Author Topic: Евтин стерео засилувач (2 х 40W)  (Read 2849 times)

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Евтин стерео засилувач (2 х 40W)
« Opened on 09.07.2010, Friday, 10:55:49 (Edited 09.07.2010, Friday, 10:57:32) »
Едноставен и евтин стерео засилувач со кој ќе добиете излезна моќност во зависност од употребеното интегрирано коло и напонот на напојување, значи ако ставите:

со TDA2030 ќе добиете 2 х 18W на 28V (на 4 оми звучник);
со TDA2040 ќе добиете 2 х 22W на 32V (на 4 оми звучник);
со TDA2050 ќе добиете 2 х 32W на 44V (на 8 оми звучник);
со TDA2051 ќе добиете 2 х 40W на 36V (на 4 оми звучник).

Шемата во која можат да работат овие кола е следната:



Изглед на еден ваков изработен засилувач е на следната слика (излезните кондензатори не се ставени на плочката бидејќи се големи и тие ќе се стават на кутијата на приклучоците за звучниците):

Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline danix01

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
единствена маана им е што немаат myte и  stand by функција...TDA2052 50w засилувач со myte и  stand by функција.а мислам дека и не е мн. скап
rules are made to be broken

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Со коло за мек старт лесно ќе се реши тој проблем ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline tazzz

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 174
  • Gender: Male
оваја шема со ТДА2030А само со едно интегрално работи на само 28V или на +-28V?

Offline Baze

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 231
  • Gender: Male
  • Ех да го оставеа Никола Тесла и понатаму да твори.
Одг: Евтин стерео засилувач (2 х 40W)
« Reply #4 on 31.07.2010, Saturday, 13:29:04 (Edited 31.07.2010, Saturday, 13:31:10) »
Да,работи на симетрично напојување +,-  :)

Споено мислење: 31.07.2010, Saturday, 13:31:10
Но можи и на асиметрично...во даташитот има шема и за едниот и другиот начин....но подобро е да се работи со симетрично напојување

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3187
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Конкретната шема е со обично напојување, а иначе може да се направи и со симетрично напојување, кое што е подобра опција бидејќи така нема да има потреба од електролит на излезот (преку кој ќе поминува сигналот и ќе се деградира).
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline tazzz

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 174
  • Gender: Male
епа јас најдов две интегрални вакви од тв се а трансформатори имам од 60w 10v од 50w 22v e сега од тие некако сакав да напрам појачало таман да ги искористам и интегралните и трансформатор некој и имам звучник од 30w  е сега некоја идеја како да напрам појачало со цело ова?

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Па можеш да го искорситиш тој 50W, трансформатор, кога ќе го исправиш и испеглаш напонот ќе добиеш напон од околу 31V ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline tazzz

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 174
  • Gender: Male
и за шо појачало да го искористам јас мислам дека нема да можи за ТДА2030А?

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Мислиш на TDA2040? Зашто шемата за овој засилувач е со TDA2040, затоа. Ако не е прашањето за оваа шема, подобро да ја префрлиме дикусијата во „Општи прашања поврзани со аналогната електроника“ ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline tazzz

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 174
  • Gender: Male
па над шемата пиши дека оваја шема можи да биди и со ТДА2030А и сега мене ми треба предлог кој трансфроматор да го искористам за ова појачало оти имам две интегрални а ми треба појачало од 30w и дека ги имам делојте само немам шема  ;)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Не видов дека пишувало дека може и со TDA2030 ;).

со TDA2030 ќе добиете 2 х 18W на 28V (на 4 оми звучник)

Само 2 X 18W можеш да добиеш со овој засилувач (и тоа на звучник од 4 оми), не 30W...
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline tazzz

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 174
  • Gender: Male
а да се спојат двата излези и ке се добие 36w дали ќе можи така и кој трансформатор ке биди таман за ова појачало?

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Мислам дека не можеш баш туку така да ги споиш двата излези и да добиеш на излез 36W (нека ме корегира некој ако грешам). Башка, трансформаторот што го имаш од 50W ќе биде таман за овој со 2 X 18W, 2 X 18W = 36W, со трансформатор од 50W (VA) мислам дека многу добро ќе се напојува овој засилувач ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline deophorant

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 300
Мислам дека не можеш баш туку така да ги споиш двата излези и да добиеш на излез 36W (нека ме корегира некој ако грешам).

Баш така. Ако сакаш повеќе снага од овој засилувач треба двата излеза да се врзат во мостна врска, а тоа не е баш едноставно спојување на излезите. Сепак треба и некој додатни елементи а и не е толку многу сложено.