Author Topic: Проблем со LCD монитор IVORY 15"  (Read 637 times)

Offline pupa2010

  • Нов член
  • *
  • Posts: 19
Проблем со LCD монитор IVORY 15"
« Opened on 12.07.2015, Sunday, 13:41:23 (Edited 12.07.2015, Sunday, 14:45:07) »
 Имам еден проблем со горе наведениот монитор, проблемот се состои во тоа што кога ќе го вклучам работи најнормално 3-5 минути и се исклучува нема слика а сијаличката свети зелена и ќе го вклучам повторно и пак работи исто време па незнам во што е проблемот. Напоменувам дека плочата е со ознака KTC 471-0101-55014. Го сликав ама не ми е јасно како да ја поставам овде. Однапред Ви благодарам.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Во врска со сликите.

Code: [Select]
http://elektronika-mk.net/index.php?topic=12651.0
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Најчест проблем се подуените електролитски кондензатори.Отвори го мониторот и види дали на плочката има подуени кондензатори-ако ги има замени ги за соодветни и во 90% случаи мониторот ке проработи.Не е на одмет работниот напон на електролитите да биде поголем од предвидениот,само внимавај на габаритот и поставеноста на електролитите.Ако не е до нив носи го во сервис со оглед дека треба знаење,ама и соодветно искуство за поправка.И не ми е јасно зошто ставате слики: проблемот не се решава со гледање или објаснување како да измериш дали ВФ трафото е изгорено или неонката е прегорена.Потребни се инструменти ,мерења и пред се резервни делови.Некогаш се оди со проста замена за да се установи кварот. Најди некој туторијал на јутјуб за да видиш како практично изгледа барањето кварови и поправката на монитор.Таму повеќе ќе научиш отколку со ставање слики на форумов.