Author Topic: Ми треба помош во врска со транзисторски засилувач  (Read 4577 times)

Offline ZekoZekic

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 59
  • Gender: Male
Одг: Ми треба помош во врска со транзисторски засилувач
« Reply #45 on 11.08.2014, Monday, 00:18:39 (Edited 08.09.2019, Sunday, 21:08:38) »
На овие 2 што ми треостанаа т.е што не изгореа им мерев Hfe и беше околу 70на едниот 68 на другиот, си велам тука се, а за ладилник малку премал е ладилникот на кој ми се сите 4 односно 10 на 20 см е ама па затоа работеше со активно ладење со кулер и не загреваше и секако беа изолирани од ладилникот со лискун и пластични капачиња за штрафовите тоа се беше во ред.само не ми се допадна поврзувањето одев спрема шемата и изгледаше вака:



а јас мислам дека подобро би било од секој транзистор посебен излез а после да се спојат нешто како ова:




Споено мислење: 11.08.2014, Monday, 00:19:52
P.s. се извинувам за моите “солидни“ Paint способности ;D

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Освен ако не ставиш некоја жица за телефонска линија не треба да има разлка, иако  вториот случај е подобро конектирањето, т.е. секој транзистор да биде посебно врзан директно на плочка.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Ми треба помош во врска со транзисторски засилувач
« Reply #47 on 11.08.2014, Monday, 05:27:50 (Edited 11.08.2014, Monday, 05:29:48) »
@ZekoZekic: Освен ако транзисторите не се идентични (што не е можно да се изведе), ваков тип на врзување на транзистори не се препорачува. Значи, практично, не се препорачува. Колку сака нека им е блиско hfe-то, практично не е изводливо да имаат идентично hfe. Затоа се додаваат базни отпорници. MOSFET-и се „друг муабет“, затоа и може (иако, повторно, не се препорачува) да се врзат вака, но нивниот дизајн и начинот на работа дозволува да бидат поотпорни на нееднаковста на нивните параметри и да работат во скоро ист режим, иако можеби немаат врзано додатни компоненти за компензација на нееднаквостите. Биполарните транзистори не може нормално да работат ако се врзани вака. Секогаш еден ќе води, а другиот ќе каска зад него, дури и ако им се многу слични параметрите, а ситуација е многу по лоша ако параметрите драстично им се разликуваат. Ова може до некаде да се елиминира со монтажа на транзисторите на исто ладилно тело, но проблемот нема сосема да се елиминира. Се знае, за елиминација на проблемите со нееднаквоста на параметрите кај активните компоненти се користат пасивни компоненти, најчесто отпорници.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline ZekoZekic

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 59
  • Gender: Male
Одг: Ми треба помош во врска со транзисторски засилувач
« Reply #48 on 11.08.2014, Monday, 11:29:42 (Edited 11.08.2014, Monday, 11:31:55) »
Значи сега заклучок да остане како првата слика поврзувањето или како втората што нацртав?

Споено мислење: 11.08.2014, Monday, 11:31:55
Инаку отпорници секако ќе си има кои едните на колекторите од едниот пар а другите на емитерите

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Втората, гига најверојатно не ги зеде предвид отпорниците, пшто нели ги нема на сликата, но се дискутирани во погорните постови...

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Па ги немаше на шемата и претпоставив дека не планира да ги става ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."