Author Topic: Осцилоскоп за на звучна картичка од компјутер  (Read 2065 times)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Картицата е „коска“, нели ;).

Искрено, многу ми е жал што веќе не ставаат ISA/EISA слотови на новите матични плочи, иначе одма ќе ја ставев како замена за таа што ми е on-board на P4 машината што ми е во дневна или на машината што планирам да ја склопувам за во работилница ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline nCounTr

  • Почивај во мир
  • Стручњак
  • *****
  • Posts: 231
  • Gender: Male
  • Дипл.Ел.Инж.
    • Македонски форум за електроника
Не да беше коска...ги шиеше сите останати картици.
Инаку ако би земал пак звучна би зел од Криејтив, нема подобри картици за цена од 1500 до 4000 денари, оваа X-Fi гејмер ми фаќа око, но тоа кога ќе земам нов десктоп компјутер.
ESPRIMO Mobile v5505 | Intel Centrino Duo T5450 @ 1,66GHz Santa Rosa | Apacer 4GB DDR2-667MHz | Fujitsu 120GB SATA-150 5400rpm | Intel x3100 384M Memory | Intel PRO/Wireless 3945abg | Gigabit Ethernet | Toshiba Bluetooth v2.0 | Windows 7 x64
АМАН ЧИТАЈТЕ ПРАВИЛA

Offline ljup4o

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 155
Devil со која програма работиш?

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Не да беше коска...ги шиеше сите останати картици.
Инаку ако би земал пак звучна би зел од Криејтив, нема подобри картици за цена од 1500 до 4000 денари, оваа X-Fi гејмер ми фаќа око, но тоа кога ќе земам нов десктоп компјутер.

Само немој да земаш од оние Xtreme Audio, нема скоро никаквa драјверска, ASIO или било каков друг тип на поддршка за нив ;).


Back On Topic. Шемата што ти ја има препорачано BorceBT е супер, јас имав скоро иста идеја, ама ме претекнале, хахахаха :D :D :D. Само што јас не би ја извел повратната врска директно инвертирачки влез/излез, не заради друго, не се препорачува такво врзување на реални опрерациски засилувачи, иако теоретски може ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Сакам ова да го изработам.. Напојувањето на uA741 треба да биде симетрично +/-  или може +5v i 0V.? Дали можам да додадам напонски делител на влез за поголеми напони да гледам, на пр. 220 V/50 Hz.?
Life is too short to remove USB safely ..

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Да, uA741 бара симетрично напојување, но место него можеш да искористиш некој друг општонаменски операциски засилувач што не бара симетрично напојување, како на пример LM307.

На самиот влез на колото има напонски делител изведен со поенциометарот од 100K и отпорникот од 10K, но најверојатно ќе треба да го замениш потенциометарот од 100K со некој со поголема вредност, на пример 1M, ако сакаш да мериш високи напони.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."