Author Topic: Купувам пасивни ладилници  (Read 1687 times)

Offline Ultron7

  • Нов член
  • *
  • Posts: 25
  • Gender: Male
Купувам пасивни ладилници
« Opened on 24.09.2021, Friday, 18:32:31 »
Купувам пасивен ладилник - радијатор, без строго одредена потреба за димензии. Идеаелно формата би била правоаголна, со минимална широчина од 40мм и минимална должина од 200мм.
Материјалот може да биде бакар или алуминиум, предност имаат ладилниците со црно анодизиран алуминиум, ако веќе има избор.

Намената е монтажа и ладење на повеќе LED "Grow Light" чипови со моќност од 50W.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Купувам пасивни ладилници
« Reply #1 on 25.09.2021, Saturday, 00:32:37 »
Мора да е едно ладилно тело или може да се повеќе надоврзувани (некако... има начини :P :D)? Бидејќи од стари процесори може да се искористат ладилните тела, ако не е критично сите да лежат на едно ладилно тело ;). Имам такви, само треба да проверам колку ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline MURO

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 152
Re: Купувам пасивни ладилници
« Reply #2 on 25.09.2021, Saturday, 11:17:31 »
Имам два типа ладилници, можеш да ги погледаш на сликите во оваа папка. Подолгите се со димензии 200 mm x 80 mm  x 100mm.
Од нив имам 5, а од вториот модел 150mm x 100mm x 150mm имам 6. Ако ти одговараат пиши во приватна порака.
Code: [Select]
https://schoolsmk-my.sharepoint.com/:f:/g/personal/kk266160_schools_mk/ElTB2zA-8yRHpUaG9U8PbMoBI2JxQLthzIdc3pzPV3hpOA?e=F73mQL

Offline Ultron7

  • Нов член
  • *
  • Posts: 25
  • Gender: Male
Re: Купувам пасивни ладилници
« Reply #3 on 25.09.2021, Saturday, 19:25:06 (Edited 28.09.2021, Tuesday, 20:19:58) »
Мора да е едно ладилно тело или може да се повеќе надоврзувани (некако... има начини :P :D)? Бидејќи од стари процесори може да се искористат ладилните тела, ако не е критично сите да лежат на едно ладилно тело ;). Имам такви, само треба да проверам колку ;).

Секоја LED плочка е 4цм на 6цм, грубо, затоа ми е тоа минимумот. Понатаму би комбинирал повеќе ладилници во зависност од потребите за осветлување, но тоа е практично само ако секој ладилник носи барем еден ред LED чипови - барем така мислам. Можеби поголем проблем е тоа што површината на 'footprint'-от (превод?) е помала од онаа на LED чиповиве?

Имам два типа ладилници, можеш да ги погледаш на сликите во оваа папка. Подолгите се со димензии 200 mm x 80 mm  x 100mm.
Од нив имам 5, а од вториот модел 150mm x 100mm x 150mm имам 6. Ако ти одговараат пиши во приватна порака.
Code: [Select]
https://schoolsmk-my.sharepoint.com/:f:/g/personal/kk266160_schools_mk/ElTB2zA-8yRHpUaG9U8PbMoBI2JxQLthzIdc3pzPV3hpOA?e=F73mQL

Имам впечаток дека се многу тешки (идејата е да висат на мали синџирчиња и да се подесува висината лесно), а и формата не е таква на каква што би било практично да се постави перка од горе за активно ладење (можеби и не би имало потреба, но преферирам да ја имам опцијата). Би ги размислил како последна опција :)

Мислам дека би било убаво од моја страна да споделам димензии:


Offline mikromk

  • Нов член
  • *
  • Posts: 46
Re: Купувам пасивни ладилници
« Reply #4 on 25.09.2021, Saturday, 20:04:08 »
Giga, ти понуди идеално решение,ладњаци од процесори плус  ако треба вентилатор.Ако ги користиш за дома над секое цвеќе една лед и готово.
За индустриска примена е сосема друга приказна.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Re: Купувам пасивни ладилници
« Reply #5 on 25.09.2021, Saturday, 20:16:39 »
напрај на ладилникот дупчиња по ќошевите и беси ги како сакаш :D најдобра опција ти се ладилници од цпу, и да не е иста подлогата кај што налегнува процесорот, стави паста на тебрата и нема гаје. ќе тера. Него може збор два за растењето, што ќе растиш, како ја насочуваш светлината, каква почва користиш, какви ѓубрива додаваш, како наводнуваш ?

Offline Ultron7

  • Нов член
  • *
  • Posts: 25
  • Gender: Male
Re: Купувам пасивни ладилници
« Reply #6 on 25.09.2021, Saturday, 22:13:00 »
Ви благодарам за предлозите дечки, сепак останувам и понатаму заинтересиран доколку некој има други ладилници да понуди.

напрај на ладилникот дупчиња по ќошевите и беси ги како сакаш :D најдобра опција ти се ладилници од цпу, и да не е иста подлогата кај што налегнува процесорот, стави паста на тебрата и нема гаје. ќе тера. Него може збор два за растењето, што ќе растиш, како ја насочуваш светлината, каква почва користиш, какви ѓубрива додаваш, како наводнуваш ?

За сега потребни ми се само за осветлување на кутија за пропагирање/клонирање растенија, средината е стерилен Sphagnum мов. Во иднина можеби би експериментирал со т.н. microgreens и хидропоника но да не забегувам од темата - ако некој е заинтересиран околу темата може да дискутираме приватно на друг медиум или пак да отвориме посебен топик :)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Купувам пасивни ладилници
« Reply #7 on 26.09.2021, Sunday, 21:50:48 »
Можеби поголем проблем е тоа што површината на 'footprint'-от (превод?) е помала од онаа на LED чиповиве?

Не знам на какви ладилници мислиш, но оние кои се користеа за P4 процесори се прилично големи и имаа релативно голема површина ;). COB LED имам монтирано на такви, ги собира без проблем ;).

Во иднина можеби би експериментирал со т.н. microgreens и хидропоника но да не забегувам од темата - ако некој е заинтересиран околу темата може да дискутираме приватно на друг медиум или пак да отвориме посебен топик :)

Слободно, не е забрането :).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
Re: Купувам пасивни ладилници
« Reply #8 on 03.10.2021, Sunday, 15:25:49 »
Ги имам овие ако вршат работа.






Жан

Offline Ultron7

  • Нов член
  • *
  • Posts: 25
  • Gender: Male
Re: Купувам пасивни ладилници
« Reply #9 on 09.10.2021, Saturday, 10:21:26 »
Ги имам овие ако вршат работа.
...

Ти пишав приватна порака, мислам дека ќе завршат работа овие вторите :)