Author Topic: Некаква антена или обична табла на врвот на планината ?  (Read 1267 times)

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
да, особено ако е од по старите. Порано телекомот повеке користеше радио врски а сега јок, се е на оптика префрлено.

денеска го прашав татко ми за ова што викаш дека се било на оптика и вика дека уште се користеле микробранови линкови...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
леле сеуште? па од зградата на телеком сите линкови ги тргнаа. се секаваш порано како беше накитена зградата :) сега е како шишана и нема ништо. Види може сеуште користат такви линкови но претпоставувам дека тоа е само по селата кои се оддалечени од градовите како на пример љубојно, долно дупени, брајчино и сл. Иначе имам слушнато дека телекомот каде што нема поставено кабловска мрежа а нема ни насочени линкови има некакви си радио уреди на 462 MHz (или тука слична)  па другар ми ми кажа дека фаќал такви сигнали со токи воки и баш ми кажуваше дека слушал на токи вокито како зборуваат одеднаш 50 души (тој слушал излешано) а како телекомот ги двои после немам поим.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Да, сеуште користат, не за се, ама за некој „понебитен“ сообраќај сеуште користат, инаку мислам дека „поважниот“ сообраќај оди преку оптика ;), далеку постабилна е ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
ееех, фала богу дека побитниот сообраќај оди преку оптика...колку пари толку музика
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)