Author Topic: Интересен финиш на звучни кутии  (Read 2082 times)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Tака, синтелон,теписон, ... тоа ти е исто! Само сега ме јаде друга идеа - читав за бас кутија која место бас рефлекс отвор има пасивна бас мембрана,Потисок - пишува 102 дб.Ке ставам слика па ке ви биде појасно: Бас звучник од 8 инчи е ставен надворечно свртен со мембраната во една кутија (комора) со определен волумен,а место бас рефлекс или отвор е залепена мембрана од дбруг (истоветен) бас звучник.Комората е така прорачуната да го зголемува 3-5 пати потисокот на пасивната мембрана.Тоа би значело - ставиш на звучник 30 вати добивач на пасивот - 90 вати ( мислам потисокот се зголемува за толку децибели!) Ако е реално тогаш не треба за дома да правите * кофи* и *регали*,се ке се реши со многу помала сила и волумен на кутиите! Еве слика ,како изгледа таква кутија!

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Ова е вуфер ?

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Го имам видено овој дизајн, мислам дека во некој Емитер имав читано за него, и да, вадел подобри резултати но за релативно ниски фреквенции. Во принцип, само за subwoofer е добар, не и за бас-среднотонец. За ваков звучник треба тросистемска кутија да се направи, иако можеби звучникот е бас-среднотонец, а не само бас, што донекаде е додатен трошок за среднотонци :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline ShAdOw

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 879
  • Gender: Male
Ааа batka стварно првата и втората кутија се супер нема што башка тоа и црна боја која мислам дека најубаво стои на звучници.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Ааа batka стварно првата и втората кутија се супер нема што башка тоа и црна боја која мислам дека најубаво стои на звучници.

„Тегет на све иде“ ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Се разбира се работи за вуфер.Проблемот кај басовите е што бараат мноогу сила од појачувачот.Доколку успееме  да добиеме нешто - ОК! Ваков легендарен звучник има прв направено фирмата *ОМ*(каква случајност! ;) :D) и беше мислам одколу 1,5 м висина.Имаше во Емитер разни конструкции,ама конкретно вакво нешто -  не! Имаше слично нешто во САМ,одамна,ама со подруго решение!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Имаше слично нешто во САМ,одамна,ама со подруго решение!

Епа тогаш изгледа таму сум го видел, знам дека некаде сум го видел, ама не ми текнуваше каде ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Имаше слично нешто во САМ,одамна,ама со подруго решение!

Да не мислиш на вариовент, мислам дека го имаше во таа серијата звучници со dynaudio драјвери?
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Да не мислиш на вариовент, мислам дека го имаше во таа серијата звучници со dynaudio драјвери?

Да да, така нешто беше, со dynaudio драјвери беше, да... нешто како низ магла ми текнува сега ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Интересен финиш на звучни кутии
« Reply #24 on 07.01.2011, Friday, 18:48:17 (Edited 08.01.2011, Saturday, 17:15:25) »
Имаше и со вариовент,ама имаше и една таква конструкција со пасивна мембрана,само паричка лепеа на калотата,ако добро се сеќавам,па ја укрутуваа мембраната со дрвофикс... итд. ;D Абе што не проба народот,ама класика е класика!На све иде! ;)

Споено мислење: [time]08 Јануари 2011, 17:14:59[/time]
Даниел ми даде една идеа и направив некои прорачуни и цртежи за бас рефлекс кутиичка со 12 инчен бас.Тој ме прашуваше кој звучник да го купи ,па како избор му дадов 3 модела од *Конрад*.За било која да се одлучи само корекции ке направиме
и ке може да си направи дечкото солидни кутии.Уште сега нека спрема една табла иверка од 1,8 см. ,ролна тервол за изолација ( 40 мм дебелина),1 кг.дрвофикс ,штрафови 50-тина парчиња за дрво 4х 40 мм,алат за сечење и бушење дрво ,бургии,пили  ,шмиргл-папир,кит за дрво,шпакла,10 кг. катран за изолација,четка за нанесување.. За финишот ке видиме!