Author Topic: 5G - опасност по здравјето или не?  (Read 81338 times)

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3184
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
У суштина ништо конкретно не кажа, цело време збори за придобивките, поголема брзина и сл, но за делувањето врз животната средина „не постојат детални и систематски истражувања базирани на научни принципи“.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Хаха, ми беше асистент на факултет :D. Добар чоек, металец у пензија ;D. Сега мислам дека е професор на ФИНКИ.

...,но за делувањето врз животната средина „не постојат детални и систематски истражувања базирани на научни принципи“.

Токму она што го викаат и од ITU-T и IEEE ::). Практично, ништо ново.

А за придобивки... пак ќе кажам. Зар навистина ви требаат 20Gbps на телефон? Особено сметајќи дека скоро сите сме на лимитирани пакети од 5GB, 10GB или нешто слично.

Мое лично мислење е дека технологијата е overkill, но веќе немаат што да понудат, тоа е муабетот. Се што можеа испоставаа и сега само зголемуваат на брзина. Истото се случува и во светот на компјутерите, иновации има многу малку, само се зголемува на број на јадра, тактот... лимитот е достигнат, околу 4GHz, толку можат да идат, а нема премногу да се зголеми и со намалување на литографија.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Atanas

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 729
  • Gender: Male
@GigaWatt Придобивките нема да бидат значителни за пошироката маса која користи 5G на телефон, туку тоа ќе дојде до израз на пример кај автономните возила на кој што му е потребна поголема брзина на интернет за да нема доцнење во комуникацијата. Бидејќи, како што знам тие се поврзани и комуницираат со тој cloud и со тоа им се овозможува да комуницираат исто така и со другите возила од овој тип. Ова е еден од примерите каде што би имала голема примена оваа технологија, но ги има уште мал милион, како на пример во банките, интернет купувањето, виртуелната реалност (VR), аугментна (augmented) реалност (AR) и така натаму. Исто така и за Internet of Things уредите.

Го постирав, бидејќи видов дека е професор на ФЕИТ и работи на институтот за телекомуникации и е подобар извор за разлика од останатите Фејсбук експерти.

Јас не сум наклонет ни на едната ни на другата страна. Се радувам на тоа што тој дел од технологијата доживеа таков скок и што ќе овозможи дополнително развивање на други технологии. Засега, опасности по здравјето немам прочитано од експерти, туку сите се од некои теоретичари на заговор, Фејсбук експерти итн.

Останува да видиме што ќе биди и на каде ќе се развива оваа технологија.

Offline krema

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 731
  • Gender: Male
Сега штетно е или не?
Јас мислам дека нема толкаво влијание за да ја загрози општата безбедност на граѓаните.
Сепак, мое лаичко мислење. :)


Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3184
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Времето ќе покаже...
Јас лично, ако може да бирам, не би сакал да бидам заморче и изложен на овие фреквенции чие дејсто е недоволно испитано, ама тоа не зависи од нас, нели...?
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline krema

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 731
  • Gender: Male
Потполно се согласувам со тебе.

Ако не се лажам јас напишав во еден пост дека тестираат веќе 6G, не се зезав, некаде прочитав уште пред короната дека почнати се тестирањата за 6G технологија (некаде кај косооките).


Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Re: 5G - опасност по здравјето или не?
« Reply #21 on 08.04.2020, Wednesday, 00:48:29 (Edited 08.04.2020, Wednesday, 12:02:39) »
да, кина тестираат 6г. Ако де нека тестираат кај ними, шведска, па ќе видиме.

Code: [Select]
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4503846/
Еве нешто за ви-фи на 2.4гхз.

Offline Пријателот

  • Нов член
  • *
  • Posts: 21
Јас не сум наклонет ни на едната ни на другата страна. Се радувам на тоа што тој дел од технологијата доживеа таков скок и што ќе овозможи дополнително развивање на други технологии. Засега, опасности по здравјето немам прочитано од експерти, туку сите се од некои теоретичари на заговор, Фејсбук експерти итн.

