Author Topic: Потребна шема за заштита на звучници  (Read 699 times)

Offline Lux

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 338
потребна ми е шема за заштита на звучници со реле,

-за кога ќе клипова звучникот да исклучи
-ДЦ заштита
-термо заштита
-задоцнето вклучување (софт старт на звучникот)

поронајдов повеќе шеми на гоогле но вакава не успеав скоро сите се за дц заштита,и закаснето уклучување,читав дека некој засилувач крестаудио имал ваква заштита но не успеав да пронајдам позз.
Боже чувајме од пријатели,од непријатели сам ќе се чувам.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
E ве две шеми: првата заштита има некои мали грешки на шемата,додека печатената плоча е во ред (двете ЛЕД треба да бидат различито врзани).Тоа е она класична заштита.Втората шема е со два BD ... транзистора кои се поставуваат на самиот ладилник и при загревање треба да вклучат ладење ( вентилатор,кулер).Шемите се испробани во пракса.

Offline Lux

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 338
батка шемите двете ми се правени,
-за првата шема ја имаше во емитер во комбинација со некој мосфет засилувач,можам да кажам дека не е во ред бидејќи се јавува повејќе долгтрајно чучкање на релето при исклучување ,пробувано имам неколку начини за подобрување но без успех,ставање кондензатор паралелно со релето но губи на време вклучување и исклучување и оваа шема е за уклучување на вентилатор при поголема температура и стварно непријатна за уши.

-втората на кесанет ја имам правено во повеќе наврати и можам  да кажам само пофални зборови
оваа заштита има софт старт и дц заштита.

мене ми е потребна заштита како што напоменав во првиот пост-со клип заштита и термо заштита е уште овие да ги поседуваше оваа вторава на Батка мислам дека ќе немаше заменлива.

сепак фала Батка
Боже чувајме од пријатели,од непријатели сам ќе се чувам.