Author Topic: Радиоаматерски новости  (Read 67325 times)

Offline Z31GH

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 714
  • Gender: Male
Радиоаматерски новости
« Opened on 31.08.2014, Sunday, 18:58:05 »
Денес радиоаматерите од Прилеп наместија репетитор R0, и имав чест да го направам првиот радиоконтакт од Битола со нив. Репетиторот го отвара насекаде од Битола и околината и имав со нив одлични резултати. Дури и кај најзатворените места поминував одлично. Врските ги тестиравме со рачна радиостаница Motorola GP300, која има моќност од 5 вати. Честито колеги од Прилеп, направивте голем чекор напред како за Прилеп така и за радиоаматерството во Македонија.
Hams do it! With Frequency

Offline Z32AL

  • Нов член
  • *
  • Posts: 45
Што репетитор е ? Модел, снага, фрекфенција ?

Поздрав

Offline Z31GH

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 714
  • Gender: Male
Одг: Поставен репетитор R0 во Прилеп
« Reply #2 on 31.08.2014, Sunday, 19:21:57 (Edited 31.08.2014, Sunday, 19:28:51) »
Z31AL сеуште не знам многу, денес го поставуваа и тестираа врски. Јас добив телефонски повик од претседателот на РСМ да видам како поминуваат врските во Битола и околината. Не знам сеуште каде се наоѓа, на која висина е, кој модел е, и колкава е моќноста. Да знаев ќе напишев. Можно е да ги посетам Прилепчани во вторник, итака одам за Велес. Доколку се видам со колегите од Прилеп тие информации што ги бараш ќе ги дознаам и ќе ги постирам тука, или вечер ќе се слушнам со нив по радиостаница и ќе ги прашам.

73
Hams do it! With Frequency

Offline Z32AL

  • Нов член
  • *
  • Posts: 45
Фала лепо :-)

Многу ме израдува веста, како ѝ да е

73!

Offline Z31GH

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 714
  • Gender: Male
Одг: Поставен репетитор R0 во Прилеп
« Reply #4 on 31.08.2014, Sunday, 19:29:47 (Edited 04.09.2014, Thursday, 10:32:10) »
Патем да, во право си, заборавив да ја наведам фреквенцијата....

Секој R0 има TX 145.600 a RX 145.000  Било каде, во било која земја, барем во Европа

Hams do it! With Frequency

Offline Z31GH

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 714
  • Gender: Male
Уште едно известување околу R0 Прилеп.
Репетиторот се наоѓа на 1000 метри надморска височина. Вчера ги тестирав врските низ цела Битола како што веќе напишав. Денес на пат кон Велес го правев истото. Од Битоа до Прилеп, одлично, од Прилеп кон Плетвар, одлично, цел Плетвар, одлично, навистина се чудев како поминува добро врската со колегите од Прилеп преку цел Плетвар.  Одлична комуникација со колегите од Прилеп имав до Бензиската станица Црна Река. Тука беше и последниот радио контакт со нив. Кога се уклучив на автопатот према Велес веќе не можев да ги добијам.
Овој репетитор со овие резултати според мене се истакна како најдобар репетитор што го имаме во државата. R7 низ Плетвар никогаш не поминувал. Овој репетитор најдобро го покрива Прилеп со околината и Битола со околината, плус национален парк Пелистер
Hams do it! With Frequency

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Колку вати е да не знаеш?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Z31GH

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 714
  • Gender: Male
мислам 8 вати ако добро разбрав
Hams do it! With Frequency

Offline Z32AL

  • Нов член
  • *
  • Posts: 45
Која му е пристапна фрекфенција ? Претпоставувам е без PL тон

