Author Topic: Каков инструмент користите ?  (Read 102905 times)

Offline MAKEDONIA

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1253
  • Gender: Male
  • Da bides idiot e najtesko,konkurencijata e silna
osnovno pravilo e instrumentot ti e tocen tolku kolku sto tie tocen kalibratorot ,denesnite instrumenti se dosta tocni iza obicni raboti sto se koristat se dovolni,ako se zamisli deka site popravki se pravea porano so vnatresna od 20kiloomi na volt i tocnost od 3% densnite i najeftini se zvezdi prema starite osven vo nekoi slucai koi ne se sekojdnevni,i kade treba strelka.
Z33MK

Offline manfred mann

  • Нов член
  • *
  • Posts: 6
Одг: Каков инструмент користите ?
« Reply #31 on 31.01.2011, Monday, 21:05:16 (Edited 31.01.2011, Monday, 21:26:59) »
Jас користам мултимер
Code: [Select]
http://www.peaktech.de/productdetail/kategorie/digital---handmultimeter/produkt/p-3360.html :)
Во иднина кодирај линкови!

Offline gerce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 164
  • Gender: Male
Одг: Каков инструмент користите ?
« Reply #32 on 31.01.2011, Monday, 21:25:00 (Edited 26.07.2013, Friday, 06:59:31) »
Jас користам мултимер
Code: [Select]
http://www.peaktech.de/productdetail/kategorie/digital---handmultimeter/produkt/p-3360.html :)

Oд каде го зема и колку пари е?

Offline manfred mann

  • Нов член
  • *
  • Posts: 6
Купени во internet.Tsena-118€.
 :)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
manfred mann дали знаеш да читаш лични пораки ? Ти пратив порака.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Syrus

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 480
Одг: Каков инструмент користите ?
« Reply #35 on 31.01.2011, Monday, 22:36:17 (Edited 26.07.2013, Friday, 07:00:16) »
Колега јас користам кинески мултимер ама добро се има покажано  ;)

Мерев отпорник кој беше обележан 470 оми 5% толеранција и унимерот покажа 473 оми а бидејќи има и толеранција која не е мала мислам дека мојов инструмент е добар  :)

Ист ваков, овој ми е втор, и мислам дека немам потреба од некој поквалитетен сега засега, овој добива добри критики од мене.

Споено мислење: [time]31 Јануари 2011, 22:37:28[/time]
А и да кажам дека имам кабли на него поскапи од инструментот, 180 денари само каблите сега брзо ги зедов, пошто старите не беа квалитетни и се скинаја.

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
од кај ги зема каблите ако може да кажеш, дека ја имам само едни кабли а не ми се баш најдобри за мерење...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Syrus

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 480
ги зедов од алфа електроник од битола, има повеќе врсти и сите се добри ама се знае, колку пари толку музика :)

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
јас имам од тие таквите фуш унимери кој нудат се ама на крајот немаат ништо, има мерно подрачје за кондензатори ама не мери точно :)
Во една прилика ГигаВат ме праша за карактеристиките на мојот DIY LC метар епа еве нешто
Дијапазонот за мерење на LC-метарот за индуктивитет се движи од 1nH до 100mH и за кондензатори од 1pF до 680nF (иако јас измерив и поголеми вредности, ама ај така пишува во телстот). Индикацијата е со 4 цифрена резолуција, а точноста е до 1% +-1 цифра, што мислам дека е доволно за моите потреби :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Во една прилика ГигаВат ме праша за карактеристиките на мојот DIY LC метар епа еве нешто
Дијапазонот за мерење на LC-метарот за индуктивитет се движи од 1nH до 100mH и за кондензатори од 1pF до 680nF (иако јас измерив и поголеми вредности, ама ај така пишува во телстот). Индикацијата е со 4 цифрена резолуција, а точноста е до 1% +-1 цифра, што мислам дека е доволно за моите потреби :)

Хмммм, солиден мерен ијапазон за DIY инструмент ;). На мојот купечки L метар минимално мерно подрачје му е 20uH, а тебе ти е 1nH ;). Одлично, одлично ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline MartinSk

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 647
  • Gender: Male
Јас користам обичен дигитален мултимер од Mastech, купен ми е од логинг за 950 ден и тоа пред 2-3 години :)

Offline Ilcebt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 278
  • Gender: Male
Кој е најдобар инструмент(унимер) ??? ;)
Кога ќе дојдеш да читаш на форумот не дреми и не биди скржав. Помагај и ќе ти биде помогнато ! Правила ;)

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
никој неможе да каже таква работа, секој си има предности и недостатоци, ама цената и квалитетот се правопропорционални, како расте цената така расте и квалитетот... ако сакаш побарај некој FLUKE, ама знај цената им е маааалце повисока...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Ilcebt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 278
  • Gender: Male
Одг: Каков инструмент користите ?
« Reply #43 on 10.02.2011, Thursday, 20:23:40 (Edited 26.07.2013, Friday, 07:01:21) »
никој неможе да каже таква работа, секој си има предности и недостатоци, ама цената и квалитетот се правопропорционални, како расте цената така расте и квалитетот... ако сакаш побарај некој FLUKE, ама знај цената им е маааалце повисока...

FLUKE овај е тој



И каде можи да се најде да се купи ??? ;)
Кога ќе дојдеш да читаш на форумот не дреми и не биди скржав. Помагај и ќе ти биде помогнато ! Правила ;)

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
хаха кај најде и ти па најскапиот :)
има флуке од 50Е па нагоре
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!