Author Topic: Погледнете ја шемава и некој збор за неа ако може ???  (Read 2324 times)

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Погледнете ја шемава и некој збор за неа ако може ???
« Opened on 30.08.2010, Monday, 11:13:23 (Edited 30.08.2010, Monday, 12:07:21) »
Ај ако можи да ја погледнете шемава за појачалцево и да ми кажете колку вате е реално и дали може да добијам квалитетн звук со оглед дека е B-класа, и некој збор за тоа што напојување ми треба ;D ;D ;D


Offline danix01

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
Одг: Погледнете ја шемава и некој збор за неа ако може ???
« Reply #1 on 30.08.2010, Monday, 11:25:20 (Edited 30.08.2010, Monday, 13:41:05) »
Mое мисленје е дека не е повеке од 50вати....нака писе некој кој мозеби ја има изрзботеноо
rules are made to be broken

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Погледнете ја шемава и некој збор за неа ако може ???
« Reply #2 on 30.08.2010, Monday, 11:57:29 (Edited 30.08.2010, Monday, 13:41:19) »
Не е во B-класа, хибрид е, операциски засилувач со B-класа. TIP142 се дарлингтонови транзистори, што значи дека имаат големо струјно засилување, приближно hfe^2, што значи дека би требало да даваат голема излезна струја. Со некое помоќно напојување би требало да може да испорача и некаде околу 100W, па можеби и повеќе од тоа. Но ограничен си со максималниот напон на напојување на 741, така да мораш да го напојуваш со дефинираниот напон на напојување, а со него не би требало да може да даде повеќе од 50W, 60W, како што рече danix01 ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Дали ке можам да го сменам 741 со друго интегрално коло и да добијам поголема мокност и кое би било тоа ???

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Погледнете ја шемава и некој збор за не&
« Reply #4 on 30.08.2010, Monday, 14:13:32 (Edited 30.08.2010, Monday, 14:20:52) »
Со добро ладење и солидно напојување (да има малку поголема резерва ) би добил и 100 вати колку што е и декларирана шемава.Напојувањето нека биде 30 волти 5А и филтрација  со барем 10 000 мФ по гранка .Ладилникот бар 200 см квадратни,со тоа да вклучиш и вентилатор од ПК .741 мењавај го со ТЛ071
без размислување.

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Што трафо ке ми треба за појачалово ???

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Искрено, за замена, не знам, поадекватно би било некое со поголем работен напон, на пример некое кое може да се напојува со +-30 или +-40V, ама такви операциски засилувачи тешко се наоѓаат :S. Башка, најчесто се наменети да се користат чисто како аудио засилувачи, што значи дека самите по себе се веќе готови аудио засилувачи, а за да може таков засилувач да се искорити, ќе треба да се модифицират и некои други компоненти во шемата :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Мислам дека интегралното се користи за појака побуда така ??? Дали во тој случај ке можам да ставам транзистори за побуда место интегралното коло со поголем работен напон ???

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Шемата е така концепирана да ИК ти служи и како изедначувач на импенданса ,симетрирање на напон и добивање нула, регулација на мирна струја итн. Не треба ништо да менуваш,а трафото треба да биде барем 2 х 24 волти 5-6А за да добиеш со грецот и  филтрацијата 2 х 30В 5А .

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Ке се смени нешто кога ке го сменам интегралното коло ???

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
не, само ова интегрално коло не е добро за аудио, барем не за подобри засилувачи, има прилично изобиличување, има подобри операциони за ваква работа, како што ти предложи батка смени го со тл072-тл082
ова е општо наменски оз
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Батка пиша со тл 071... сега со кој треба конечно  ;D ;D ;D  ???

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Може и со двата, а може и со NE5534 :D
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Било кој поквалитетен операциски засилувач ќе сврши работа, само да е pin compatible со 741... па и тоа не мора, и онака нема монтажна шема ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Одг: Погледнете ја шемава и некој збор за неа ако може ???
« Reply #14 on 30.08.2010, Monday, 20:34:31 (Edited 31.08.2010, Tuesday, 12:18:44) »
Респект + и за двајцата поради помошта ви благодарам  ;D ;D ;D

Споено мислење: 31.08.2010, Tuesday, 12:18:44
Имам дома еден грец за појачалцево само незнам колку максимум напон и ампеража може да издржи ;D
Ако знае некој да ми каже ке биде добро за да не купувам нов грец...
На грецот пишува :
S5VB
10 53