Author Topic: Сигнал генератор  (Read 698 times)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Сигнал генератор
« Opened on 29.07.2010, Thursday, 17:12:55 (Edited 30.07.2010, Friday, 21:06:55) »
Ова е програмче кое заменува сигнал генератор. Освен за испитување на аудио уреди, звучни картици, може да го искористите  и како растерувач на комарци, само треба добри пиезо звучници. Или на постоечките компјутерски,да им додадете пиезо- плочки преку сериски 10 ома 1 ватотпорник и 1 мФ блок кондензатор.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Сигналгенератор
« Reply #1 on 29.07.2010, Thursday, 21:51:26 »
Можеби добро функционира со on-board картици, ама јас имам екстерна, баш го пробав. Резултатот беше поразителен, се јавуваше пуцкетање и не функционираше како што треба, на оример му задаваш да осцилира од 400-4000Hz и нема разлика меѓу сигналот генериран од 40-400Hz и тој од 400-4000Hz. Во заднината се слуша пуцкетање или hiss, некогаш и осцилации на повисоки фреквенции, некогаш дури се слушаше и како сигналот сам на себе да врши AM модулација. Можеби има некој проблем со ASIO драјверот, искрено не знам... Имам постигнато многу подробри резултати со CoolEdit...

Како и да е, најверотно добро ќе работи со обичните on-board картици ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Сигналгенератор
« Reply #2 on 29.07.2010, Thursday, 22:41:37 »
кај мене на 4Hz се слуша 4 пати во секунда тут тут тут тут ама па тој тон беше мноогу повеке од 4Hz, наместо тут тут можеле да стават тит тит (пискав)
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Сигналгенератор
« Reply #3 on 29.07.2010, Thursday, 23:18:44 »
Изгледа нешто не е во ред со софтврчето, можеби не функционира како што треба на NT оперативни системи или има проблеми со драјверите на NT оперативни системи, сепак, се гледа дека е старо.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."