Author Topic: Безжичен телефон Topcom Butler 2700C  (Read 1863 times)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
ако има конектор тогаш нема потреба од друг полнач? Еве кај мене има само адаптерче а тоа што регулира до кај га ги полни батериите па после да исклучи го има некаде или во слушалката или во базата.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Да да, ај ќе видиме што ќе направи, нека пише после, сега изгледа уште го „разглаба“ безжичниот ;D ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
има како нема , има конектори се има смао проблемот е што незнам колкав наизмениченнапон иде тука, ама и тој полнач е нешто сличен на ова јас што го нацртав ( вака по гледаното )
утре ќе проверам на кој пин што има и точно ќе ти кажам дека сега мака ми е да се расправам ;D
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Успеав некако накратко да го скицирам како изгледа оригиналниот полнач
е сега уште да знам кој напон дава односно треба да влегува ...
еве шема, ќе ја препроверам пак ама сигурен сум дека е вака
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
дај бе никој немате идеа з аполначов, дали е доволно д аму донесам 3V наизменичен напон за да полни две NiMH 1.2V сериски поврзани батерии ?
дајте некоја друга идеа ако не може со овај напон
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Па добар е де, само што можеш поедноставно да го изведеш со зенер диода од 3.2V. А намотките L1 и L2 за филтерската секција се, за „пеглање“ на напонот?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Не ти треба никаков наизменичен напон, еве кај мене гледам адаптерот дава 12,5V и тоа во дупчето е минусо а од надвор е плусот :)
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Колку што успеав да видам, кај овој безжичен базната станица се напојува преку 4 пинови, а колку што пиша Devil, внатре имало означено дека на некое место иде еднонасочен, а на друго место означено било за наизменичен напон, зошто и е потребен наизменичен напон на базната станица, не знам ???
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
да кај мене се напојува со 2 напони ( германски демек било така )
1 напон е еднонасочен за базната станица, а другиот напон е наизменичен за полначот за батерии, на самиот модул од полначот има грецов спој така да тоа можеле д аго избегнат ама ај деде
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Па зошто едноставно не ја прeправиш базната станица да го зема напонот за полнење на батериите од еднонасочниот извор на напон а не од наизменичниот, на тој начин многу едноставно ја елиминираш потребата од наизменичниот напон за полнење на батериите. Така ќе можеш и да си го смениш пинот со некаков стандардизиран џек за полнење на базната станица, а не тој 6 пински RJ-11 конектор ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
го преправив, сега пак се полнат со наизменичен,
зедов адаптер го растурив му залемив дирек жици и за базната станица и з аполначот и сега си е таман :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
А не го зема напојувањето за батериите од трансформаторот што е наменет за напојување на еднонасочниот дел од базната станица, само треба да го земеш напонот пред да оди кон грецовиот спој ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
знам, ама имав можност да не комплицирам многу и да го оставам како што си беше првично произведено :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!