Author Topic: Проблем со Quart монитор  (Read 1288 times)

Offline Cyberking

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 136
Проблем со Quart монитор
« Opened on 19.10.2010, Tuesday, 18:43:12 »
Имам Quart монитор веке 3 и пол ...4та година мислам.Проблемот е следен.

-Кога компјутерот е исклучен сијаличката на мониторот си трепка црвено(што е нормално)
-Кога компјутерот ке се уклучи таа треба да свети константно зелено(но не е така)

-Кога го уклучувам комјутерот таа трепка зелено,компјутерот си работи најнормално и од хардверска и од софтверска гледна точка тоа го имам проверено.Мониторот како да се мачи да даде слика
иии како да поминуваат некои линии на екранот и трепкаат кои едвај се гледаат но слика не дава..
по половина час или 1час ако го оставам да работи така на следниот рестарт ке уклучи...како да треба време да се загре :S
Што е проблемот и дали би можел да се сервисира ?

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Проблем со Quart монитор
« Reply #1 on 19.10.2010, Tuesday, 18:45:25 »
Можно е да се ладни лемови/лоши контакти. Побаво е да ни дадеш снимка или слика од мониторот кога му се случува така да трепка.

А CRT е или LCD мониторот.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Cyberking

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 136
Одг: Проблем со Quart монитор
« Reply #2 on 19.10.2010, Tuesday, 18:49:04 »
TFT-LCD

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Проблем со Quart монитор
« Reply #3 on 19.10.2010, Tuesday, 18:50:06 »
Аааааааа, тоа е веќе надвор од моите познавања, ако некој знае, нека помогне, јас не знам да поправам LCD/TFT монитори/телевизори, барем сеуште не ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Cyberking

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 136
Одг: Проблем со Quart монитор
« Reply #4 on 19.10.2010, Tuesday, 19:10:18 »
Ај да видиме некој друг да не знае :S

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: Проблем со Quart монитор
« Reply #5 on 19.10.2010, Tuesday, 19:42:00 »
Кај си нашол бре quart(чкарт се),братучетками зема еден таков монитор и за едно 4-5 месеци и цркна,а проблемот беше од кога ќе го уклучиш компјутерот и од кога ќе се упали мониторот,после 15-20 мин автоматски се гаси(мониторот),а свети зелено сијаличката.И го однесе на сервис братучетками и и рекоа ова е некој непознат проблем и не можеме да го поправиме,па ќе ви го замени ме со нов.Sh*t се тие quart,ама ете тебе добро те служел неколку години и му дошло судниот ден(порано :D)и рикнал што да праиме тоа е тоа. :D ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline Cyberking

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 136
Одг: Проблем со Quart монитор
« Reply #6 on 19.10.2010, Tuesday, 23:00:14 »
Пак добро издржи имаше 2години гаранција оваа веке 4та му е

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Проблем со Quart монитор
« Reply #7 on 20.10.2010, Wednesday, 03:28:56 »
Нешто малку што имам познавање од вакви монитори, би ти рекол да поровериш дали има надуени кондензатори во напојувачката секција на мониторот и евентуално да не има некои ладни лемови на плочата, освен тоа искрено не знам ништо друго за сервисирање на LCD монитори (до толкави кварови сум успевал да поправам, повеќе од тоа не).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Проблем со Quart монитор
« Reply #8 on 20.10.2010, Wednesday, 07:42:57 »
Проблемот е во стартното коло ,во напонскиот дел.Можеби се кондензатори,можеби едно мало тиристорче.Воглавном КВАРТ-от не се покажаа,па слабо ги носиме.Кај нас се продаваат ЛГ,АСУС,САМСУНГ... Носи го во сервис,треба релативно ефтино да поминеш ;D

Jove

  • Guest
Одг: Проблем со Quart монитор
« Reply #9 on 20.10.2010, Wednesday, 21:12:20 »
јас имам самсунг лцд и ме служи веке 6 година ама сеа си купив и лаптоп пред 5 месеци некаде

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Одг: Проблем со Quart монитор
« Reply #10 on 21.10.2010, Thursday, 09:06:49 »
Смени ги електролитите во напонскиот дел, затоа неможе да тргне, суви се :)
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline Cyberking

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 136
Одг: Проблем со Quart монитор
« Reply #11 on 21.10.2010, Thursday, 15:08:51 »
Незнам ке го носам ако не на сервис не би го чепкал бидејки е ЛЦД ...:S Иначе што сум прашал некои сервисери дали да им го однесам кога ке им кажам што е проблемот викаат најверојатно  било трафото и не ми се исплатело што викате дали ке ми се исплати?

Offline ShAdOw

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 879
  • Gender: Male
Одг: Проблем со Quart монитор
« Reply #12 on 21.10.2010, Thursday, 15:23:45 »
Смени ги кондензаторите во напонскиот дел како што ти кажа Борче (и така не ти е под гаранција обиди се ти да го поправиш), па пиши што си направил  ;).

Offline SaleSk

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 434
  • Gender: Male
Одг: Проблем со Quart монитор
« Reply #13 on 21.10.2010, Thursday, 18:34:31 »
Во 90% од случаите по описот кој го даде би требало да се суви електролитите. Ако знаеш како, можеш да пробаш и сам да ги замениш, во спротивно би ти препорачал да го однесеш мониторот во сервис каде ке ти го средат.
Поздрав
Душевно болниот човек никогаш не напаѓа без причина. По тоа се разликува од нормалните луѓе.
Keyboard not found...Press F1 to continue...