Author Topic: Кинески телефони - Да или Не ? И зошто ?  (Read 2038 times)

Offline Zdravkovski

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 506
  • Gender: Male
  • elektricar
    • најдобриот електричар во Велес
Како што кажува и самиот наслов ако има некој искуство со овие телефони нека пише оти цените се ниски ама квалитетот ми е сумлив .
Добра страна им е тоа што работат со сите мрежи не се кодирани и повеќето може да користат две картички од различен оператор имаат добар изглед ...
Лоша страна: слаба камера ,никаква меморија гаранција додека да го купиш (или 10 дена)...
Одамна се мислам што да правам со пријатели што сум разговарал мислењата се поделени едни се за други против што мислите вие ?

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Еден пријател имаше Нокиа Н95 кинески и немаше некои проблеми со него, ако не се сметаат излижани копчиња...


Е сега, како што кажа, имаше послаба камера, помалку меморија од оригиналот, и овој не беше на лизгање него целосен (Bar).
Life is too short to remove USB safely ..

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Јас лично би земал оригинал, не дека сум некој опасен fan на телефони (мислам дека повеќето знаат каков телефон имам ;D), ама оргинал си е оргинал, ако не повеќе барем година дена гаранција имаш, па што и да се случи во тие година дена, ако не се прави ќе ти дадат нов, а вака... кој знае што може да се случи :S.

Огромна предност е тоа што може да работат со 2 SIM катички истовремено, тоа не викам не, особено во време кога има 2, 3, 4 мобилни оператори на државно ниво, но ако бирам, би земал Индиски телефон, баш гледав на net, имаше една Индиска фирма што произведува мобилни телефони кои поддржуваат дури 4 SIM картици :o. Како се викаше фирмата, не ми текнува сега, но знам дека телефоните не им беа нешто скапи, околу 70евра за телефон со камера (2Mpix), MP3 плеер, Bluetooth... повеќе од доволно за 70 евра, а читав и критики дека телефоните се покажале доста квалитетни, баш некои американци имаа оставено критика дека коистат некои од нивните модели и дека до сега немаат никаков проблем со нив ;). Единствен проблем е (како што нагласија) дека има слаба поддршка за надградба на софтверот, во пинцип, како го купуваш, така го користиш, нема некои значителни software upgrades кои ги нуди фирмата, или ако има, има еднашна две или три години. Јас дури едно време се „нафурав“ да нарача телефон таков од Индија (ме привлече multi-SIM опцијата, со едни зборуваш од една SIM, со други од друга, итн, поевтино да те фати нели), ама се откажав дека VIP многу ги спушти цените, па си купив и едно VIP бројче за евтино да зборам со остантите, и така ми остана, само како идеја... :S
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Еден колега купи таков кинески телефон со триста чуда на него, меѓу другото и ТВ приемник :o и еве после година дена уште му работи. Кај овие телефони беше правилото ако не ти се за*бе првата недела ќе тера долго... ;D
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Еден колега купи таков кинески телефон со триста чуда на него, меѓу другото и ТВ приемник :o и еве после година дена уште му работи. Кај овие телефони беше правилото ако не ти се за*бе првата недела ќе тера долго... ;D

Како и се што е no name а е Made In China ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Како и да е кинеските телефони вреди да се пробаат ама да не се купува нокиа кинеска бидејќи никогаш нема да биди нималку слична како оргиналната   ;)

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Ако ви треба само телефон - кинезите се супер и евтини. Ако ви треба сериозен (квалитетен) телефон со оперативен систем и апликации и сето тоа - тогаш не купувајте :)
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline Maxi

  • Нов член
  • *
  • Posts: 49
Имам кинески и-фон и кинеска нокиа н97 веќе 1.5 година и не им било ништо до сега а татко ми ги земал за 60 евра 2та. Јас за сега сум презадоволен од нив и не се жлам според мене вреди да се купат.

Jove

  • Guest
и јас имам ајфон за 30 евра се ку*чам низ сколија и сите се чудат ;D ;D

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Имам кинески и-фон и кинеска нокиа н97 веќе 1.5 година и не им било ништо до сега а татко ми ги земал за 60 евра 2та. Јас за сега сум презадоволен од нив и не се жлам според мене вреди да се купат.
а тој кинески N97 за 30 евра што можности има во споредба со Нокиа N97?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Jove

  • Guest
море ги кренале цените и кинезите јас го купив ајфонот 30 евра а сеаг е 80 или го купив 50 не знам 1 год има ама ако проработи 1 та ден па после работи 30 ден од кога е купен тогаш ке работи цел живот

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
ај за инфорамција од каде ги купивте толку ефтини!?
Инаку од мој клас еден има И-фон од Пакистан за 100 евра го земал па сега тачот не му работи!Пакситанска работа! :P ::) ;D

Offline Gestak

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 240
  • Gender: Male
Јас имам еден другар што има кинески телефон незнам што марка е има тач,подршка за  мемориска ТВ-приемник и 3 звучници мнопгу јак звук вади,душата му ја има извадено и антена од тв искршена целата излегува па пак фаќа програми,има извадено сам 3,5 џекче со жици однадвор за слушалики,телефонот е дроп направен па еве работи повеќе од година а е купен 5000ден или 5600 така нешто,ама кинеско си е кинско. :)

Offline Maxi

  • Нов член
  • *
  • Posts: 49
а тој кинески N97 за 30 евра што можности има во споредба со Нокиа N97?

Па на мојот има +2 сим картички а другото се е исто освен камерата која е за малку полоша од оригиналот ама скоро исти се 2та до сега неможам да се пожалам на него. Инаку мислам дека се купени од ирак, ама не сум 100% сигурен треба да прашам

Offline TeslaPP

  • Нов член
  • *
  • Posts: 45
Јас користев кинески телефон и тоа го платив 8000 денари, пред 2 години. 2 сим, мп3, wifi, 2 камери, ТВ, радио, тач-скрин....чуда.
Не бев задоволен од софтверот што едноставно не поддржуваше  да гледам видео од интернет.
И покрај постоечките 2 камери, немаше 3G.  А после 2 месеца батеријата држеше по само 4 часа доколку 2-те мрежи се активни.

Го продадов за 100 евра и се спасив.