Author Topic: 250W аудио појачало  (Read 10115 times)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
250W аудио појачало
« Opened on 26.11.2009, Thursday, 17:35:36 »
Шемата ме заинтересира оти е проста за изработка и без многу делови.



Преземено од:
Code: [Select]
http://www.elektronika.ba/75/klasicno-tranzistorsko-pojacalo-250w
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Одг: 250W аудио појачало
« Reply #1 on 26.11.2009, Thursday, 17:48:52 »
MPSA92 замена е = BF493
MJE340 замена е = 2SA1156 и 2SA1775
2SC5200 замена е = 2SC4029
2SA1943 замена е = 2SA1553
2SC4793 и 2SA1837 немаат замена.

Проблемот со овој засилувач е тоа што релативно тешко може да се најдат сите транзистори кај нас.
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: 250W аудио појачало
« Reply #2 on 26.11.2009, Thursday, 18:00:55 »
а дали може да се употребат 2N3055 и 2N3773 но да даде помала снага или е невозможно?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Одг: 250W аудио појачало
« Reply #3 on 26.11.2009, Thursday, 18:27:19 »
Различни се, ќе треба да се сменат други делови и шемата нема да одговара веќе.
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline Baze

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 231
  • Gender: Male
  • Ех да го оставеа Никола Тесла и понатаму да твори.
Одг: 250W аудио појачало
« Reply #4 on 10.01.2010, Sunday, 02:23:53 (Edited 10.01.2010, Sunday, 13:07:30) »
Здраво,јас го имам направено овај засилувач и работи одлично.Излезните транзистори се наоѓаат сигурно.Единствена измена што треба да ја направите е да ги смените диотите 1н4148 со најобични 1н4007 инаку нема да работи,поточно цело позитивно напојување ке го вади на излез  :D ;D што не е добро воопшто.Има една работа што ме изненади позитивно,тоа се излезните транзистори....поточно мн малку загреваат...највероватно поради тоа што тие транзистори се предвидени само за аудио апликации.Ако имате прашање слободно прашајте......Поздрав до администраторот  ;)


Post Merge: [time]10 Јануари 2010, 02:38:28[/time]

 
 еве како изгледа направено...не е нај сјајно ама бркаше работа.... се надевам дека линкот од сликата ке работи затоа што прв пат аплоадирам слика па можеби сум згрешил некаде

Offline Goce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 366
  • Gender: Male
Одг: 250W аудио појачало
« Reply #5 on 10.01.2010, Sunday, 10:47:12 »
Не би требало со тие диоди да дава напон на излез тие служат за поларизација на транзисторот а и добро се поларизира со 1N4148 секогаш такви користам и немало проблем а тоа што викаш дека не грее дали си ја измерил мирната струја што тече низ излезните транзистори да не е многу мала па затоа да грееат малче излезните транзистори

Offline Baze

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 231
  • Gender: Male
  • Ех да го оставеа Никола Тесла и понатаму да твори.
Одг: 250W аудио појачало
« Reply #6 on 10.01.2010, Sunday, 12:07:27 »
Според шемата тие диоди треба да прават некој пад на напон за да го откочат транзисторот мпса92 кој потоа тој дел од склопот ке функционира како извор на константна струја.Е сега проблемот испадна тоа што тие диоди не правеа доволен пад на напон (можеби цела серија на тие диоди беше таква) па ги заменав..потоа се си функционираше.А во однос на мирната струја,да секако дека ја подесив без тоа нигде не одиме  :)

Offline Goce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 366
  • Gender: Male
Одг: 250W аудио појачало
« Reply #7 on 10.01.2010, Sunday, 12:51:52 »
А колку ја имаш подесено бидејки викаш дека многу малче греат излезните транзистори.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: 250W аудио појачало
« Reply #8 on 10.01.2010, Sunday, 13:11:37 »
супер изгледа појачалото, дај пиши карактеристики каков е звукот ова она ;D
за сликите
кај што ги аплоадираш има едно „Embed thumbnails of this image
е тука ќе избереш за Форум и ќе биде таман  ;D
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Baze

