напојување со одземање на неколку компоненти).

TDA2822M е стерео интегриран засилувач кој во мостна врска може да даде моќност од околу 1W при THD=0.5% (од прилика) и при оптоварување од 4ohm, значи дека е доволно моќно (некој можеби ќе сака да поврзе звучник наместо слушалки, како што е прикажано на шемата ;)) за да може да го побуди било кој уред, од звучник до слушалка. Компонентите околу TDA2822M се за спрега, дефинирање на горна гранична фреквенција (мислам дека излезе некаде околу 40 или 50KHz за вредностите кои ги имаат C2 и C3), итн. Остатокот од деловите се за напојувањето и влезниот степен на сигнал трасерот.

Ако има некоја грешка во цртањето на шемата, кажете ми, ќе искорегирам ;). Монтажните шеми правете си ги како сакате ;) (слободно може да се направи и на универзална плочка ;)). Трансорматорот може да го извадите од некој стар полнач за мобилни телефони (струја со јачина од околу 150-200mA при излезен напон од 10-20V~ е повеќе од доволно за напојување на колото). Како што реков, во принцип, сите делови (освен интегрираното колото) можете да ги најдете по дома ;).


Листа на делови:

R1, R2 = 4.7ohm (1/4W)
P1= 100K-1M Log
C1, C2, C3, C6 = 100nF (Plastic)
C4= 10uF (25V)
C5= 10nF (Plastic)
C7= 1000uF (25V-35V, depending on the output voltage of TR1)
D1, D2 = 1N4007
D3, D4, D5, D6 = 1N4001
IC1 = 7809 or 7812
IC2 = TDA2822M
TR1 = Transformer (220V/230V to 10V-20V, 150-200mA is sufficient enough)
Probe = Multimeter Probe
Aligator Grip = Small Aligator Grip (for GND)
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Еве ти виртуелен + реп за трудот :) ;), а со што ја проба, со звучник или слушалки, дека јас би додал можда некое отпорниче на излезот, пошто 1 ват ми е некако прегласно за слушалки... ;)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
1W е на 4оми, ти ке го користиш на 32оми, така да таман би требало да е :D
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Аааа, не ми текна на тоа... ;)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Сигннал трасер (Signal Tracer) со TDA2822M
« Reply #4 on 11.01.2011, Tuesday, 15:07:47 (Edited 11.01.2011, Tuesday, 20:43:50) »
1W е на 4оми, ти ке го користиш на 32оми, така да таман би требало да е :D

Да да, во право е Bojan ;). A инаку ја пробав со слушалки и релативно гласно е ;) ;D, мада тоа лесно се корегира со потенциометарот ;).

Споено мислење: 11.01.2011, Tuesday, 20:43:50
Заборавив да напоменам, пожелно е за сондата да користите оклопен кабел (коаксијален) каде што ширмот е врзан за маса ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Батка Гига,бидејки ова ИК е стерео појачалце, измени ја шемата и пин 3 нека оди на излез Р на џекот.Л и Р се во краток спој - раздели ги ,а Г нека оди на маса а не на пин 3 ! Пиновите 6 и 7 можеш заедно да ги врзеш ( влезови Л и Р ) и да добиеш стерео на слушалките!

Offline MAKEDONIA

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1253
  • Gender: Male
  • Da bides idiot e najtesko,konkurencijata e silna
signal traser porano bea kako podebel moliv zaedno so baterijata,tehnikata e denes ponapredna a signal traserot e pokompliciran,ke gledam da stavam poednostaven.
Z33MK

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
signal traser porano bea kako podebel moliv zaedno so baterijata,tehnikata e denes ponapredna a signal traserot e pokompliciran,ke gledam da stavam poednostaven.

