Author Topic: Tweaking на басови  (Read 3147 times)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Tweaking на басови
« Reply #15 on 24.09.2014, Wednesday, 23:11:29 »
Да знаеш дека за ова се слагам со тебе slidermc. Сум го пробал ова одамна.Од мој аспект,како што кажав,најдобар ефект се сеќава ако двата магнета се приближно со иста големина ( и јачина). Толку.Очигледно дека Отпор има други погледи на работиве.

Offline Otpor

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 161
  • Gender: Male
Одг: Tweaking на басови
« Reply #16 on 24.09.2014, Wednesday, 23:23:11 »
Еден добронамерен совет батка,треба да ја промениш професијата.Треба да станеш политичар,со оглед на тоа како ги менуваш мислењата и исказите  ;) Да беше и електрониката како твоите размислувања,не знам кај ќе беше светов и веков  ;D  ;)
slidermc ,дечко алал да ти е за еспедитивноста и размислувањата,продолжи и понатаму така...
И уште ова..ако се заврти магнетот за 180 % не се променува поларитетот ?
,,Алчните за пофалба секогаш имаат мали заслуги,,

Плутарх, двесте и кусур и некоја година П.Н.Е

Offline slidermc

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 595
  • Gender: Male
Одг: Tweaking на басови
« Reply #17 on 24.09.2014, Wednesday, 23:29:58 (Edited 24.09.2014, Wednesday, 23:32:19) »
Еве проста слика како се местат


Тип1 - обратен поларитет (ефект: >SPL, =Fs, =Vas, <Qts)
(додаван маг.)                 (маг. од звучник)
++++--------     ------->    |---------++++++|


Тип2 - ист поларитет (ефект: <SPL, =Fs, =Vas, >Qts)
(додаван маг.)                 (маг. од звучник)
-------+++++     ------->    |---------++++++|



Споено мислење: 24.09.2014, Wednesday, 23:32:19
Има многу други модификации кои ги има на нетов, и речиси сите сум ги пробал, но оваа е најбезболна и најдобра модификација која може да се направи. Други добри се ENABL(со сунгерчиња) и ставање на пластелин на шасија.

Сум пробувал со омекнување на спајдерот и сараундот, но не се конзистентни овие измени и не ги препорачувам.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Tweaking на басови
« Reply #18 on 24.09.2014, Wednesday, 23:33:47 (Edited 24.09.2014, Wednesday, 23:35:48) »
Батка Отпор,бадијала се прпелкаш,си го кажа ти своето. Очигледно  не ги читаш  постовите во темава.За твојата професија не знам,за мојата знам.Очигледно дека треба освен во тие десетина,да се зачлениш во барем уште десетина форуми.А дека секаде решаваат модераторите молкум * краснопис*,тоа на некој друг кажувај му го,ама не на овој Форум.

Споено мислење: 24.09.2014, Wednesday, 23:35:48
Она со лепење ткаенина,фланел,филц,пластелин - тоа се *бабини деветини*,не се ни трудите да се шлакате со тоа ! Тоа се живи глупости.

Offline slidermc

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 595
  • Gender: Male
Одг: Tweaking на басови
« Reply #19 on 24.09.2014, Wednesday, 23:37:22 »
Quote
Она со лепење ткаенина,фланел,филц,пластелин
На кој дел од звучникот?

Offline Unforgiven

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 72
Одг: Tweaking на басови
« Reply #20 on 24.09.2014, Wednesday, 23:40:55 »
Quote
Она со лепење ткаенина,фланел,филц,пластелин - тоа се *бабини деветини*,не се ни трудите да се шлакате со тоа ! Тоа се живи глупости.

Епа другарче нели ти велеше во една друга тема дека си мачкал мембрани со лак, си лепел хартија и ред други глупост од типот интересна финта.

Quote
Други добри се ENABL(со сунгерчиња)

Дај ако сакаш малце појасни го ова, ме заинтересира.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Tweaking на басови
« Reply #21 on 24.09.2014, Wednesday, 23:42:35 (Edited 24.09.2014, Wednesday, 23:45:53) »
Погледај на .net - се лепи филц на задниот дел на магнетот,па на отворите на корпусот на звучникот,па се става пластелин меѓу тело и магнет - уште боза и кока кола да истураат. Јапонциве со саке прават дрвени мембрани,ја лепат мембраната со некој лепак од бамбусови младици... уште и магии да почнат да кажуваат.Највеќе вакви глупости има направено на Fostex драјвери.Свашта.

