Author Topic: PLL и како се приклучува  (Read 16674 times)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: PLL и како се приклучува
« Reply #30 on 23.03.2010, Tuesday, 00:08:11 »
а имаш информација за какви кондензатори се работи? Дали се нано или пикофаради...
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: PLL и како се приклучува
« Reply #31 on 23.03.2010, Tuesday, 01:10:00 »
извинете вака што ви се мешам како џокер у покер, а ке може ли некој на брзинка да ми објасни што е тоа PLL и зашто е тоа потребно, односно што му е намената...???
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: PLL и како се приклучува
« Reply #32 on 23.03.2010, Tuesday, 01:48:47 »
PLL e дел од предавателот кој не дозволува да шета фрекфенцијата туку ја држи на едно место
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: PLL и како се приклучува
« Reply #33 on 23.03.2010, Tuesday, 09:08:49 »
па што ке е тогаш па PIC-отТ???
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: PLL и како се приклучува
« Reply #34 on 23.03.2010, Tuesday, 10:13:29 »
за контрола на фреквенцијата
тој и останатото интегрално се во една целина и мерат отстапувањата и споредува со даденото
ако го надмини се зголемува/намалува напонот на излез и после преку варикап диодите се менува фреквенцијата така да е доста добро доколку не сакаш да се мачиш со тримери со глупости калеми да ја бараш и местиш фреквенцијата вака ќе си сигурен дека цело време е на онаа на која си наместил :D
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: PLL и како се приклучува
« Reply #35 on 23.03.2010, Tuesday, 12:25:07 »
аааа...ок чим така...фала за објаснувањето...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: PLL и како се приклучува
« Reply #36 on 02.02.2011, Wednesday, 16:23:48 »
Да не знае некој како да го решам следниов проблем ? Се работи за PLL поврзано со предавател ама во звукот што се емитува се слуша крцкање кое највероватно е од работата на пикот. Пробував со завојница 100uH меѓу варикапите и излезот од PLLто и кондензатор од 100pF према маса кобајаги како филтер ама џабе беше. После пробував и со 1n и со 10n и на крај со 100n ама се џабе.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: PLL и како се приклучува
« Reply #37 on 03.12.2012, Monday, 23:01:46 »
Колеги, ова е дел од предавател кој го поврзува PLL склопот со осцилаторот. Како треба, на база или на колектор ?

Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: PLL и како се приклучува
« Reply #38 on 03.12.2012, Monday, 23:56:34 »
Колеги, ова е дел од предавател кој го поврзува PLL склопот со осцилаторот. Како треба, на база или на колектор ?

Би требало да биде колекторот, ама не ме земај за збор :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Trolko

  • Guest
Одг: PLL и како се приклучува
« Reply #39 on 04.12.2012, Tuesday, 00:42:24 »
Колеги, ова е дел од предавател кој го поврзува PLL склопот со осцилаторот. Како треба, на база или на колектор ?



Неможе да се каже без да се виде целата шема :)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: PLL и како се приклучува
« Reply #40 on 04.12.2012, Tuesday, 20:02:14 »
цела шема е: предавателчето ADR01 од емитер (немам шема и затоа не можам да ја ставам на форум за да ја видите) а PLL е ова
Code: [Select]
http://pira.cz/enpll.htm
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: PLL и како се приклучува
« Reply #41 on 05.12.2012, Wednesday, 04:09:08 »
Quote
Pin meaning:
1 - tuning voltage (output)
3 - RF signal from oscillator (input)
2, 4 - ground
Tl1 - reset

Штом пишува tuning voltage, би требало да биде на колекторот :S... барем јас така мислам :S. Не знам не се разбирам многу од предаватели :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline ivica.s

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 369
  • Gender: Male
  • RF Guru
    • Регистрирај се и заработи на envato.com
Одг: PLL и како се приклучува
« Reply #42 on 10.12.2012, Monday, 19:41:52 »
Зависи како е изведен осцилаторот на предавателот. Има осцилатори во кои намотката е на колекторот а и такви во кои е на базата. Во секој случај овој кондензатор од 47 пико се поврзува на намотката од осцилаторот.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: PLL и како се приклучува
« Reply #43 on 10.12.2012, Monday, 22:09:08 »
мислам дека намотката е на колекторот, ако некој ја има шемата за ADR01 нека види и нека пише или нека ја закачи само шемата.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: PLL и како се приклучува
« Reply #44 on 10.12.2012, Monday, 22:39:13 »
мислам дека намотката е на колекторот, ако некој ја има шемата за ADR01 нека види и нека пише или нека ја закачи само шемата.

Да, намотката е на колекторот ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."