Author Topic: Како да побрзам 6 звучници на стерео засилувач од 4 ома  (Read 936 times)

Offline Lux

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 338
Дечки имам стерео снагатор со два излези излазите му се 4 ома,е сега како да поврзам два бас биној и четири кутии сите се по 8 ома кутиите,колку би дошла омажата ако поврзам 3 кутии од по 8 ома на канал паралелно. Совет?
Боже чувајме од пријатели,од непријатели сам ќе се чувам.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Не е препорачливо да се врзуваат така звучници, барем не за големи моќности. По правило, треба да има по еден засилувач за секоја од звучните кутии или евентуално по еден стерео засилувач за секој пар звучни кутии. Можно е да се врзат во паралела по две звучни кутии по излез од засилувач (на пример, ако имаш стерео засилувач, може да врзеш 4 звучници, по 2 на секој излез), но не е препорачливо звучниците да имаат различна „намена“ (едни да бидат басови, други да бидат за средни и високи). Оваа комбинација може да се примени, но само за мали моќности, до 50-тина вати. За поголеми моќности, се препорачува секој од засилувачите да си има своја намена (секој slave да биде dedicated за определена работа).

Практично гледано, ти требаат минимум два стерео засилувачи. Еден за двете бас звучни кутии, а друг за четирите кутии кои треба да бидат за високи басови, средни и ниски. Јас вака би врзал.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Прво ти треба пасивна скретница, па после комвинации да правиш...

Offline Lux

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 338
Одг: Како да побрзам 6 звучници на стерео засилувач од 4 ома
« Reply #3 on 01.04.2014, Tuesday, 21:34:48 (Edited 01.04.2014, Tuesday, 21:41:54) »
со два засилувачи ок ама како со скретница дај некое шемиче да видам?

Споено мислење: 01.04.2014, Tuesday, 21:41:54
ок најдов од бас бин зема преку кондензатор друга звучна кутија.
Боже чувајме од пријатели,од непријатели сам ќе се чувам.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Ако ги врзеш 3+3 кутии на поеден канал најслабите сигурно ке прегорат.Ке има *клипување* и никаква свртница нема да те спаси. Во случајов,не знам дали оние 4 кутии се истоветни или две по две различни.Правило е за бас биновите посебно појачало,а посебно за средни/високи ( ако се тие кутии такви).Значи најдобро ке ги растеретиш ако земеш активна двосистемска свртница и уште еден појачувач.Ако сакаш електронска свртница ке постираме ( ако добро разбрав).

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
За средно-високите и не мора некој "Ѕвер", 2х50-2х100 или 4х100 маста ќе ја вадат  :D
Преку кондензато бас... Малце тешко ми изгледа, најарно е со активна, како што рече батка само полека можеш со пасивна, не до даска.
Најдобро ќе биде активна + индуктивитет за басовите и кондензатори за средно-високите.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
ок најдов од бас бин зема преку кондензатор друга звучна кутија.

Тоа е најпроста пасивна свртница, ама не би ти препорачал така да ја тераш забавата. Не знам колку е моќен засилувачот и звучниците, ама со се што е над 200, 300W по канал моќност, ова не е добра комбинација. Подобро позајми од некого уште еден послаб засилувач за високите басови, средните и високите и направи една проста активна свртница за да ги одвоиш сигналите отколку да тераш со еден кондензатор како пасивен филтер.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline DrTubeR

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 70
  • Gender: Male
Се слагам со батка, не би врзувал воопшто повеќе различни кутии ...