Offline Z31GH

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 714
  • Gender: Male
Одг: Поставен репетитор R0 во Прилеп
« Reply #9 on 03.09.2014, Wednesday, 23:58:35 (Edited 04.09.2014, Thursday, 01:11:52) »
Нема PL-ton. И не би требало воопшто да има. Според мене PL-ton е дискриминирачка работа која не му овозможува пристап на радиоаматер кој поседува станица која ја нема таа опција. Постарите станици немаат опција за отклучување на репетитор кој се отклучува со PL-ton. Тоа беше случај со R6 кој се отклучуваше со PL-ton од 123 kHz и јас требаше да го барам по телефон човекот што го заклучил репетиторот за да ми каже кој е тонот.
Како и да е, секој радиоаматер има право да комуницира преку репетитор. Замислете некој странски радиоаматер да заглави на Плетвар, му пукнала гума на автомобилот или недај бог некоја незгода. Со постар модел на станица не би имал можност да побара помош, не само за него, туку и за други ако им притреба помош. Замислете некој радиоаматер да се загуби на некоја планина, да не знае како да се врати, а паднала ноќта и диви животни излегуваат. Не познава никој, мобилните телефони немаат мрежа таму, а заклучен репетиторот преку кој би можел да побара помош. И што може да се случи?? Да го пронајдат растргнат на некоја карпа, нешто го изело. Е тоа би бил дупашлок невиден, жеден преку вода пренесен.  ;D Зборувам за сите репетитори, не само за нулите, општо за сите, без разлика која бројка ја имаат и без разлика на локацијата.

Затоа на нулите најчесто не се става PL-ton. Таква работа може да имаат приватните репетитори. R0- Прилеп нема PL-ton и не верувам дека воопшто ќе има. Колегите од Прилеп се супер луѓе и имаат желба репетиторот да работи за сите и да се остваруваат многу врски преку него.
Hams do it! With Frequency

Offline Z32AL

  • Нов член
  • *
  • Posts: 45
А фрекфенцијата е.... ? :)

Offline Z31GH

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 714
  • Gender: Male
Одг: Поставен репетитор R0 во Прилеп
« Reply #11 on 04.09.2014, Thursday, 10:16:08 (Edited 04.09.2014, Thursday, 10:32:28) »
Секој R0 има TX 145.600 a RX 145.000,  Било каде, во било која земја, барем во Европа
Hams do it! With Frequency

Offline xantox

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 165
Два нови репетитори R3 и R6
« Reply #12 on 25.10.2014, Saturday, 22:53:26 »
Задоволство ми е да ве известам дека во Македонија, за краток период од само 7 дена,во употреба се пуштени два нови репетитори.
Прв беше поставен R6 на локација во централниот дел од Македонија, западно од градот Велес на планината Голешница.
Code: [Select]
R-6 Бреза (Z35VBR)
фрекфенции TX/RX : 145.750/145.150
output : 10W
опрема: - Repeater Yaesu VXR5000
        - antenna Diamond F23 6db Gain
QTH locator : KN01TS
Само седум дена подоцна на локација на Осоговските Планини во источна Македонија е поставен вториот репетитор R3
Code: [Select]
R-3 Пониква (Z35VPO)
фрекфенции TX/RX : 145.675/145.075
output : 10W
опрема: -Repeater Yaesu VXR5000
        -Diamond F23 antenna 6db Gain
QTH locator : KN12EA
За работа на овие два репетитори се обезбедени потребните дозволи од АЕК.

Offline Z31GH

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 714
  • Gender: Male
Одг: Два нови репетитори R3 и R6
« Reply #13 on 25.10.2014, Saturday, 23:59:35 »
Добро е да се спомне тоа дека се поставени и тие репетитори. Полека во Македонија работите тргнаа на арно на радиоаматерскиот план. R3 е поставен пред околу две недели. Јас кога бев во Велес за питијадата ги одработив двата. Можно е јас да го направив првиот радиоконтакт преку тој репетитор со екипата што го поставе R3 бидејќи бев известен дека на тој ден ќе се намести и оспособи. Тој ден бев нестрплив и нон стоп проверував дали е пуштен во функција.
Hams do it! With Frequency

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Браво, супер :)
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.