Останува да видиме што ќе биди и на каде ќе се развива оваа технологија.
Ќе ти пишам накратко.
Постојат и други технички факултети, па би било интересно инженери по технологија или биотехнологија да развиваат да развиваат технологија каде сакаат. Па да видиме  јавно, на улица, на лице место како ќе се развива биотехнологијата.
Па ти од која и да сакаш лабораторија од Технолошко Факултет да скакаш да изнесеш  хемикалија или апартура, одма че бидеш под сомнеж што ќе правиш (произведуваш). Да не зборам за хемикалии кои подлежат на кривична одговорност.
Постоја примери во Македонија каде се изградени технолошки објекти (Охис) но никогаш не се пуштени во употреба и нема да се пуштат и не смејат да се пуштат (во центар на град изградено тешка индустрија, пример за светот е Велес. Кога дошле странски инженери , нашиве да се пофалат што изградиле, се симнале од железничка станица во центар на град, странците се фатиле за глава! ).
Постојат брилијантни технологии , кои никогаш нема да се употребат или се укинуваат. Затоа што се економски неисплатливи, лоши по здравјето на луѓето или  животната средина, многу ризични за производство или за да се произведат (во воздух летаат луѓе со др.  мр. титули ), предизвикуваат катастрофи, кои многу коштаат за да се санираат, технологии кои се ограничени до пристап на ресурси, терхниогии врз кои не се постои пожност да се контролираат (корончево), технологии кои 99.9% луѓето немаат свест за да ја управуваат, ........ ,  и сите тие технологии  се водени од академска средина кои ги знаат резултатите од технологијата што ја раководат.
Се согласувам дека во Македонија е доволна брзината на интернет (но е ограничена количина), за задоволување на човечките потреби во Македонија.
И ќе го потенцирам делот: опасности по здравјето немам прочитано од експерти ,
а оти се работи за играње  мајтап со брујки и букви , чисто академски да ми објавиш со броји и букви :
колку 5G или 6Г допринесува и го подобрува здравјето кај човекот, животните и растителниот свет? Не го изоставувај делот од реченицата  ПРИМАРНО ТОЈ - манипулаторот со таа технологија треба да ја докаже оваа подвлечена реченица. оти реченицата е дека сите по струка што манипилуаме со одредена технологија, а си ги знаеме резултатите (последиците) во секоја технологија, бујрум со професорот јавно изнесете ги.
Примерот со Велес не е еден и единствен на луге со Др. титули, каде бламот си го однесува .
(Ти давам подршка да се бараат средства и апаратура за испитување на технологијата за определена цел. Тоа е дозволено во секоја академска средина.  Но што ако не добиеш дозвола да се објават резултатите од некои технологии не се дозволиви јавно да се објават, што правиме? Мислиш дека до сега не е испитувано? Нема некакви резултати? И да има ќе се користат за манипулирање или создавање на друга технологија. Секогаш резултатите од некоја технологија остануваат во академската средина . )
Егото и романтизмот во струката често уништуваат судбини. Затоа е супремацијата. Оти тоа бара жртва , ќе ти напишам од срце : Избори се !
Јас познавам докторка која се тужеше со Македонски телеком и со еден комшија кој бил од инженер од Електро факултето . Е токму тој инженерот што се чукаше во гради , бегаше од мене како ѓавол да видел.  АЕК сто пати мереше. Разликата во мерењето беше кога Телеком знаеше дека ќе мерат, се читаа намалени вредности на јачината на базните станици. Докторката на судскиот процес носеше документи со примери (од тој модел на базните станици кои се монтираа ) каде луѓето се разболувале. Пример од цел свет. Најмногу се разболувале со послаб имунитет. Деца и старци. Кога зарши постапката , нудеа -бараа спогодба, но на секое рочиште зголемуваа износ на спогодба. Почнаа со 700 Евра , завршија со 50-60.000 евра за дислокација на предавателот ( толку потрошил телеком + со пеналите за раскинување на договорот со комшијата). Парите не се собраа доволно. Предавателот остана да зрачи луѓе кои седат во домовите со саати. Акумулираат зрачење кое е штетно поздравје ако си подолго време изложен. Најмала штета има кај луѓе што не седат дома (идат на работа, школо,... ).
Јас би пуштил рака во микробранова печка 1 секунда, но ти би пушол рака 5 минути (како и оној што се пува бил електро инженер , си монтира базната станица дома на кров)?
и за крај
И на оваа тема, веќе нема да пишувам повече.

