Author Topic: Проблем со лаптоп HP G61  (Read 1321 times)

Offline Gavro

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 62
  • Gender: Male
Проблем со лаптоп HP G61
« Opened on 30.03.2015, Monday, 21:13:59 (Edited 31.03.2015, Tuesday, 00:30:34) »
Здраво колеги.
Значи вака, лаптопот ми го дадоа така, ништо немам пари дадено  :D . Е сега незнам дали ми се исплаќа да го правам. Со моето солидно знаење за вакви работи како моб. телефони и лаптопи си велам да пробам да го поправам (мада не сум доволно образован и обучен). Имено, кога ќе се вклучи на полнач лаптопот не реагира ВООПШТО  :-[ . Значи не свети сијаличката за *нотификација* дека лаптопот е приклучен на полнач, не се вклучува на копче со полна батерија од ист лаптоп, друг полнач, се имам пробано и ништо. Одма знаев дека е напојувањето или пак нешто околу напојувачката секција. И почнав да правам некои испитувања околу напојувањето. Мерев 3.3V, 5V се беше во ред. PSU е RT8206B и според даташит проверив се е како што треба. Едино што приметив беше фидбек на 11 пин и 32. на 32 пин имаше 5V, а 11 пин 0.00V (а треба да има 3.3V мислам ?!?! )   ???  ??? . Е сега да ги сменам оние АО4496 4-5 парчиња се, може ќе проработи? Некоја сугестија колеги??

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Проблем со лаптоп HP G61
« Reply #1 on 31.03.2015, Tuesday, 01:33:08 »
Води се по шема, види дали има напон пред тие MOSFET-и и дали се тригерува гејтот. Ако добива тригер, а не проведува, менувај го. Може да ги смениш со било каков MOSFET од матична плоча, не е критично каков е, само да е N канален и да има заштитна диода.

Еве ја шемата.

Code: [Select]
http://www.rom.by/files/scheme-hp-compaq-cq61-quanta_op8.pdf
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline vgc9dctx9c

  • Нов член
  • *
  • Posts: 19
  • Gender: Male
  • Oprem dobro
Одг: Проблем со лаптоп HP G61
« Reply #2 on 31.03.2015, Tuesday, 20:45:45 »
Стара рана на HP лаптоп компујтерите.

Во моето не така скромно искуство со HP дојдов до заклучок дека главниот дел на проблемите кај нив е RoHS, зошто RoHS?
Во овој стандард, којшто е задолжително да се почитува за производот да може да се продава во поразвиените земји, налага да не се користи олово во изработката. Поискусните електроничари одма ќе го препознаат проблемот.
Ладни лемови се појавуваат најчесто на LGA компонентите, чипсетот и графичкиот процесор.

Исто таа ако погуглаш HP common problems, ќе наидеш на горе-долу слични сценарија.
Конкретно за твојот модел...
Code: [Select]
http://www.techspot.com/community/topics/my-laptop-hp-g61-does-not-power-on.176272/
Топло препорачувам LGA reballing.

Се најдобро,
Ofra Haza

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Одг: Проблем со лаптоп HP G61
« Reply #3 on 31.03.2015, Tuesday, 21:04:26 »
Под LGA ваљда мислиш на BGA... ;)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline Gavro

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 62
  • Gender: Male
Одг: Проблем со лаптоп HP G61
« Reply #4 on 31.03.2015, Tuesday, 21:47:17 »
Го сватив јас колегата, не е проблем  ;D . Туку со Hp имам дооооста искуство со BGA проблемите ...дали чипсет, графичка или друг дел. И конкретно -точно и овој лаптоп има исто со греењето проблем, пробав и тоа, да ги прелемам и графичката и чипсет и другите околни делови, но само да ги „ПОМИНАМ“ со топол воздух пробав. Не би пробал да ги одлемувам, ставам топчиња калај и прелемувам. Не би ми се исплатил и трудот и маката, не?? Но како и да е..... Ќе измерам како што кажа Гига, па ќе пишам што како биднало.
Пс. ГИГА ти благодарам за шемата, ја тражев по целиов нет никаде не ја најдов а сега вака кога се има шема подруго е.  :-* :-* :-* :-*

