Author Topic: Засилувач за вуфер (подобра опција)  (Read 9186 times)

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
Реално дома го користам, сигурно неможам да му извадам максимална снага од 500 вати, користам напон од 70 волти, ако купувам оргинал делови за сите појачала што сум ги правел до сега ниедно нема да сум направел, оргинал транзистори еден пар чинат 10 долари, тука има 10 пара, 100 долари одат само за транзистори, така да појачалото би чинело гјавол ипол, затоа ќе си користиме кинески делови :D

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3184
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Колку пари, толку музика... ;)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
Не е секогаш така, има купено и оргинал, на пола од оптеретување пукнаа, не изгореа да кажеш и да не се гледа, значи пукна куќиштето се отвори на пола, и од тогаш почнав да користав кинески ;D

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3184
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Изгледа и тој бил некој „оригинал“... :D
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline darkoveleski

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 63
  • Gender: Male
Одг: Засилувач за вуфер (подобра опција)
« Reply #19 on 22.04.2016, Friday, 22:12:26 (Edited 22.04.2016, Friday, 22:14:29) »
па добро не мора да извај 500вати нека даде 300вати се надевам до толку ке биде  ;D

Споено мислење: 22.04.2016, Friday, 22:14:29
се одлучив за 500 ватната веезија па ке видиме со ке биде или ке има огномет или ке тера  ;D

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Не се *фрлајте во огин* и не трошете безвезно пари. ;D  Мој совет  ти е да си купиш фабрички кит ,малку е поскап,ама вреди да се купи ,точно поради * оригиналите*  ;) ;) Ова важи пред се за модули од класата 200/300/500W. Пробано е ! 8)

Offline darkoveleski

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 63
  • Gender: Male
Не се *фрлајте во огин* и не трошете безвезно пари. ;D  Мој совет  ти е да си купиш фабрички кит ,малку е поскап,ама вреди да се купи ,точно поради * оригиналите*  ;) ;) Ова важи пред се за модули од класата 200/300/500W. Пробано е ! 8)
А од која страна да ги порачам ?

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Засилувач за вуфер (подобра опција)
« Reply #22 on 23.04.2016, Saturday, 14:51:51 (Edited 23.04.2016, Saturday, 14:54:12) »
Абе не цитирајте стално туѓи постови!!!! Доста е со тоа,не е ова твитер или фејсбук! ??? ???
И толку ли не знаеш каде да побараш КИТ???
Code: [Select]
http://www.aliexpress.com/item/LJM-Audio-Hi-end-L20-Audio-Stero-Power-amplifier-kit/32466672604.html
Добро е за сите пари (44 $) - L20 Audio Stero Power amplifier kit -две плочки .Продај ја едната,другото ти останува без пари! И тоа ли да те учат?? ::)
Останува само филтер за сабвуфер да си ставиш(направиш).Имаш неколку модули дадено на форумов.Побарај малку.

Offline Otpor

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 161
  • Gender: Male
Одг: Засилувач за вуфер (подобра опција)
« Reply #23 on 23.04.2016, Saturday, 15:59:43 (Edited 23.04.2016, Saturday, 21:00:51) »
Даре,си слушнал 300 w во 20 квадрати соба ?? Како прво ушите ќе ти паднат  па потоа останатото..  ;)  ;D
Тркни да кај мене имам едно појачалце 50-60 W,ќе треба самo sub -filter   i kraj na prikaskata

,,Алчните за пофалба секогаш имаат мали заслуги,,

Плутарх, двесте и кусур и некоја година П.Н.Е

Offline darkoveleski

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 63
  • Gender: Male
малку е 60вати другар ,вуферов ми е 350 рмс  1200вати пик така да нема да брка работа.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Иако не спомена каков е вуферот ( фабрички,домашна работа....) нити каков бас има ( или јас не прочитав??) и 60 вати за просечна соба е добра сила,а за просечна соба да не зборуваме.И уште 1200 вати пик...ехееее.. ;D ;D

Offline darkoveleski

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 63
  • Gender: Male
Звучникот е бошман спл про серија а кутијата сам ја правев,околу 70литри.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Пак многу не ми кажа - има модел сигурно и некоја ознака,тоа ме интересира,Ако е евтин модел ( околу 30-40 $) тогаш има осетливост да се носи со тие 60-тина вати доста добро.Веројатно е гумен овес  и со голем од ,па ако добро е направена кутијата и отворот би треб ало со 60 W да даде над 95 дб, што е за соба од 20 квадрати доволно.

Offline darkoveleski

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 63
  • Gender: Male
boschmann metal bass pro  е звучникот тоцно не знам со бројче бесе оти го зедов на старо .

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Имам застанато (на кратко) до маршал jcm800 на некои 80%, не се стои, буквално, исто така имам осетено и оранге  (појма нема што модел беше), кутија наменета на за бас гитара, спотерано на чајевац (120w), исто така ефектите беа доста спектакуларни. Простор од некои 80 квадрати...
Друга, многу битна работа се децибелите, односно ефикасност, може да е некој звучник што голем дел од енергијата ја претвора во топлина. Ако е осетлив доста му се 60 вати, ако не е прај ја 500-тката. мада со 4 транзистори тешко да добиеш над 200w рмс...