Намерно ја ставив оваа изведба бидејќи е изведена со еден интегриран аудио засилувач кој работи во мостна врска, сите останати изведби што сум ги пробал имале една од две мани: или не можеле правилно да го засилат сигналот до ниво кое може да се смета за доволно ниво за јачина на глас на слушалки, или имале преголеми изобличувања. Од тие причини, решив да искористам интегриран засилувач. Инаку, во секој случај, сум за користење на дискретни компоненти место ингегрирани (барем во вакви проектчиња ;)).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Сигннал трасер (Signal Tracer) со TDA2822M
« Reply #8 on 01.02.2011, Tuesday, 01:59:53 (Edited 01.02.2011, Tuesday, 03:08:39) »
Нешто фатив да рботам во Sprint Layout (да почнам да ја учам ова тонер трансфер постапкава ;D), па фатив прво ова да го работам (едноставна шемичка, колку за проба доволна е, да не упропастам нешто поголемо ;D). Плочката е релативно мала (мислам дека димензиите и беа од прилика 3.5cm X 3.5cm), така да можете да ја направите и од некоја останата плочка, што ви останала од некоја поголема шема ;). Кога ќе ја принтате плочката, принтајте ја во оригиналната големина, значи zoom или scale (зависи од принтер до принтер и дрјаверите што ги користи) ставено на 100% и принтајте на A4 формат ;). Потенциометарот можете да го поставите и надвор од плочката (ако не можете да најдете минијатурен потенциометар ;)). Ако има некои грешки, пишете, ќе ги искорегирам, па пак ќе ја upload-ирам ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Пак велам види ја добро шемата - еден излез ти оди на маса и тешко да не го прегориш појачалцево вака!! ;) :D ;D

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Сигнал трасер (Signal Tracer) со TDA2822M
« Reply #10 on 01.02.2011, Tuesday, 02:35:41 (Edited 01.02.2011, Tuesday, 03:19:44) »
Пак велам види ја добро шемата - еден излез ти оди на маса и тешко да не го прегориш појачалцево вака!! ;) :D ;D

Всушност и двата излези (индиректно) одат на маса, работи во мостна врска, но го пробав на protoboard, и тоа релативно долго време работеше, немаше проблеми, барем не со слушалки, не приклучив звучник за да пробам со звучник како ќе функционира. А RC компонентите на излез (претпоставувам барем) се поставени како филтер непропусник на високи фреквенции и можно е и да имаат двојна функција, да работат и како заштита од самоосцилации (се што е над „таа и таа“ фреквенција се носи на маса ;)).

EDIT:

Батка Гига,бидејки ова ИК е стерео појачалце, измени ја шемата и пин 3 нека оди на излез Р на џекот.Л и Р се во краток спој - раздели ги ,а Г нека оди на маса а не на пин 3 ! Пиновите 6 и 7 можеш заедно да ги врзеш ( влезови Л и Р ) и да добиеш стерео на слушалките!

Ааааа сега те сватив, јас па не прочитав што имаш пишано претходно, sorry :S.

Значи, не појаснив, конекторот е само „визуелно“ врзан така на шемата, значи, не треба така да се врзува ако ја правите шемата ;). Мислев дека ќе биде јасно дека е така поставен конекторот само колку визуелно да изгледа подобро, но еве ќе појаснам ;).

Значи вака треба да ги го врзете конекторот со слушалките ;).

It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Имав проблеми со една серија ПЦ звучници со ова ИК.Проблемот беше кога ке ставиш слушалки во џекот на звучникот,ако го направиш тоа споро и брзоплето,гореше овој ТДА2822.Затоа реков....

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Имав проблеми со една серија ПЦ звучници со ова ИК.Проблемот беше кога ке ставиш слушалки во џекот на звучникот,ако го направиш тоа споро и брзоплето,гореше овој ТДА2822.Затоа реков....

и тоа ли го има...да треба брзо да ставаш џек набрзинка...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Имав проблеми со една серија ПЦ звучници со ова ИК.Проблемот беше кога ке ставиш слушалки во џекот на звучникот,ако го направиш тоа споро и брзоплето,гореше овој ТДА2822.Затоа реков....

и тоа ли го има...да треба брзо да ставаш џек набрзинка...

Можеби бидејќи преспојува маса со излез, најверојатно поради тоа. Но во оваа комбинација не би требало да ја има таа „појава“, ова коло работи во мостна врска (искористени се и двата засилувачи наменети за стерео верзија, тука се искористени и двата како еден мостен ;)), така да (евентуално) само излезите на двата операциски засилувачи во интегрираното коло ќе се преспојат еден со друг при вклучувањето на слушалките, а не према маса ;), така да не би требало да има проблем ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Не да ставиш џек набрзина - треба да ги исклучиш звучниците од напон ,ако сакаш да ставиш слушалки во женскиот џек на еден од звучниците.Проблемот беше во самите џекови кои во еден момент при премостувањето со машки 3,5 мм џек доаѓаа во ситуација да  ги спојуваа на кратко едниот или другиот џек кон масата. Имав десетина звучници вратено.Тоа беше отприлика пред 5-6 години кога ДЕ ЛУКС влегуваше на големо во Македонија.