Author Topic: 90 вати за сабвуфер  (Read 800 times)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
90 вати за сабвуфер
« Opened on 09.11.2010, Tuesday, 17:19:34 (Edited 26.01.2011, Wednesday, 13:37:55) »
Намера ми е да направам до Нова година за еден другар активен вуфер и два сателити со сила (1оо вати вуфер + 2х50вати сателити),за една позната велешка меана.Бидејки таму ке оди македонска музика вуферот ке биде под шанкот (вграден),а сателитите во околните тавани :D :D
Ако се пониско ,страв ми е некој во занес ке ги бацува сателитите,па на плафонот ми се некако посигурни! :D :D ;)Појачувачот за басот е стара,проверена конструкција ,со Дарлингтон транзистори во излез( имам неколку пара на лагер!).Треба да се подеси офсет напон и мирна струја ,која за дарлингтоните јас ја ставам на 40 мА.Исправувачот е +-30В/5А (2х24В/5А трафо).Ке ставам и каснење на уклучување и кулер кој ке работи на определена температура со два БД139 како термо сензори.
За сателитите ке се користи стандардно (класично) излезно лине појачало КЕНВУД (2х50 вати)
Извор на звук : лап топ наполнет(накрцан) со сета расположлива народна македонска изворна музика.Се слуша со пастрмајлија!


Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: 90 вати за сабвуфер
« Reply #1 on 15.11.2010, Monday, 13:43:50 »
Извор на звук : лап топ наполнет(накрцан) со сета расположлива народна македонска изворна музика.Се слуша со пастрмајлија!

Лелеееееееее, само те молам не ми кажувај дека планираат со onboard да тераат, тоа е 200W звук се на се, и те како се приметува на таа јачина разлика меѓу onboard и екстерна со додатно напојување :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: 90 вати за сабвуфер
« Reply #2 on 15.11.2010, Monday, 14:25:39 »
Не е онборд - АТИ 240 -ка со 512 ;D Не е битно тоа битни се питите. ;D ;D ;D

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Одг: 90 вати за сабвуфер
« Reply #3 on 26.01.2011, Wednesday, 03:54:32 »
Ами филтер за засилувачов?

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: 90 вати за сабвуфер
« Reply #4 on 26.01.2011, Wednesday, 07:37:07 (Edited 26.01.2011, Wednesday, 13:38:46) »
Еве бирај


Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Одг: 90 вати за сабвуфер
« Reply #5 on 26.01.2011, Wednesday, 13:04:44 »
Вторава од 12волти се напојува така ?  Не треба симетричен напон?
Ако сум проценил добро, и во една друга тема напишав слично побарување, па ова е тоа што ми треба, Филтер за ниски фрекфенции за во кола(на 12 в)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: 90 вати за сабвуфер
« Reply #6 on 26.01.2011, Wednesday, 13:40:30 »
Вторава од 12волти се напојува така ?  Не треба симетричен напон?
Ако сум проценил добро, и во една друга тема напишав слично побарување, па ова е тоа што ми треба, Филтер за ниски фрекфенции за во кола(на 12 в)

Па скоро сите филтри за subwoofer-и можеш да ги преправиш со соодветна замена на операциските засилувачи (најчесто со операциски засилувачувачи се изведуваат во денешно време) со некои кои работат на несимтеричен (mono rail) напон ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: 90 вати за сабвуфер
« Reply #7 on 26.01.2011, Wednesday, 17:30:30 »
Да,во случајов е обично едноструко ,не е симетрично напојување,а намената е универзална.

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Одг: 90 вати за сабвуфер
« Reply #8 on 26.01.2011, Wednesday, 17:35:23 »
Еве нешто и од мене  ;) Многупати изработено и добро се покажало  ;)
Code: [Select]
http://www.free-circuit.com/subwoofer-filter-and-low-pass-filter-circuit-with-lm741/