Offline Atanas

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 729
  • Gender: Male
@Пријателот - Не знам дали целиот овој post што го напиша се однесува на мене или не, бидејќи не се пронајдувам во ниедна од споредбите кои ги направи помеѓу мене и некој дотичен инженер. Е, сега и јас се согласувам со тоа дека базните станици од мобилната мрежа кои се поставени на некои објекти, згради имаат штетно дејство врз здравјето на човекот, тоа е сосема точно - со кратки зборови тие се канцерогени.

Јас би пуштил рака во микробранова печка 1 секунда, но ти би пушол рака 5 минути (како и оној што се пува бил електро инженер , си монтира базната станица дома на кров)?
и за крај

Не би се согласил со тебе дека тоа би го направил, а не гледам ниту причина некој нормален со општи познавања за микробрановите да го направи тоа.  :D

И на оваа тема, веќе нема да пишувам повече.

Да, доколку правиш споредби со мене и индеректно ме навредуваш, ниту јас немам намера да ги читам твоите post-ови.  ;)

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
Quote
Е, сега и јас се согласувам со тоа дека базните станици од мобилната мрежа кои се поставени на некои објекти, згради имаат штетно дејство врз здравјето на човекот, тоа е сосема точно - со кратки зборови тие се канцерогени.
Јас не би се сложил, дали знаеш што треба да се случи за нешто да биди канцерогено?
Треба да имаш бран со доволно голема енергија за да избие електрон од атом, и со избивањето на електрон од некој од атомите а ДНК, да се смени некоја хемиска врска во истата, и така да се "корумпира", да доведи до дефектна клетка што нема да е подложна на самоуништување, туку само ќе се множи, и множи без престан.
2.54GHz е термичко зрачење, енергијата е доволна да ги придвижи атомите, но не и да избие електрон од нив. Муабетот беше дали зрачење на цел опсег фреквенции е штетно и има поголема шанса да го постигни овој ефект за кој правевме муабет.
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
@GigaWatt Придобивките нема да бидат значителни за пошироката маса која користи 5G на телефон, туку тоа ќе дојде до израз на пример кај автономните возила на кој што му е потребна поголема брзина на интернет за да нема доцнење во комуникацијата. Бидејќи, како што знам тие се поврзани и комуницираат со тој cloud и со тоа им се овозможува да комуницираат исто така и со другите возила од овој тип. Ова е еден од примерите каде што би имала голема примена оваа технологија, но ги има уште мал милион, како на пример во банките, интернет купувањето, виртуелната реалност (VR), аугментна (augmented) реалност (AR) и така натаму. Исто така и за Internet of Things уредите.

Од автономни возила сме светлосни години далеку... направи една проста анкета, а и се направени, колку луѓе сакаат роботи да ги возат. Процентот е многу мал, 2, 3% само сакаат. И овој процент ќе остане долго време на тоа ниво.

IoT уреди ни ги бутаат у врат наназад не знам колку години. Извини вака, ама не секој сака IoT уреди. Кој сака, може слободно да си ги користи и апсолутно нема потреба за толку голем bandwidth за скоро ниеден IoT уред, освен можеби како што спомна за автономни возила. А и за тоа, пазар ќе има тек можеби по 10 и кусур години. Сега за сега, нема.

Практично, моментално предностите на технологијата ќе стојат неискористени наредните 10 години... а уште сега се прават спецификации за 6G ???. Не знам за тебе, јас не гледам поента.

