Author Topic: Осцилоскоп за на звучна картичка од компјутер  (Read 2053 times)

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Во план сум да си направам некој минијатурен осцилоскоп за на звучната карата од компјутерот,
не мора  да има некој голем опсег на фреквенции.
Проблем е тоа што влезот на звучната крепи до 5V, а мене ми треба да може повеќе, ми треба некоја идеа шема нешто како да направам напонски разделник некој со кој ќе можам да го зголемам влезното подрачје на звучната.
Моја идеа


само не сум сигурен колку ќе се намали влезот вака ( пошто шемава е извадена од друга )
што да сменам, како што или да остани како што е ?
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Шемата не е добра бидејќи е наменета за DC напони, Најпаметно ти е следното. Да на правиш еден бафер со операциски засилувач (бафер е кога влезот - и излезот се кратко споени на операцискиот, а влез ти е влезот +). Баферот ќе ти помогне во 2 случаи: 1. ќе ја заштити звучната картичка од напони, ESD и други работи и во најлош случај ќе прегори операционен засилувач од 20 денари. 2. Ќе обезбеди константна импеданса на влез и на излез со што можеш на влезот да ставиш вака: две антипаралелни зенер диоди од по 5V1 за заштита, пред нив отпорник од 10К, потенциометар 100К (слично како и кај LED осцилоскопот). Нацртај нова шема да видиме.
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: Осцилоскоп за на звучна картичка од компјутер
« Reply #2 on 21.12.2009, Monday, 20:26:44 (Edited 21.12.2009, Monday, 20:31:55) »
дали мислеше на вакво нешто ?


дали само олку ќе биде ?
пошто како што спомнав веќе сакам да приклучувам и поголеми напони од 5V ..
најмногу што ќе се приклучуваат сега за сега ќе бидат 20max

еве една друга шема
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Првата (твојата шема) е супер и на неа ќе може да се приклучуваат напони и до 100V доколку употребиш 2W 10К отпорник и 1.3W зенер диоди. Само мислам дека згрешив во погорниот текст во врска со поврзувањето на зенер диодите (реков антипаралелно) а требаше да речам анти-сериски :) се извинувам значи две зенерки редно поврзани со анодите или катодите не е битно за заштита на влезот (ќе заштитуваат скоро до +- 6V (5.1V + 0.7V од другата диода) што ќе биде таман (дури малку и премногу за влезот на звучната картичка) ама барем нема шанси да прегори.
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
дали мислеше вака со диодите ?
и дали ќе ми се појавуваат изобличувања на сигналот ?


Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Не мислев така. мислев редно према маса.
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Еве нова

сл.1



сл.2


која од овие ?
 ???
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Сл. 1. бидејќи ако размислиш така и во еден и во друг поларитет (наизменичен сигнал е нели) имаш „клип“ на 5.1V + 0.7V од другата диода (бидејќи зенер диодите кога се поврзани со анода на плус се однесуваат како обични диоди).
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
јас сакам да си земам некоја канта од компјутер за да си ја користам како осцилоскоп/тон генератор...па што компјутер би предложиле за таква намена???
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
каков бил со добра звучна
јас имам еден за 2000 денари, ама треба да ја сменам звучната, оваа што е нанего не ја бива
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Денес го сколпив и го испробав, работи супер, слики ќе ставам подоцна ми остана уште да го досместам во нешто кутивче :D

Го правев према слика 1 од тие двете последни, кој сака слободно нека го прави :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline SaleSk

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 434
  • Gender: Male
Баш ме интересира и мене како ти функционира ова чудо :)) дај слика да видиме, принтскрин и слично...
А не би било лошо да се напише нешто како туторијалље за овој проект.. Ми се чини доста корисен за домашна употреба :)
Душевно болниот човек никогаш не напаѓа без причина. По тоа се разликува од нормалните луѓе.
Keyboard not found...Press F1 to continue...

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Набрзо ќе дојдат во продажба USB звучни картички така да компјутерот ќе ви биде заштитен (и да прегори USB звучната картичка не е голем трошок како да ви прегори on-board звучна на плочата).
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Јас едно време користев една Creative Sound Blaster 16 како звучна картичка за влез на осцилоскоп, ама од оние „апла старите“, што се монтираа на ISA/EISA слотовите. Звучната картичка сеуште работи и е во топ форма, искрено една од најдобрите картички што ја имам користено (покрај сегашната екстерна што ми е на USB, Lexicon Omega). Произведена е во 1994 (!!!) и до ден денешен ги „јаде“ СИТЕ on-board картички во однос на квалитет на звук. Односот сигнал/шум и е релативно помал во однос на денешните, но тоа е разбирливо, сепак е произведена пред 16 години. На интернет случајно начекав сервисна шема (!!!) за кртичкава, не ни знаев дека воопшто постојат сервисни шеми за картички, но бидејќи не е целата изведена во SMD и плус дека тогаш биле „изгор“ скапи, изгледа морале да направат една. На влезот на картицата (Aux) има заштита од краток спој, заштита од пренапон, и уште ред други заштити.

Така да, ако може некој да си набави некоја стара машина со ISA/EISA слот на неа, како на пример PII или PIII машина и некој од многуте модели на Creative Sound Blaster 16, може комотно да ја користи картицава за осцилоскоп дури и без заштити. Самата си има електронски прекинувач во неа, така да доколку дојде до пренапон/спој, самата си го гаси сигналот на влез и проверува дали повторно на влез е краткоспоена или има преголем напон, ако нема, повторно се пушта во работа, ако не, влезот e изгасен се додека не се среди проблемот. Заштитата е изведена на хардверско ниво, така да нема воопшто да пречи на совтерот, само нема да има сигнал на влез на софтверот за осцилоскопот, по што ќе знаете дека заштитата се пуштила ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline nCounTr

  • Почивај во мир
  • Стручњак
  • *****
  • Posts: 231
  • Gender: Male
  • Дипл.Ел.Инж.
    • Македонски форум за електроника
Јас имав Creative Sound Blaster 128PCI која ја продадов пред недела дена за 150 денари. Произведена 1998, а се рамнеше со голем број на картици. А пред тоа имав иста како GigaWatt.
ESPRIMO Mobile v5505 | Intel Centrino Duo T5450 @ 1,66GHz Santa Rosa | Apacer 4GB DDR2-667MHz | Fujitsu 120GB SATA-150 5400rpm | Intel x3100 384M Memory | Intel PRO/Wireless 3945abg | Gigabit Ethernet | Toshiba Bluetooth v2.0 | Windows 7 x64
АМАН ЧИТАЈТЕ ПРАВИЛA