Author Topic: Поврзување на интернет преку Bluetooth  (Read 2327 times)

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Одг: Поврзување на интернет преку Bluetooth
« Reply #15 on 05.08.2010, Thursday, 14:12:42 (Edited 05.08.2010, Thursday, 14:15:51) »
За кој модели важи оваа подесување.дали си го пробал со некој модел на телефон.Јас имам самсунг ф480 тоццо дали ке можам да го поврзам
 
Братучед ми има исто вака направено но со мобилен ериксон (незнам модел) и успешно му работи има голема брзина и добра јачина на сигнал во зависност на одалеченост на телефонот во однос на компјутерот!! :-

Споено мислење: 05.08.2010, Thursday, 14:15:50
Го поврза и со УСБ кабелче но тоа со блутутот му е подобро дека изгледа како ваерлес интернет!!! :P >:( ;D

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Да, ама поспор е транспортот од WiFi стандардот, башка нема опција за access point-ови конфигурирање и такви работи (node-ови). Bluetooth е во принцип peer-to-peer комуникациски стандрад ;) (од една точка до друга, не може да се комуницира помеѓу повеќе точки).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline eptenstrucnak

  • Нов член
  • *
  • Posts: 40
А дали истово може да се користи и на Samsung, поточно Samsung E590???
Ако може супер.  :D :D :D

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Па треба да се провери дали таква опција има телефонот ;). Ако има, може ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Quote
Може и интернет да се користи ако телефонот има поддршка за PAN мрежа. Јас го имам конектирано мојот T-Mobile Pulse.

Бидејќи не знам баш многу, ако можеш пиши нешто повеќе околу оваа работа, што е таа PAN мрежа, пошто и јас имам T-Mobile Pulse и моментално сум на одмор па лаптопот ми е поврзан со него преку програмчето PdaNet и така сурфам. Исто така, додека ја инсталирав програмата, ми пишуваше нешто dial-up, да не се поврзува на интернет на овој начин (па да ми дојде некоја сметка невидена :o). Иначе, додека сурфам, на телефонот е активна иконата за еџот (овдека кај што сум нема 3G мрежа па користам edge).

Не е лошо кој знае да пише нешто повеќе околу интернет тетеринг и слични работи
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline nCounTr

  • Почивај во мир
  • Стручњак
  • *****
  • Posts: 231
  • Gender: Male
  • Дипл.Ел.Инж.
    • Македонски форум за електроника
Па јас се изгорев преку пда нет и еџ, во јуни платив сметка од 1800 денари, а не направив ни минута разговор. Така да од тогаш престанав да го користам интернетот од мобилната мрежа.
Инаку за пан мрежата треба да видам пак како ја направив, се утепав додека ја направам, но тоа беше да го користам интернетот од лаптопот кога го немав конфигурирано вајарелес рутерот (пентиум 2јката со моновол).
ESPRIMO Mobile v5505 | Intel Centrino Duo T5450 @ 1,66GHz Santa Rosa | Apacer 4GB DDR2-667MHz | Fujitsu 120GB SATA-150 5400rpm | Intel x3100 384M Memory | Intel PRO/Wireless 3945abg | Gigabit Ethernet | Toshiba Bluetooth v2.0 | Windows 7 x64
АМАН ЧИТАЈТЕ ПРАВИЛA

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Нека ме поправи некој ако грешам, мислам дека преку еџот е поскапо сурфањето отколку преку 3Г, но само тоа работи овде >:(, ама ок, ова ми е само привремено дури сум на одмор и тоа само за краткотрајно да проверам што има ново на форумов ;D
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline Ducky

  • Нов член
  • *
  • Posts: 5
Одг: Поврзување на интернет преку Bluetooth
« Reply #22 on 05.09.2010, Sunday, 11:23:39 (Edited 05.09.2010, Sunday, 11:25:34) »
А на телефонот каде што го проба сето ова, имаше Wireless?
Дека ако си имал, компјутерот си го наместил да игра улога на рутер и само си се закачил на мрежата, дека блутутот е уред за File Transfer...
Има еден програм се вика Ovi Suite за Нокиа и има да го поврзеш телефонот со компјутерот и да го користисш интернетот од телл на комп или обратно, но пишува дека работи само преку усб, не преку блутут дека нели тој е за File transfer

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
а на телефонот треба да се инсталира нешто или да се подеси ?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.