Дигитална електроника > Развојни околини

Општи прашања и одговори во врска со Ардуино

(1/4) > >>

DX-er:
Сакам да купам
CH340G USB Nano V3.0 ATmega328 5V 16M Micro-Controller но она што можам да го купам е CH340G USB Nano V3.0 ATmega328P 5V 16M Micro-Controller или поточно едно П после 328.
Дали има разлика од тоа со П и без П ?

borisq10:
Дали може некој да ми помогне околу кодот за реле...
Значи имам само едно реле и сакам да го командувам преку сериал монитор (on-off).

GigaWatt:
@DX-er: Тие со P на крајот трошат помалку струја (picoPower).

DL1BT:

--- Quote from: GigaWatt on 14.04.2017, Friday, 22:37:43 ---@DX-er: Тие со P на крајот трошат помалку струја (picoPower).

--- End quote ---

PicoPower значи дека имаат поголеми можности за оптимизација и различен систем на такт дистрибуција. Истотака работат на многу понизок напон (~1.62V). Технологијата на изградба им е различна (помала површина на силициум) и најчесто се малку поскапи од обичните. Доколку не ги користиш напредните опции - тоа значи low level програмирање, и двата се тотално исти.

MarkoMK:

--- Quote from: borisq10 on 14.04.2017, Friday, 19:37:57 ---Дали може некој да ми помогне околу кодот за реле...
Значи имам само едно реле и сакам да го командувам преку сериал монитор (on-off).

--- End quote ---

Со овој код релето треба да е приклучено на пин 5, кога ќе притиснеш 1 се уклучува, 0 се исклучува.


--- Code: ---#define pin 5
int ByteReceived;

void setup()
{  Serial.begin(9600);  
}
void loop()  
{
  if (Serial.available() > 0)
  {
    ByteReceived = Serial.read();
    if(ByteReceived == '1')
    {
      digitalWrite(pin,HIGH);
      Serial.print("ON ");
    }
    
    if(ByteReceived == '0')
    {
      digitalWrite(pin,LOW);
      Serial.print("OFF");
    }
  }
}
--- End code ---

Споено мислење: [time]17 Април 2017, 12:41:27[/time]PS. со или без П, се надевам дека DX -er се снашол до сега :)

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

Go to full version