Author Topic: 2 X 400W транзисторски аудио засилувач  (Read 36700 times)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
тоа во средина е појачалото на ДАРК.Со двете диоди,еден прекинувач и V форма на куќиштето,таа лепенката што е ја немаше на натпреварот

Аха, ОК, значи ја додал потоа, ОК... кој како сака, негово право е ;).

Изработката на кутијата е... да не претерам, одлична, мене ептен ми се допаѓа ;), браво, супер изведена кутија, а за тоа што има во неа, не можам да коментирам, не сум чул ;) ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
...само да кажам одлично е.На натпреварот немаше компактен звучник на кој што може да ја прикаже моќноста на ова појачало,но вредеше за 2 место кое го зема.Иначе Гига ват,а и другите поубаво да не знаете што има внатре во таа кутија :o ;D

Offline MartinSk

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 647
  • Gender: Male
каде и кој ти ја направи кутијава и колку пари те кошташе дека ке ми треба и на мене :)

Offline Delija

  • Баниран
  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 265
  • Gender: Male
  • Господ ја сака Македонија, а и ЈАС!!!
Одг: 2X 400W транзисторски аудио засилувач
« Reply #228 on 08.06.2011, Wednesday, 06:27:25 (Edited 08.06.2011, Wednesday, 07:29:31) »
Е сега неколку збора околу појачалцето!! :o
Што има многу да се кажува кажано е скоро се!!
Мора да се признае, добро е сработено,.. ;)
Напојувањето, односно PCB и шемата се од газда Миле Славковиќ-генијалецот (APEX-Audio PSU-7) и одлично функционира. Шемата од засилувачот многу не ми се бендисуе, бидејќи за тие пари има многу подобри шеми од засилувачи, но за почетници е многу добра.
За крај ме интересира каков е звукот на ова појачалце и дали е стабилно во работата??!
За излезни транзистори, ако јас се прашувам би поставил за почеток MJ15003 (Motorola или ОN), а никако не 2N3055 (може да се види според сликата),...Пишувам за почеток, бидејќи има и многу подобри од MJ15003, но се разбира и многу поскапи!!?
Но за ова појачалце и овие предложениве се одлични!!!
Да бидам појасен: Комплетното стабилизирано напојување PSU-5, кое го дадов подолу го користи DARK во својот проект (проследете го целиот проект 2x400W транзисторски аудиозасилувач, па се ќе ви биде јасно). ;) :)
Инаку јас го препорачувам појакото напојување од Г-дин М. Славковиќ PSU-7!!! ;) :)
Бидете поздраени!!! ::)

Споено мислење: [time]08 Јуни 2011, 06:15:58[/time]
Здраво ДАРК!
Ме интересира која DC-заштита ја користиш во засилвачот, бидејќи од сликите може да се види дека користиш DC-заштита на излез со мек старт?! ;)
Секогаш и секаде,...Најповеќе со електрониката!

Offline MartinSk

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 647
  • Gender: Male
Од емитер е заштитата не ми текнува од кој број е  али имам во план и јас да ја правам

Offline Delija

  • Баниран
  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 265
  • Gender: Male
  • Господ ја сака Македонија, а и ЈАС!!!
Одг: 2X 400W транзисторски аудио засилувач
« Reply #230 on 09.06.2011, Thursday, 17:19:24 (Edited 09.06.2011, Thursday, 17:26:00) »
Од емитер е заштитата не ми текнува од кој број е  али имам во план и јас да ја правам

Me интересира дали е ефикасна?! ???
И едно прашање до ДАРК: Каде ја правеше дрвенаријата за звучниците? бедејќи многу ме бендисува изработката! ;) :o
 
Секогаш и секаде,...Најповеќе со електрониката!

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
^^^ он ја има правено, чичко му или вујко му не ми текнува кој имал столарска работилница па кај него ги правел...има на форумов како ги прави звучниците...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Delija

  • Баниран
  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 265
  • Gender: Male
  • Господ ја сака Македонија, а и ЈАС!!!
^^^ он ја има правено, чичко му или вујко му не ми текнува кој имал столарска работилница па кај него ги правел...има на форумов како ги прави звучниците...
Дај кажи каде се најдува таа страна на форумов?
Секогаш и секаде,...Најповеќе со електрониката!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Дај кажи каде се најдува таа страна на форумов?

Повеле:

Code: [Select]
http://elektronika-mk.net/index.php?topic=595.0
Ако имаш нешто да прашаш во врска со звучните кутии, прашај во адекватната тема, значи ако имаш нешто да прашаш за звучниците, пиши во таа тема, а не во оваа.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline aleksandar94

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 74
  • Gender: Male
Многу е убаво појачалово го ставам на позадина и не го вадам една недела!

Offline koala

  • Нов член
  • *
  • Posts: 29
Ако сакам да го направам истово појачало само наместо 400W да биде 200W, треба да ги извадам Т9, Т12, R26 и R29?

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Ако сакам да го направам истово појачало само наместо 400W да биде 200W, треба да ги извадам Т9, Т12, R26 и R29?

Да, тие треба да се изостават за да биде засилувачот помалку моќен ;). Е сега, точно колкава моќност ќе добиеш со вадење на овие транзитсори, не знам, во текстот од проектот најверојатно пишува ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline DARE GTI

  • Нов член
  • *
  • Posts: 3
Здраво на сите ,гледам се отвориле многу дискусии околу аудио засилувачот ,подолго време не бев активен поради бан на форумов ...... не бев послушен хе хе хе се надевам веке нема да се караме  :P  ::)

еве ме сега повторно со ново корисничко име  :)

гледам сликите од засилувачот се избришани па еве едно мало потсетување кака сето тоа се изработиваше











































се што ве интересира , може да ме прашате ......

засилувачот работи перфектно во перфектна состојба е ,имав  можност за нова година да го испробам на екстра звучници ,кој беа со номинална снага од 350 w презадоволен сум нит прегреа нит се умори беспрекорно си ја заврши својата работа

поздрав до сите вас и добро дојдов повторно  :)

ако им сметам на модераторите може пак да ме избришете не се љутам  :D  :D  :D

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Браво за изработката :)
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Изработката е бесплрекорна, нема што. Само што јас би поставил два вентиалтори од, двете страни на кутијата. Претпоставувам дека не се поставени два поради големината на ладилното тело ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."