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 231
  • Gender: Male
  • Ех да го оставеа Никола Тесла и понатаму да твори.
Одг: 250W аудио појачало
« Reply #9 on 10.01.2010, Sunday, 18:26:27 »
Јас појачалото го пробав во две варијанти 1.со оргиналната шема и 2.малку изменета верзија(експериментирав малку затоа што не ми требаше толкава излезна снага).Во изменетата шема искористив само два излезни транзистори наместо 4 како што е во шемата.Исто така напонот за напојување го намалив на +-45 волти,па вака направено измерив околу 70-на вати рмс на 8 ома,што јас би рекол дека е дури повеке од доволно за домашни апликации.Направив стерео верзија и потоа овој засилувач го тестирав на домашни правени 4 омски звучници (со евтини мембрани но со добро изведена кутија) звукот е доста чист и оштар(карактеристично за транзистори) а од басот ми крцкаше вилицата  ;D .

Offline danix01

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
Одг: 250W аудио појачало
« Reply #10 on 09.05.2010, Sunday, 15:57:03 »
оваа како сто гледам не е мн. сложено но би ми помогнало ако некој има слика од ППК за печатење.Мокноста е инпресивна дури и ризична бидејки не располагам со толкави звучници ( ке прегорам се што е звучник по дома). прасање до тие што веке ги имаа изработено колку пари потросиле за делови. и како го ресиле проблемот со отпорниците за мирна струја дали ставиле потенциометри .
rules are made to be broken

Offline entuzijast

  • Баниран
  • Нов член
  • *
  • Posts: 44
  • Gender: Male
  • Elektronicari samo napred!!!
Одг: 250W аудио појачало
« Reply #11 on 02.06.2010, Wednesday, 21:02:06 (Edited 02.06.2010, Wednesday, 21:27:12) »
Поздрав! ;)
Со отпорниците со ѕвездичка (*) 2к2 и од 1к5 засилувачот е подесен да работи во чиста класа Б, а тоа значи големи изобличувања и голем степен на искористување!?? Затоа излезните транзистори многу не се загреваат, од сето ова може да се заклучи дека се работи за ептем аматерско појачалце!!??
Аудофилите најповеќе обожаваат и изработуваат High End засилувачи или засилувачи во А-класа!
Чаооос((( !!!
Препорака: Овие отпорници заменете ги со тример со вреност од 4к7, а транзисторот BC548 монтирајте го на ладилникот заедно со излезните транзистори. На овој начин ќе добиете термичка спрега со излезните транзистори-многу подобро решение од предходното (засилувач во АБ-класа!!)!!?
Со тримерот точно нагодете ја мирната струја на околу 80mA со ова појачалцето многу поубаво ќе работи (ќе работи во AB-klasa!). Ако неверувате,... пробајте!!!??

За крај да додадам, ако успеам сликата од појачалцето за душа ("Low cost" -  појачалце за душа!) да ја уфрлам на форумов, ќе биде појачалце одлично за домашна употреба. Работи во АБ-класа, а неговите ТХД се доста ниски. Излезната снага му е околу 100W/4ома, супер за дома и за домашни забави!!
Ајде поздрав,  :D
Секогаш подготвен,...да направам НЕШТО !!!

Offline Arsovski Daniel

  • Нов член
  • *
  • Posts: 20
Одг: 250W аудио појачало
« Reply #12 on 11.09.2010, Saturday, 21:13:23 »
Здраво луѓе  :)
Интересна шема па би сакал да ве прашам дали ке мозе да ми казете какво трафо да земам?Дали да земам две трафа од по +-35 или ???
И ако има некој ППК за ова појачало ке мозе ли да остави слика или линк ??? ??? ???
Благодарам однапред ;D

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: 250W аудио појачало
« Reply #13 on 12.09.2010, Sunday, 01:09:57 »
ке ти треба +- 70V DC, а ке ти треба некое трафо што ќе дава 2x50VAC 300+W (по можност 400W за сигурна работа)
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Одг: 250W аудио појачало
« Reply #14 on 12.09.2010, Sunday, 12:09:46 »
Ако може да му помогнеме на другарчево  ;D со мене учи заедно прво да видиме дали ке можат да се најдата сите делови и дали ке треба да се подесува мирна струја и слични работи поврзани со шемата ;D ;D ;D...
Па кој знае нешто повеќе  за шемата може да каже нешто :D :D :D