Author Topic: Едноставна светлосна сонда за осцилоскоп  (Read 646 times)

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Пред неколку години ми притреба да измерам дали еден далечински управувач работи или не и ми требаше некаков начин да ја претворам светлоста од LED диодата на далечинскиот управувач во напон за да можам да ја измерам со осцилоскоп. Да биде работата поинтересна зедов една прозирна (бела) инфрацрвена LED диода (како оние од далечинско но бела а не виолетова) и ја монтирав внатре во BNC конектор и ја залемив на конекторот како на шемата и добив светлосна сонда за осцилоскоп! Не само што работи туку и реагира на секаков спектар на бои од инфрацрвена светлина (може да проверувате дали работи далечинското и какви импулси дава) преку обична светлина (да мерите дека светилките треперат со 50Hz заради наизменичната струја), па се до ултра-виолетова светлина (да мерите UV неонки) и само со 1 LED диода и 1 BNC конектор и така склопениот уред се приклучува на некој влез од осцилоскопот. Да се напомене дека напонот кој го дава диодата е мал (до десетина миливолти) што значи осцилоскопот треба да е наместен на најмалото мерно подрачје. Еве шема и слика од готовиот уред:



Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Хехе, супер, баш интересно ;D. Добро е што реагира на било каков тип на светлина, тоа е добро, да можеш се да измериш со неа, да не мора да менуваш диоди ;).

Значи иако е IR предавателна диода, реагира на светлина и на излезот дава импулси... интересно, не сум знаел ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Едноставна светлосна сонда за осцилоскоп
« Reply #2 on 23.06.2010, Wednesday, 20:20:07 (Edited 23.06.2010, Wednesday, 20:22:02) »
лесна шема :) Само ме интерсира, дали IR LED е поскапа многу од стандардната LED која е од 3 до 5 ден?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Можеш да извадиш од било кој стар далечински управувач, а ако е поскапа од 150 денари (навистина не знам која цена се), едноставно купи си „компатибилно“ далечинско од пазар ;). Ќе ти останат и фазла делови ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
па ако цената е околу 150 денари може да купам неколку далечинска за 150 денари од оној пазарот :)
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Georgi

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 353
  • Gender: Male
Не бе кај 150, помалце од 50 треба да биде...

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
јас мислам дека беше негде 10-20 денари оваа диодата, а сензорот беше 50
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!