Го постирав, бидејќи видов дека е професор на ФЕИТ и работи на институтот за телекомуникации и е подобар извор за разлика од останатите Фејсбук експерти.

Практично, се што кажа е реклама за 5G, ништо повеќе од тоа. Немаше ништо за испитувања на ефектите врз природата и човекот... а и нема што да спомне, испитувања на ова поле има многу малку направено.

Јас не сум наклонет ни на едната ни на другата страна. Се радувам на тоа што тој дел од технологијата доживеа таков скок и што ќе овозможи дополнително развивање на други технологии. Засега, опасности по здравјето немам прочитано од експерти, туку сите се од некои теоретичари на заговор, Фејсбук експерти итн.

Епа болдираното е всушност проблемот. Нема такви испитувања, т.е. има многу малку. Затоа и се оградуваат цело време со „нема докази дека лошо влијае, бла бла бла“.

Ова е класичен пример како НЕ треба да се воведува нова технологија за масовна употреба, особено ако станува збор за RF технологија.

Сега штетно е или не?

Епа тоа е проблемот. Не се знае, немаат доволно испитувања направено.

Јас лично, ако може да бирам, не би сакал да бидам заморче и изложен на овие фреквенции чие дејсто е недоволно испитано, ама тоа не зависи од нас, нели...?

Токму така, и јас сум на овој став. Better safe than sorry ;). А и искрено, апсолутно немам никаква потреба од 5G.

Мада, како што рече, ние само си зборуваме. Кучињата лаат, карванот си врви.

Ако не се лажам јас напишав во еден пост дека тестираат веќе 6G, не се зезав, некаде прочитав уште пред короната дека почнати се тестирањата за 6G технологија (некаде кај косооките).

Јас знам дека сеуште се на ниво на спецификации... не знам за тестирања. Можно е и да има, не викам не.

Муабетот беше дали зрачење на цел опсег фреквенции е штетно и има поголема шанса да го постигни овој ефект за кој правевме муабет.

Да, практично, прашањето се сведува на ова... се разбира и на која фреквенција се тие опсези, не е исто да зрачиш со тој опсег од (карикирам) 3GHz до 7GHz и да зрачиш од 60GHz до 64GHz, нели ;).

Да, доколку правиш споредби со мене и индеректно ме навредуваш, ниту јас немам намера да ги читам твоите post-ови.  ;)

Ајде малку смирете ги страстите ;). Не верувам дека имаше намера да те навреди ;). Знаеме понекогаш да се занесеме во пишување и во моментот, па да таа енергија да се пренесе и во зборови ;). На секој му се има случено ;).

Не бранам никој, едноставно сакам да кажам... полека ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline dr-mr

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 778
  • Gender: Male
Re: 5G - опасност по здравјето или не?
« Reply #26 on 08.04.2020, Wednesday, 18:50:43 (Edited 08.04.2020, Wednesday, 20:32:49) »
Додека почне секојдневно користење на  5G многу технологии ќе имаат потреба од 5G.
Автономни возила веќе се тестираат по јавни автопати, IOT има се поголема потреба од голем пренос на податоци. Голем дел од апликациите кои се инсталираа по компјутери сега се  online, се користат се повеќе и повеќе web апликации, огромен дел од тие апликации се за бизнис потреби каде брзината и достапноста се многу важни.
Незнам дали 5G е штетна технологија или не, ке покаже времето.  Според мене дозволувањето пристап до интернет на морони ќе го уништи светот многу побрзо од било што друго.

Едно видео колку за занимација.
Сепак се ВРТИ !!!

Offline Atanas

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 729
  • Gender: Male
Автономни возила веќе се тестираат по јавни автопати, IOT има се поголема потреба од голем пренос на податоци. Голем дел од апликациите кои се инсталираа по компјутери сега се  online, се користат се повеќе и повеќе web аоликации, огромен дел од тие апликации се за бизнис потреби каде брзината и достапноста се многу важни.

