Author Topic: Безжичен телефон Topcom Butler 2700C  (Read 1862 times)

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Безжичен телефон Topcom Butler 2700C
« Opened on 23.06.2010, Wednesday, 17:44:35 »
Пошто нема друга тема тука да пишам :)
се работи за наведениот безжичен телефон Topcom Butler 2700C
кој е купен во странство и нема адаптер за полнење односно адаптер за поврзување на мрежа, како што разбрав за овие има посебни адаптери пошто телефонот работи на еднонасочен и наизменичен напон, дали има некој некаква идеа или знае на кој напони работи телефонот, за другото јас ќе средам :)
еве како изгледа растурен со некој приклучоци




то црното шо личи на транзистор е LM317T


ова е делот со полначот за батерии, тука влегуваат 2 жици од џекот за напојување и пишува дека треба да е АС влез ( има и грец после )


еве како изгледаат конекторите
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Колку што забележав јас (од последната слика), моделот на телефонот е 2700B, не 2700C.

Може да го сликаш цел тлелефон поставен како изгледа и посебно сталакот за да направам споредба со некои слики што ги најдов на интернет за телефони прозиведени од Topcom?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
абе остај на слушалкава од телефонот пише 2700C јас од таму препишав после забележав дека на ова лежиштето има друг број, то е пати белгиска работа хехе

еве слика цело како изгледа
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
А линк од каде ја најде сликава имаш...? Зашто на net оваа слика не ми ја вади кога ќе пишам 2700C, некои други слики од други модели ми вади.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
ова ти е од упатството за работа слика ;D
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Безжичен телефон Topcom Butler 2700C
« Reply #5 on 23.06.2010, Wednesday, 19:31:34 (Edited 23.06.2010, Wednesday, 19:34:57) »
Ова ли е упатството?

Code: [Select]
http://www.topcom.net/downloads/userguides/HL_Butler2700Fi-DK-N-ZW-E.pdf
Или дај постирај го линкот до упатството ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
то е то ;D
јас заминав да го растурам па ќе каже сам :D
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Не можам ништо да дознаам од user manual-от, ќе мора да си ги „прљаш рацете“ ;).

Е сега вака, наједноставно ќе се дознае кој му е работниот напон ако директно (или преку некоја компонента) се врзува наопјувањето за некое интегрирано коло. Преку datasheet ќе се види кој е работниот напон на интегрираното коло и ќе се дознае кој е напонот кој треба да доаѓа на влез на колото и дали тој напон е симтричен или не ;).

Исто така, сакав да те замолам ако дознаеш која е шемата и работниот напон и распоредот на конекторитe (на кој од нив иде маса, плус, минус, итн.), ако може да post-ираш шема би било добро, па после да ја upload-ираме на eserviceinfo, други да не се мачат да пребаруваат ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: Безжичен телефон Topcom Butler 2700C
« Reply #8 on 23.06.2010, Wednesday, 20:20:35 (Edited 23.06.2010, Wednesday, 20:23:52) »
шема не најдов, ама открив како работи, ми фали уште полначот да го средам за батериите што се користат во самиот телефон

значи вака, ко ќе го растуриш овај телоф се ти е означено кај има наизменичен кај има еднонасочен напон, уредот ( без полначот за батерии ) работи на 7-7.5В  на 5В не работеше
плус тоа има на влез LM317T така да сам си се регулира на кој напон работи не би требало да е приклучен на повеќе од 12В бидејќи влезниот кондензатор кој е паралелно со напојувањето поврзан е 16В, да не светкаат после интегралните :)

друго сега останува уште да видам како од 7.5В ќе направам полнач за 2 батерии NiMH од по 1.2В 900mAh, ќе треба да с енаправи некоја рагулација, другото е просто :)

едит
да не има некој случајно некоја шема за ваков полнач, батериите колку што видов сериски се поврзани
колкав би требало да биде напонот на полнење доволно е 3В ?
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
како што гледам од сликите, ова е DECT телефон, кај мене DECT-от работи на 12V струја е сега внатре може има и некој стабилизатор на волтажа па и да работи тој твојот на 9V а му ставиш 12V не би имало проблем. Стави го на 9 или 12V во зависност каков адаптер имаш :)
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Дали оваа идеа за полнач е добра ?
со зенер диодата ќе се регулира колку да биде полнењето ( бар така е замислата) отпроникот 6R8 е за регулација на струјата на полнење, за 50мА треба 47оми, 100mA 18оми, 200mA 6R8 оми, 300mA 3R9 оми 1/2W, 400mA 2R7 оми 1/2W

шема

Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
значи вака, ко ќе го растуриш овај телоф се ти е означено кај има наизменичен кај има еднонасочен напон, уредот ( без полначот за батерии ) работи на 7-7.5В  на 5В не работеше
плус тоа има на влез LM317T така да сам си се регулира на кој напон работи не би требало да е приклучен на повеќе од 12В бидејќи влезниот кондензатор кој е паралелно со напојувањето поврзан е 16В, да не светкаат после интегралните :)

друго сега останува уште да видам како од 7.5В ќе направам полнач за 2 батерии NiMH од по 1.2В 900mAh, ќе треба да с енаправи некоја рагулација, другото е просто :)

едит
да не има некој случајно некоја шема за ваков полнач, батериите колку што видов сериски се поврзани
колкав би требало да биде напонот на полнење доволно е 3В ?

A ќе може да ја нацрташ на сликава колкав наизменичен напон иде на кој влез од сликава, не е проблем, јас потоа ќе ја нацртам шемата и ќе ја upload-ирам тука и на eserviceinfo, само да знам колкав напон (и дали е еднонасочен или наизменичен) доаѓа на кој пин од напојувањето на долната страна од уредот преку RJ-11 конеторот.



А за полначот за батерии, мислам дека напонот на напојување треба да биде малку поголем од напонот вкупниот напон на батериите, на пример 3.5V, нешто така. Струјата на полнење на батериите зависи од типот на батеријата (колку mAh може да даде, и се разбира од тоа дали Ni-Mh, Ni-Cd, Li-Ion, итн.). А базата на телефонот нема конектори преку кои се полнат батериите на телефонот? Би требало да има ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Дали оваа идеа за полнач е добра ?
со зенер диодата ќе се регулира колку да биде полнењето ( бар така е замислата) отпроникот 6R8 е за регулација на струјата на полнење, за 50мА треба 47оми, 100mA 18оми, 200mA 6R8 оми, 300mA 3R9 оми 1/2W, 400mA 2R7 оми 1/2W

шема



Добра е идејата, само колкав ќе биде зенеровиот напон, тоа е прашањето. Aко се напојува со напон од околу 12V уредот, би требало да биде некаде околу 8.5V или 9V, така нешто ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Баш ме чуди што нема конектор за струја на базата, бар јас не ги видов
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Би требало да биде на горниот дел од базната станица, ама Devil не го сликал горниот дел од базната станица.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."