Author Topic: Генератор на негативни јони  (Read 3945 times)

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Уредот работи на принцип со тоа што со самиот висок напон има електромагнетно поле и прашината и другите бактерии ги уништува  ;)

Не може со електромагнетско поле да се уништуваат бактерии ниту прашина... Како мислиш се уништува прашината?? ???
Life is too short to remove USB safely ..

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
па самиот јак напон создава јако електромагнетно поле а тоа поле влијае и ги уништува бактериите  ;)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
па самиот јак напон создава јако електромагнетно поле а тоа поле влијае и ги уништува бактериите  ;)

Да не беше годинава доделена Нобеловата награда за медицина- ти сигурно ја добиваше ;D

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
хаха фала батка  ;D ;D ;D

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
па самиот јак напон создава јако електромагнетно поле а тоа поле влијае и ги уништува бактериите  ;)
Колега,а малце да читнеш нешто литература за електромагнетно поле и генератори за висок напон дека има мнооооогу разлика ;).
Стварно собира ептен прашина и ако го ставиш до ѕид ќе стане црн, баш поради тоа и не го пуштам повеќе мојот, едино ако би се ставио некое ветилаторче внатре можда нема толку да собира прашина?
Јас така видов еден проект на instructables(го погодив? ;D) и мислам дека беше правено по оваа шема и на крајот имаше мало вентилаторче кое ги раздувуваше негативните јони...јас не сум при пари,ама да соберам некој динар и ќе го направам ова. ;D :D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Jove

  • Guest
Одг: Генератор на негативни јони
« Reply #20 on 25.10.2010, Monday, 15:26:11 (Edited 25.10.2010, Monday, 16:57:40) »
Quote
Јас така видов еден проект на instructables(го погодив? ;D) и мислам дека беше правено по оваа шема и на крајот имаше мало вентилаторче кое ги раздувуваше негативните јони...јас не сум при пари,ама да соберам некој динар и ќе го направам ова. ;D :D
не ти треба бе вакво ѕидот ке си го оцрниш само ко мене ке те убија после ??? ;D ;D

Offline ivica.s

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 369
  • Gender: Male
  • RF Guru
    • Регистрирај се и заработи на envato.com
Собира прашина со помош на електростатско привлекување, секаде каде што има релативно висок напон се јавува овој феномен,  ова е исто така причината зошто екраните на телевизорите собираат многу прашина.

Електромагнетното поле нема врска со собирањето на прашина, јас колку што знам во прашината нема железо па да може магнетно поле да ја привлекува  :D

Offline deophorant

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 300
Одг: Генератор на негативни јони
« Reply #22 on 28.10.2010, Thursday, 09:23:10 (Edited 28.10.2010, Thursday, 11:48:16) »
Основните закони се дека електричното поле влијае само на полнеж, или на наелектризирани честички. Немора некоја да биде железна за да биде наелектризирана. Точно е дека прашината е во голема мерка наелектризирана, и затоа се собира тука. Магнетното поле реагира на магнетни матријали (железо и слично) а тука нема никакво магнетно поле. Сепак добар уред со правилна примена, не во соба туку во вентилациона цевка, или слично, има само позитивни ефекти.

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: Генератор на негативни јони
« Reply #23 on 10.11.2010, Wednesday, 00:59:33 (Edited 10.11.2010, Wednesday, 01:04:15) »
Јејејјејеје го направив генераторов и добро е it's working :D.Деловите ги земав од гац,само што јас му нарачав на тој од гац да ми донесе 18 комада 3,3 нанофаради 1600V,ама па он ги донел,а на тој што е чиката(постариот :D) не му кажал и он мислеше дека нема од 3,3нано фаради ама имало,ок биднало што биднало земав наместо 18 од по 3,3 нано,јас си земав 18 од по 4,7 нано што е малце подобро од овие 3,3нано има некои подобрувања,ама добро како и да е ова „џитка“ искра(немој да ме сватите погрешно хах :D ;D)помеѓу излезот и нулата од мрежата што значи дека колото работи.Исто така отпорници од 3,3мега оми немаше во гац па си земав еден од 10мега оми 1ват.Обавезно ставете го тој од 10 мега дека без тој ако правите спој помеѓу нулата и излезот има јако „пукање“ на искрата(испробано ;D) што звукот е малце annoying затоа ставете го тој отпорник ;) :D.И да се пожалам хах :D еве и ова колово ме испецка ми е*а мајката,ме истресе...косава два дена со фен и пет дена со пегла нема да можам да ја оправам ;D.Се на се во гац ме фати точно 352 ден,ама со попуст хе хе хе 8) :D


ПС.Медицински ракавици од џудово не ве спасуваат :D,ставете некои за 110KV како тие на работниците што ги користат кога се качени на далновод ;D :D ;)
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
БРАВО и да ги бркаш лошите јони од собата :)
П.С. Треба да прашам во БТ за тие кондензатори или не важи веке ? ;)
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
П.С. Треба да прашам во БТ за тие кондензатори или не важи веке ? ;)
Не важи веќе,ама ако ти е успат прашај можеби некој ќе сака да го направи колово па ќе прашува за цени на кондензаторите па ќе му ги кажеш цените :D ;)
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Супер, само да го смениш тој отпорник 10М со неколку од 3М3 заради поголема сигурност, пошто сега тој ти е едина заштита ако го пипнеш врвот, бидејќи склопот е врзан директно на мрежа. И немој да го ставаш јонизаторот блиску до ѕид, ако нејќеш да стане црн ;D
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Генератор на негативни јони
« Reply #27 on 10.11.2010, Wednesday, 10:36:49 (Edited 10.11.2010, Wednesday, 15:06:45) »
Добро кажа Лордзи дека треба неколку помали отпори место еден од 10М. Ако ставаш игла,рачунај дека по некое време врвот ке се иступави и мораш да ја менуваш.Трета работа: сите лемови одоздола срамни ги на нула со турпија :D,а и по можност удри гумена изолација.Кутијата обавезно од пластика.Позади иглата можеш да ставиш метална мрежичка свиткана полукружно и врзана на масата.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Друже и како си задоволен од направата? се чувствува нешто?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Jove

  • Guest
не бе ништо не се чуствува  :'( :'( :-\ :-X  бар јас не чуствував