Е, тоа и јас го кажувам.  ;D

@GigaWatt Мене и тебе можеби не ни требаат такви екстремни брзини, но на бизнисот и на компаниите и те како им треба.  :D Како на пример Google Voice Assistant на Android и Siri на iOS информациите кои ги примаат тие ги пребаруваат на некој cloud, што значи колку побрза интернет конекција, толку побрз проток на податоци - логично, нели? Друга идеја еве моментално што ми паѓа на памет е следното. Замислете да треба да работите од дома, но работата која ја извршувате е некој вид физичка т.е не може да седниш на компјутер и да куцаш на тастатура, туку треба да работиш со рацете и телото. Е, сега замислете тоа да го правите од дома со помош на некој робот кој е поставен на вашето работно место, дали тука ќе биде подобро да се користи моменталната 4G мрежа или новата 5G која ќе овозможи подобра конекција со тој робот и поефикасни извршување на работата?

Овој пример е малку и научна фантастика, но како што се развива технологијата ќе биде реален. Исто како и тоа професор да држи предавање со 3D холограм од едниот на другиот крај на светот.

IoT уредите ги нема секој, но на запад верувај дека луѓето ги поседуваат, особено за Home Automation. Исто така и за автономните возила (ќе ги земам Tesla за пример) ги имам доста често забележувано на улиците на запад, таму тоа е секојдневите. Е, сега ние што сме малку поназад од тоа не значи дека 5G не е добредојдена.

И да, зборувам за придобивките, бидејќи со штетното влијание (доколку го има) не сум добро запознаен.  :D

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Зарем навистина ми треба гугло воис да пуштам бољер? Или да угаснам сијалица ? За далечинска работа може и оптика да искористиш. Протекување на информации кај гугло хоум веќе се забележани.
Исто и фирмите може да си користат оптика. Секако пиратеријата ќе биде решена со клауд серверите, ние немаме никаков ќар од тоа, едино ќе имаат подбра контрола врз фирмите. Исто и дома кој што прајт. Ако сакав да ме возат ќе користев автобус или воз, за мене возењето е пасија, не ми треба автономен автомобил. Ај за мање битно, колку шофери ќе останат без работа? Од кај да бидам толку сигурен дека системот е безбеден, дека не може некој да го компромитира или дека некој некому што има пристап до системот не му смета во бизнисот ?
Др мр најверојатно мислеше на Азуре, офис 365 итн...

Offline dr-mr

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 778
  • Gender: Male
Да на апликации од тој тип мислев, нив им е потребен голем преоток нма информации, не секаде е достапна оптика или економски исплатлива.
IOT има за цел да заштеди време и пари, шансите за домашно користење на 5Г за таа намена се минимални барем во догледна иднина.
Автономните возила имаат потреба од интернет со  што помало каснење, информации во реално време тука 5Г има моментално најголем потенција.
По интернет има огромен број на "експерти" кои тврдат дека 5Г е многу опасна и штетна технологија, многу од тие "експерти" тврдеа дека wi-fi, gprs/edge, 3G, и 4G предизвикуваат рак, тумори, растење на рогови, и после повеќе од 20 години на некои од тие технологии нема докажано никаква поврзаност. Јас користам wi-fi повеќе од 15 години а телефон 18 години, немам рак/тумор ниту ми израснаа рогови.
Незнам дали 5Г ке биде штетна или не ќе покаже времето, но според тоа како работи 5Г. фреквенциите и моќноста која ќе се користат не треба да бидат штетни.
International Commission on Non-Ionizing Radiation Protection (ICNIRP)
Code: [Select]
https://www.icnirp.org/en/applications/5g/index.html 
Јас немам сретнато ниедна студија/истражување кое директно поврзува некоја од тие технологии со некоја болест, некои истражувања спомнуваат можност за влијание врз здравјето од страна на некоја од тие технологии, но во специфични, екстремни случаи.

Дискусија за 5Г 
 
Code: [Select]
https://theamphour.com/430-shahriar-discusses-5g/
Сепак се ВРТИ !!!