Author Topic: Ми треба помош во врска со транзисторски засилувач  (Read 4586 times)

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Пробав да ја спуштам испод 40ма, али никако не сака да иде под 40 ма, пробав R11 и R10 ги менив со различни вредности, пробав и со 470омски тример, и R9 го менив ами испод 40 не сака да мрдне. Инаку свирит за свирење, али едните транзистори греат помалце т.е. повеќе од другите ???

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Добро,  40мА е доволно,но за транзисторите најдобро на секој да му ставиш во емитерот по еден отпорник 0,1 ом/5W .Може да го изработиш и од отпорна жица и да го намоташ на некој отпорник со поголема јачина и да го поврзеш со него паралелно.Мислам дека ме разбираш : земаш мериш отпорна жица со одредена должина ја моташ на отпорник и краевите ги врзуваш паралелно со отпорникот.Ако е некоја кантал жица што не се леми ,намотај ја на краевите на отпорникот.Леми ги изводите на отпорникот ,а канталот само механички нека биде споен на краевите.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Одг: Ми треба помош во врска со транзисторски засилувач
« Reply #32 on 08.08.2014, Friday, 13:52:39 (Edited 08.08.2014, Friday, 14:00:41) »
Хм... не ја разбира баш поентава ... му ставив на емитер и колектор 0,22оми 5 вати... уште да реда жица ?

Споено мислење: 08.08.2014, Friday, 14:00:41
Најверјатно мислиш ради да се изедначат транзисторите.. Можно е да зезаат овие бц243/244? мада ги мерев R12/13 идентилни се... башка и на R13, таму кајшто греат помалце транзисторите им ставив 100 омси отпорник, пак ништо... али најверојатно вака ќе го сколопа, едно вентилаторче и нека свири, за дома топ е.

Offline ZekoZekic

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 59
  • Gender: Male
Да прашам колку му е максималниот напон за овај засилувач, пишува +-42волти ама кај мене некогаш неоптоварено напојувањето ми дава +-44волти, можно е да ми направи проблем?

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
види полупроводниците на кој напон се, мсилам до 45-46в беа тие бц548, ако правело проблрем ќе направело до сега

Offline ZekoZekic

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 59
  • Gender: Male
Одг: Ми треба помош во врска со транзисторски засилувач
« Reply #35 on 09.08.2014, Saturday, 20:42:38 (Edited 09.08.2014, Saturday, 20:47:03) »
BC548 е до 30в колектор-емитер, мене тој ми е заменет со компатибилен BC238 и тој е исто до 30волти, BD243с се до 100волти. Инаку денес го оптеретив појачалото со 2 звучници од 8 оми и го терав на максимум да ја тестирам издржливоста и 2 од излезните 4 транзистори изгореја сега ќе морам да ги заменам со нови.

Споено мислење: 09.08.2014, Saturday, 20:47:03
најверојатно двата звучника во паралела беа под 4 оми што и доведе да изгорат излезните само едно не ми е јасно како само 2 изгореа а не сите 4 и тоа еден од позитивната друг од негативната гранка?

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
пооптоварени се... Кај мене повеќе греат од кај + него од кај минусот. Топлината не може моментално да се пренесе, па иако ладилникот на допир е скоро ист, во транзисторите има драстични разлики. Низ r8, r9 има пад на напон, околу 20 в така да бц548 т.е. 238 не е под 44в него е под некој помал напон, не е до тоа. Тука мислам дека има влијание мирната струја, околу балансот на транзисторите т.е. кога да почнува негативната полуперида(трба во ист момент кога завршува позитивната), мада подобро е некој постручен да објасни. Иако Т2 се грижи за разликата да биде секогаш 0 (се мисли на разликата на оптовареност на транзисторите) сепак и кај мојот прототип се јавува разлика. R7 и c2 би требало да се повратна спрега што би намалиле дисторзија и што би го зауздале засилувачот, меѓутоа како што кажав подобро е некој постучен да ме корегиа. Јас го оптоварив до максимум на 4 ома со соодветно ладење(со вентилаторче) немаше мака некои 15-20 минути, после намалив да не ги тероризирам комшиите.  ;D
Иако, како што кажав транзисторите на + повеќе грат него другите. Ако најдам начин да ја отстранам оваа аномалија ќе пишам.

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Инаку денес го оптеретив појачалото со 2 звучници од 8 оми и го терав на максимум да ја тестирам издржливоста и 2 од излезните 4 транзистори изгореја сега ќе морам да ги заменам со нови.

Ако си ги купил транзисторите кај нас во продавница, 99,9% се фалсификат и ни од далеку ги немаат тие карактеристики што би требало да ги имаат според даташитот, така да заборави терање до максимум со нив. Осван тоа не се ни упарени, емитерските отпорници помагаат да се изедначат струите ама пак некој од нив се пооптоварени и тие први одат во вакви ситуации...
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Така така убаво кажа и Lordzi овде.Затоа јас во претходен пост прашав дали излезните транзистори имаат ист коефициент на струјно засилување.Треба да се постави прашањето дали се тие упарени.Емитерските отпорници обавезно се тука и тие ќе го решат проблемот.Но и ова е многу важно

Quote
Ако си ги купил транзисторите кај нас во продавница, 99,9% се фалсификат и ни од далеку ги немаат тие карактеристики што би требало да ги имаат според даташитот, така да заборави терање до максимум со нив.
Ова е добар засилувач сигурно вади добар звук длабок бас.Шемата не е лоша. Но не го терај до максимум. :D :)
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline ZekoZekic

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 59
  • Gender: Male
Да да сигурно е до квалитетот на транзисторите бидејки се некоја кинеска копија така да следниот пат ќе пазам до колку го терам ова сепак беше само тест да видам издржливоста, ама сега ќе знам :) 

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Како тоа позитивните и негативните да имааат различен квалитет, купени од иста продавница? Патем пред 5-6 месеци на смпс за пц, кулер мастер 450w реал повер тие 2сц ги менив со 13007 ОРИГИНАЛ кинески, порачани од кина, па еве го нема гајле сеуште....

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Што се чудиш, се со кинезите ти е лотарија, како ќе ти се погоди... ;)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Ќе изгореле и другите транзистори.. ако не се погоделе едните немало да се погодат и другите.. мислам дека овде е друг проблемот, проблемот е што транзисторите на позитивниот пол се пооптоварени од другите, но не знам зошто...

Offline ZekoZekic

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 59
  • Gender: Male
Па не беа двата од позитивниот пол едниот беше од позитивниот а другиот од негативниот така да има смисла дека првите транзистори од парот повлекле повеке струја и затоа само тие изгореа

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Појачувањето на транзисторите се мери со било каков дигитален унимер,дури и најпростите мерат појачување.Ако си во можност од повеќе парчиња со мерење избери си 4 .Транзисторите обавезно намачкај ги со паста,стави лискуни или тефлон и стави ги на добар ладилник.Теоретски за еден транзистор ти треба 10х10 см ладилник,односно за 4-те  ти треба 40 х 10 см алуминиумски  ладилник со дебелина 5 мм минимум.