Offline vgc9dctx9c

  • Нов член
  • *
  • Posts: 19
  • Gender: Male
  • Oprem dobro
Одг: Проблем со лаптоп HP G61
« Reply #5 on 31.03.2015, Tuesday, 22:45:42 (Edited 01.04.2015, Wednesday, 01:27:29) »
Да LordZi благодарам за исправката. BGA мислев, едно мислам, друго штракам :)

Ако немаш што да изгубиш, а имаш нерви, убав флукс, добар калај и дуваљка пробај го ова:

BGA Reballing - How to add solder balls by hand

Типот е ненормален, имам еден колега уште по-примитивно работи и од овој...
Со леткум тркала голема топка калај низ цел грид и вишокот го вади со плетенка. Лудак.

Едит:
Имало и побудали од Мете.

Laptop BGA Reballing
Ofra Haza

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Проблем со лаптоп HP G61
« Reply #6 on 01.04.2015, Wednesday, 01:26:28 (Edited 01.04.2015, Wednesday, 01:35:07) »
Пс. ГИГА ти благодарам за шемата, ја тражев по целиов нет никаде не ја најдов а сега вака кога се има шема подруго е.  :-* :-* :-* :-*

Quanta Computers се најчести подизведувачи за HP. Кога ќе бараш шеми од HP лаптопи, не се двоуми во search bar-от да допишеш "quanta" ;).

Good luck ;).

ПС: Многу често нема потреба од reballing. Најчесто проблемите сум ги средувал со reflow (не дека сум правел reballing ;D, сакам да кажам дека некои проблеми не сум ги средил со reflow ;)). Треба само добар flux (RMA-223), да се придржуваш до некои правила (да не навлегувам, треба пракса за ова, тешко се објаснува како се прави добар reflow, а и се разликува од типот на користената опрема, мислам на лемната станица) и во принцип, тоа е тоа. Најголемиот дел од „мртви“ лаптопи (па и графички и матични плочи ;D) што ги имам „оживеано“ со reflow, до ден денешен работат ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Z31GH

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 714
  • Gender: Male
Одг: Проблем со лаптоп HP G61
« Reply #7 on 01.04.2015, Wednesday, 15:44:28 (Edited 01.04.2015, Wednesday, 15:46:47) »
HP се најужасни компјутери воопшто. Најлошо искуство имам со нив. Имав HP dv-2000 нов пред едно 5-6 години. Донесен беше од Америка. По една година имаше ужасни проблеми со батерија, графичка, грееше како луд, да можеш и јајца да испржиш. Графика нула, еден најобичен таблет подобар би бил ако ги споредев кога почнаа проблемите со HP-то. Не можев ни да го отворам. Па така рeшив од еден пријател да земам HP- reapair tool, ловна бокерица 12-ka. Го разнесив на парчиња. Ако не друго, барем беше одлична мета.
Hams do it! With Frequency

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
Одг: Проблем со лаптоп HP G61
« Reply #8 on 01.04.2015, Wednesday, 18:25:23 »
HP- reapair tool, ловна бокерица 12-ka.
Добра алатка си користел  ;D
Жан

Offline Gavro

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 62
  • Gender: Male
Одг: Проблем со лаптоп HP G61
« Reply #9 on 01.04.2015, Wednesday, 22:56:53 »
Гига, а како да проверам дали гејтот тригерува  ;D  ;D

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Проблем со лаптоп HP G61
« Reply #10 on 02.04.2015, Thursday, 01:42:11 »
Ако добива висок напон на гејтот (5V, 12V...) во однос на сорсот, значи дека компонентата која треба да го контролира, го пушта во работа. Доколку е MOSFET-от исправен, напонот кој го има на сорсот во однос на маса, треба да го има и на дрејнот.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."