Author Topic: Една антена, 3 ТВ приемници  (Read 17347 times)

Offline munja

  • Нов член
  • *
  • Posts: 38
Една антена, 3 ТВ приемници
« Opened on 21.02.2017, Tuesday, 22:55:49 (Edited 22.02.2017, Wednesday, 03:45:08) »
Како што гласи насловот сакам да поврзам 3 боом тв ресивери на една антена дали е тоа возможно и како да се направи тоа?

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Една антена, 3 ТВ приемници
« Reply #1 on 22.02.2017, Wednesday, 03:51:08 »
Ти треба сплитер, како на сликата. Може да се најде на многу места... на пазарче, продавници за електронски компоненти, кабелските оператори ги имаат на тони.

It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline munja

  • Нов член
  • *
  • Posts: 38
Одг: Една антена, 3 ТВ приемници
« Reply #2 on 22.02.2017, Wednesday, 13:20:57 »
Го имам ваков сплитер наместено кабелската ја делам така сега ке се земам боом а имам една антена и не бев сигурен дали ова ке заврши работа да не е слаб сигналот бидејки од кабловските користат засилувачи а јас нема да користам ?

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Една антена, 3 ТВ приемници
« Reply #3 on 22.02.2017, Wednesday, 15:54:15 »
Не би требало да има проблем, слабеењето би требало да биде мало во опсегот во кој се користи сплитерот. Ако имаш 3 way splitter, искористи го тој. Ако имаш два 2 way сплитери, врзи ги во серија и двата и ќе добиеш три излези. Ако замрзнува и сецка сликата, земи еден 3 way и не би требало да имаш проблем ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Одг: Една антена, 3 ТВ приемници
« Reply #4 on 22.02.2017, Wednesday, 16:01:13 »
07MM-GM03 Specifications
Insertion Loss 6.5-9.5dB
Code: [Select]
https://mmassets.objects.cdn.dream.io/downloads/brochures/07mm-gm03_brochure.pdf Потребно е да се објасни оваа Insertion Loss 6.5-9.5dB.
Јас сум по практика, теоријата за теоретичарите, да објаснат што значат бројкиве 6.5-9.5dB !
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Една антена, 3 ТВ приемници
« Reply #5 on 23.02.2017, Thursday, 06:12:56 (Edited 23.02.2017, Thursday, 06:20:01) »
Слабеење на сигналот (влез --> излез) во опсегот во кој е дефинирано дека работи сплитерот (5 - 2450MHz).

И патем, не мислев дека треба да набави баш таков сплитер како на сликата, туку дека најдобро е да набави 3 way сплитер. Сликата ја најдов преку Google search, не го барав конкретно тој сплитер.

Инаку, и не е баш паметно да го набави баш тој сплитер од сликата бидејќи на едниот излез има power pass through, за уреди кои се напојуваат преку кабелската мрежа, така да, можно е при електрични атмосферски празнење да настрада баш тој уред кој е врзан за тој излез... во случај антената да е поставена на отворено. Не дека со некој сплитер кој нема ваков излез нема да настрадаат уредите, туку муабетот е дека во конкретната ситуација, подобро е сплитерот да нема таков излез.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline munja

  • Нов член
  • *
  • Posts: 38
Ги земав 3 те боом или вип тв лите ги поврзав со антената преку свичерот и се ок сигнал 100 % квлаитет 100% но некој канали сецкаат. Направив дтв антена за еден тв го приклучив и сигнал ок се ок но пак сецкаат каналите и на тој и на другите 2 тв иако јачината и квалитетот се на сите 3 100% дали некој знае како да го решам проблемот антените се на таван порано користев пред една година немав такви проблеми но антената ми беше надвор дали тоа е можеби причината за проблемот или сепак проблемот е до операторот .Да напоменам сецкањето е на одредени канали не на сите ?

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Една антена, 3 ТВ приемници
« Reply #7 on 08.03.2017, Wednesday, 00:29:11 »
Пробај види дали без сплитерот само на еден ТВ приемник дали ќе сецкаат каналите. Ако не сецкаат, проблемот е сплитерот.

Ако пак сецкаат каналите, пробај заротирај ја антената во спротивна насока или за 90 степени во лево или десно. Можно е да ти е поставена во погрешна насока. Не е како порано, насочувај ја, па гледај дали има снег или не, сега треба малку да нагаѓаш, да видиш каде е клетката на One. Ротирај ја и види, во некоја насока треба да престане сецкањето.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline munja

  • Нов член
  • *
  • Posts: 38
Одг: Една антена, 3 ТВ приемници
« Reply #8 on 08.03.2017, Wednesday, 18:56:59 (Edited 08.03.2017, Wednesday, 21:21:42) »
Епа вака сега зачи 100% сум сигурен дека не е до свичерот бидејки сега еден тв ми е на посебна антена и кај него е иста ситуацијата останува само да пробам со ротирање на антенните.

Споено мислење: 08.03.2017, Wednesday, 21:21:42
Сега правев експерименти со антената и нема резултат најдобрата позиција е иста како и претходно што беше и не ми е јасно како ако квалитетот на сигналот е 100 % јачината на сигналот е 100% пакети на грешки 0 сликата и звукот сецкаат на одредени канали значи не на сите.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Можно е да се проблематични box-овите. Сецкаат кодираните или некодираните (Македонските) канали? Си пробал со други box-ови?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline munja

  • Нов член
  • *
  • Posts: 38
Сецкаат и кодирани и не кодирани канали и а колкава е можноста да ја имам таа срека 3 ресивери да ми не чинат.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Пробај со други box-ови... не знам што друго да ти предложам. Или е проблемот до box-овите или до сигналот... или можеби антената, ама викаш дека претходно си немал проблем со приемот на сигналот на истата антена, така да, нејзе можеме да ја елиминираме како извор на проблемот.

Провери го и коаксијалниот кабел и врската на кабелот со антената. Ретка е ситуацијата да зеза кабелот, ама кој знае, можеби има некаде прекин.

Претходно, со претходниот box, каналите ги гледаше во HD или SD?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline munja

  • Нов член
  • *
  • Posts: 38
Одг: Една антена, 3 ТВ приемници
« Reply #12 on 22.03.2017, Wednesday, 20:21:12 »
Дефинитовно пробемот е до сигналот бидејки некој денови е ок некој не е и променливо е не сецкаат секогаш исти канали но овие денови е добро ретко се случува да сецне ама кратко .

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Една антена, 3 ТВ приемници
« Reply #13 on 22.03.2017, Wednesday, 23:46:18 »
Пробај со поголема антена. Јаги е или некаков друг тип на антена?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline munja

  • Нов член
  • *
  • Posts: 38
Одг: Една антена, 3 ТВ приемници
« Reply #14 on 23.03.2017, Thursday, 17:27:12 (Edited 04.04.2017, Tuesday, 22:40:01) »
Едната антена е ваква



а другата е ваква



И со двете истиот проблемо но последните некојлку денови е многу подобро и по тоа заклучив дека е до сигналот.