Author Topic: Една антена, 3 ТВ приемници  (Read 17341 times)

Offline Z33RTF

  • Нов член
  • *
  • Posts: 8
Користи ја првата антена Log-periodic се вика. Има поголем gain од другата антена.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Кај мене бумот има антена обична бакарна жица меѓу тв и зид поставена, еднино сецка акозатаниш апла пред нејзе. Крај краева направи некое тањирче 30-50цм пречник(или раткапна од стара шкода)  пробај и така. Мада ептен на тамина би јило така ама пробај си ка среќата не е некоја инвестиција ...

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Code: [Select]
https://www.youtube.com/watch?v=iaephAs-28M
Code: [Select]
https://www.youtube.com/watch?v=AX6bmchNAAo
Code: [Select]
https://www.youtube.com/watch?v=FFOZkRg6O98
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Ај провери дали кабелот до антената ти е омски исправен... ама откачи го од двата краја (и од крајот на антената и од кај сплитерот) и измери омски меѓу средниот вод и ширмот да не има случајно спој... да не е случајно прецвикан некаде кабелот.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline munja

  • Нов член
  • *
  • Posts: 38
Тоа требаше досега да го проверам но ете не ми текна ке проверам инаку не верувам дека антените што се постирани се поефикасни од моите ке проверам кабел па ке пишам што како.

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Одг: Една антена, 3 ТВ приемници
« Reply #20 on 28.03.2017, Tuesday, 15:17:47 (Edited 28.03.2017, Tuesday, 15:19:42) »
Да другар не се подобри колку пошто спомна bicikle раткапни од Шкода а и јас сум правел вакви антенчињава како идеа само ти ги шернав.Види тоа со кабелот обавезно најбитно ни е па кажи ни  ;D
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline munja

  • Нов член
  • *
  • Posts: 38
Кабелот си е ок и тоа е тоа проблемот останува со променлив карактер некогаш појако изразено некогаш послабо(поретко) >:(

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Епа што знам веќе другар што да предложиме каква антена да пробаш. Незнам што да ти кажам стварно ;D 8)
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Не знам... си се јавил на Boom да им ја кажеш ситуацијата, сигнал 100% а сликата сецка?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline munja

  • Нов член
  • *
  • Posts: 38
Ке одам во салон директно да им посочам што како се случува јас како поранешен задоволен корисник се одлучив пак на таа опција но сега ситуацијата е сосем друга. Тоа е тоа во секој случај благорадам на советите .

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3184
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Сите имаат проблеми со тој бум, и кај мене и кај мајка ми е исто, некогаш сецка, некогаш не. Ако имаш од новите црни рисивери пробај расчепкај го кај што влегува џекот за антената, мислам дека тоа му е слаба точка, кај мене некогаш сликата се оправа со ставање и вадење на џекот. Мада мислам дека и самите рисивери им се полни со багови, и хардверски и софтверски, а откога го презема вип и сигналот им е тапа... Како и да е време е да се бара друг провајдер...
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Одг: Една антена, 3 ТВ приемници
« Reply #26 on 05.04.2017, Wednesday, 08:25:04 »
Прашај ги друже затоа им се откажаа доста од boom  8)
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline Atanas

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 729
  • Gender: Male
Одг: Една антена, 3 ТВ приемници
« Reply #27 on 05.04.2017, Wednesday, 17:20:10 »
Услугите на Телеком сметам дека им се најдобри. Дома користиме веќе со години и не сме имале никаков проблем.  ;)

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3184
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Одг: Една антена, 3 ТВ приемници
« Reply #28 on 05.04.2017, Wednesday, 23:26:18 »
Се најдобри, ама и најскапи...
Него, има ли некој искуство со Неотел?
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline munja

  • Нов член
  • *
  • Posts: 38
Денеска од сабајле имаше прекин во сигналот некој канали ги имаше некој не отидов на работа и кога се вратив пуштам и гледам ок сите канали и гима и што е позитивно не сецкаат до кога ке е така ке видиме  :D