Author Topic: Проблем со појачало  (Read 1106 times)

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Одг: Проблем со појачало
« Reply #15 on 04.12.2010, Saturday, 10:47:02 »
постави една шема од тоа појачало,дека вака беш шема е како слеп без стап!Стави шема да видиме!Според шема се се гледа! :D

Offline filip-hipa

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 69
  • Gender: Male
Одг: Проблем со појачало
« Reply #16 on 04.12.2010, Saturday, 13:29:53 »
готово го средив му го сменаф потенциометаро и сега работи ама не ми намалва скроз незнам дали треба друг потенциометар или незнам шо ама важно вади звук и малце ми грчи ко ке го уклучвам на напојување или ко ке ми се измрда напојувањето (оти ми е со жици) иначе се др работи :) иначе фала за помошта на сите :)

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Проблем со појачало
« Reply #17 on 04.12.2010, Saturday, 14:18:32 »
види жичките од напојувањето дали ти се добро поврзани, ако се лабави може така да прави...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline filip-hipa

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 69
  • Gender: Male
Одг: Проблем со појачало
« Reply #18 on 04.12.2010, Saturday, 14:32:33 »
Да бе убо треба да бидат врзани оти малце ако се подмрднуват грчи ама ај ке го средам то а за шема ке клам во засилувачи ко ке  го сликам :) и имам потенциометар 1Мом ама не ми намалва скрзо само до негде и пак е мн гласно треба др поголем да му клма или... ? :)

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Одг: Проблем со појачало
« Reply #19 on 04.12.2010, Saturday, 14:34:49 »
ај стави слика,да видиме како ти е поврзано итн.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Проблем со појачало
« Reply #20 on 04.12.2010, Saturday, 14:51:48 »
Гледам прилично се намачивте со потенциометарот и регулацијата,па еве да се замечам.Направи оваков спој со постоечкиот потенциометар и еден тример позади него.Со тримерот ке ја нагодиш полната сила , а со постоечкиот потенциометар (првиот) ке регулираш влез  мод нула до некој максимум (кој го местич со тримерот).Попросто не може да биде. :)