Author Topic: Mи треба помош за теслиниот трансформатор  (Read 3207 times)

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Mи треба помош за теслиниот трансформатор
« Opened on 05.01.2011, Wednesday, 23:16:56 (Edited 06.01.2011, Thursday, 10:08:02) »
Викав,ај да не барам помош,сам божем ќе поправам ама јок,што не бива не бива ;D.Сакав како изненадување али јок...Вака,имам проблеми со теслиниот трансформатор поточно драјверот,кој ја „драјвува“ бобината...Земав се го направив,значи секундарниот калем е намотан со 1820 намотки,примарниот на две на три е мотан,треба уште да се досредува,драјверот е направен но сега имам проблем,капацитивната банка од кондензатори е направена,значи се е стокмено само ме кочи драјверот.Ок како и да е,земав на обична универзална плоча го направив драјверот,и работеше супер,значи бобината одлично си фрлаше искра се убаво.Фрлаше некои 1-2цм искра ама моќна,кога ќе и ставев жичка ја топеше :D.Ок,земав го монтирав драјверот,трафото,транзисторот и бобината на една иверка,поврзав се како што треба со 10 пати проверување случајно да не направи KABOOM.И добро пуштив струја,ама па за бељата сега па не работи,како што ми се дешава у 90% у случаите,а нешто направам,го истестирам дека работи значи се супер,а го џитнам во кутија одма не работи и има душата да ми излезе дур да најдам кај му е маката...Ок да се вратам на прашањето зошто не работи драјверот,како „последици“ што не работи се следниве:транзисторот BDX87C грее,ама не многу,ама се осеќа :D,иначе е монтиран на прилично голем ладилник,регулаторот 7812 не грее,диодата свети,грецовиот спој,сите четири диоди грејат ненормално,едвај да ги подржиш со прст,одма те горат,бобината не грее и осцилаторот со NE555 не работи,значи NE555-ката не осцилира,а сменив едно 10 комада NE-TLC 555 тајмери,божем до тоа да не е и не е.Трафото што го напојува и тоа грее по малце,е сега дека од кога дознав за сериски поставена сијалица,во замена за осигурувач од тогаш и тестирам така :D.Сијалицата свети и тоа многу,значи не малце него мноооогу,и понекогаш трепка и димува кога ко пипкам-местам колото-555-ката,до што е?Ја сумњам во диодите-грецовиот спој,случајно да не се скувале или нешто,чекам ваше мислење... :D ;D

П.С. Шемата е во атачмент,цртана јово на ново,е сега кој нема sPlan нека симне и нека ја види :D,дека не смеам да ја закачам таа од емитер...А пошто доста е голема оваа,не можам ни скриншат да и направам :D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: Mи треба помош за теслиниот трансформатор
« Reply #1 on 06.01.2011, Thursday, 00:05:09 (Edited 06.01.2011, Thursday, 00:13:37) »
1. Грешка, Емитерот од транзисоторот оти не ти е на маса ?
и 5-ти пин од 555-та треба да се на маса :)
2. провери си го поврзувањето на грецот, провери дали кај 555 на 1 и 8 пин има некој напон
3. дали стави искришт, ако немаш стави оти ќе имаш проблем
4. провери си го трафото во празен од дали ти работи :), да не фрли патики

еве ја шемата поправена  ;D

Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Свети ли LED диодата, дека ако не свети, можно е некоја компонента пред или после неа да прави краток спој :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Одг: Mи треба помош за теслиниот трансформатор
« Reply #3 on 06.01.2011, Thursday, 05:30:17 (Edited 06.01.2011, Thursday, 05:34:30) »
Прво види регулаторот даи е ок, па кондензаторите пред тегулаторот, т.е. после грецот. Грецот извади го види диодите дали се ок. Мене ми изгледа дека е грецот, но сепак провери го транзисторот, и провери при монтирање некој штраф да не си заштрафил во водовите или некоја живжца. Ако можеш стави слики..

Споено мислење: 06.01.2011, Thursday, 05:34:30
1. Грешка, Емитерот од транзисоторот оти не ти е на маса ?
и 5-ти пин од 555-та треба да се на маса :)
2. провери си го поврзувањето на грецот, провери дали кај 555 на 1 и 8 пин има некој напон
3. дали стави искришт, ако немаш стави оти ќе имаш проблем
4. провери си го трафото во празен од дали ти работи :), да не фрли патики

еве ја шемата поправена  ;D




Сигурно грецот е така поставен ?


Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Свети ли LED диодата, дека ако не свети, можно е некоја компонента пред или после неа да прави краток спој :S.
Диодата свети,ама „димува“ како што го пипкам колото,се мислам да не нешто сокетот заебава,ама па ме чуди зошто свети сијалицата,исто како при краток спој :D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Одг: Mи треба помош за теслиниот трансформатор
« Reply #5 on 06.01.2011, Thursday, 10:26:30 (Edited 06.01.2011, Thursday, 10:33:35) »
ако викаш дека го пипкаш колото и диодата тогаш димува имаш ладен лем.Барај го или пак дај ни слики од лемењето,да видиме.Дека кога ние работиме и мериме на пракса 80% од моите соученици незнаат да лемат и прават кратки споеви или ладни лемови.
Одма стави слики,јас до тоа мислам е(ладен лем)
Еве ти да видиш како треба да препознаеш дека е ладен лем.Еве ти слика да видиш како изгледа,еден ладен лем.За тој да го поправиш треба да го држиш лемилицата на калајот.Откако ќе се стопи ти ќе му ставиш нов калај.И откако убаво ќе се измешаат тие со бакарот ќе се соединат.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
A ako имаш паста за лемење стај секаде по малку, прелеми ги и остај ја во ракија или разредувач 15 минути и со некое четче исжули ја

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Мери напони на напојување на 555-ката. Дали доаѓаат, дали се правилни вредностите, итн. Штета што немаш осцилоскоп, не можеш да го видиш сигналот што го дава на излез 555-ката, мада со обиечен мултиметар поставен на подрачје за наизменичен напон, би требало да измери некаков си наизменичен напон, така и тоа би требало да биде индикација дали 555-ката работи или не ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
хахах, абе малечко цела шема си ја згрешил
и грецот не ти е точно на шемата поврзан
не сум ни јас забележал мислев дека тоа е точно направенао ама ај ...  :P
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
или грешено кога ја цртал оваа...

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
ако ме потсетиш малечко утре ќе ти нацртам за директно на 220V како да поврзиш бобина :)
само пази тоа е веќе премногу опасно, искрата која ја фрла сега  бобината и таа од 220 не е иста :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
константно да работи на 220 волти ?

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
па сега константно, ќе грее малку ако немаш проблем да е загреано нема проблем ;D
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
ако ме потсетиш малечко утре ќе ти нацртам за директно на 220V како да поврзиш бобина :)
само пази тоа е веќе премногу опасно, искрата која ја фрла сега  бобината и таа од 220 не е иста :)
Ја знам таа шема,со димер и кондензатор,и таа е испробана и верујте ептен е болно кога ќе ве мавне искра :D.Со тој „драјвер“ искрата е слабичка,сина е,тенка ама па е по долга,негде 2-3цм минимум ;D.Во врска со шемата,ја поправив,симнете ја наново,воочив грешките,имаше две емитерот не беше врзан на маса него на пин 5 од колото,а грецот исто така беше лошо поврзан,место + да оди накај отпорникот,оно си одеше од трафото директ хахаха ;D ;D ;D :D
Мери напони на напојување на 555-ката. Дали доаѓаат, дали се правилни вредностите, итн. Штета што немаш осцилоскоп, не можеш да го видиш сигналот што го дава на излез 555-ката, мада со обиечен мултиметар поставен на подрачје за наизменичен напон, би требало да измери некаков си наизменичен напон, така и тоа би требало да биде индикација дали 555-ката работи или не ;).
Сега не сум дома,гига знае зошто хахаха ојде пц-то ;D ;D :D.Па штом дојдам дома ќе мерам напони ваму таму...Е сега друго најдов,кога минусот од грецот,е поврзан на маса од бобината,значи нејзиниот „околоп“ сијалицата не свети толку,дали и упола,ама пак исто е,диодите грејат,транзисторот грее,диодата свети-и димува...Друга работа,земав го збрцав прстот у излезот од бобината и ништо не ме ни дрмна ;D,ама кога го пипнав ладилникот на тразисторот ме дрмна ама малце,исто како да ве дрмаат со онакво од упаљач хахаха ;D ;D ;DСега кажете ваши идеи,кај да мерам напони,освен после грецот и кај 555-ката,друго место,осцилоскоп немам едино некој да гњавам,ама ај да пројдат празнициве хахах :D :D ;) ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Мери меѓу излезот од 555-ката и маса, со волтметар поставен да мери наизменичен напон. Треба да даде наизменичен напон со некоја мала вредност, 3, 4V, така нешто од прилика (зависи колкаво е напојувањетона 555-ката, ако е 5V, треба околу 3 или 4V да дадне на излез како низменичен напон, ако е 10V околу 8V наизименичен, или така нешто).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."