Споено мислење: 24.09.2014, Wednesday, 23:45:53
Ако се сеќаваш и со песок од Сахара пробав,ама реков и дека е најдобро ништо да не ставаш.Сепак дрвофиксот даваше најдобри подобрувања! 8) ;)

Offline Unforgiven

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 72
Одг: Tweaking на басови
« Reply #22 on 24.09.2014, Wednesday, 23:56:13 »
Quote
Сепак дрвофиксот даваше најдобри подобрувања!
Проверена работа се знае што е најдобро..

во секој случај одамна ме интересира дали може да се направат мембрани од карбонски влакна, сега за сега има од кевлар, ама карбонот е многу поцврст а полесен од кевларот, со тоа мислам дека би се добиле уште подобри резултати.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Tweaking на басови
« Reply #23 on 24.09.2014, Wednesday, 23:56:41 (Edited 24.09.2014, Wednesday, 23:58:49) »
Еве еден линк во два дела .Самиот наслов ќе ви каже нешто.



Code: [Select]
http://www.tnt-audio.com/casse/speaktweak2_e.html

Offline slidermc

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 595
  • Gender: Male
Одг: Tweaking на басови
« Reply #24 on 24.09.2014, Wednesday, 23:58:19 »
Еве тука има некои интересни модификации:
Code: [Select]
http://www.speakerdesign.net/
Добар трик со The Wet Look, ги средува брејкап модовите на сараундот, не сум пробал бидејки не сум нашол соодветна замена за него. Велат дека добро функциунора

Code: [Select]
http://www.speakerdesign.net/midrange_tweaks/insignia/insignia_woofer.html

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Tweaking на басови
« Reply #25 on 24.09.2014, Wednesday, 23:59:40 »
Првиот дел е поинтересен


Code: [Select]
http://www.tnt-audio.com/casse/speaktweak_e.html

Offline slidermc

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 595
  • Gender: Male
Одг: Tweaking на басови
« Reply #26 on 25.09.2014, Thursday, 00:07:45 (Edited 25.09.2014, Thursday, 00:10:51) »
Quote
се лепи филц на задниот дел на магнетот,па на отворите на корпусот на звучникот,па се става пластелин меѓу тело и магнет -
ENABL е нешто друго. Пребарајте на нет има многу долги текстови, не може да се објасни во 2 реда, но тоа работи. Еве нешто слично:

Code: [Select]
http://www.speakerdesign.net/midrange_tweaks/kef/f15/kef_midwoofer.htmlСепак не се препорачува, несигурни резултати, јас би рекол уништување на драјвер....

Споено мислење: 25.09.2014, Thursday, 00:10:51
Овие линкови кои ги прикачи Батка, се интересни но во најголем дел станува збор за модифицирање кутии. Во оваа тема разгледуваме модификации на самите драјвери.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Tweaking на басови
« Reply #27 on 25.09.2014, Thursday, 00:19:34 »
Уште еден добар дијалог

Code: [Select]
http://www.stereophile.com/content/speaker-tweak-matters

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Одг: Tweaking на басови
« Reply #28 on 25.09.2014, Thursday, 01:21:39 »
чим се приклучија слидер батка и отпор мора да е жустро... по "@maki" дуру почна носталгија да ме фаќа. :P
Ај се зголемила осетливоста за 1дб, а провери оптоварување на засилувачот? Прво кај па звучки магнетот е изолиран со гус или алуминиум така да треба екстемно голем и концентриран магнет па полето да влија врз намотката. Може на некој постар звучник да има влијание бидејќи му е опаднат магнетот, или некои што имаат фабрички магнети колку да е стои празно, претежно со симболични цени од 500 денари по звучник :D Имам приклавано магнети на звучници, али немало никакви чујни ефекти, што 1 дб треба да се примети. Може и би требало да бидат малце поцнажни т.е. поќе да крепат ама за погласни некако не ми логички....

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Tweaking на басови
« Reply #29 on 25.09.2014, Thursday, 01:35:10 »
Bicikle како нормален корисник на бас звучници секако си пробал некои *варијанти* за да подобриш нешто,сигурно.И не може никој да те убеди во нешто ,ако веќе си го пробувал.Велиш,дека * немало никакви чујни ефекти*.Дијалог треба да има,се лепеле ли магнети или не.Ама без *натурање* на мислења! Секој да си го каже мислењето. Прочитај го постот од Стереофил и се ке биде јасно мислам.А дали се работи за tweak на зв.кутии или басови,тоа е споредно.Не барам од никого да го прифати моето мислење,ама нека не ми наметнува свое.По секоја цена.