Author Topic: Ми треба помош во врска со транзисторски засилувач  (Read 4553 times)

Offline ZekoZekic

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 59
  • Gender: Male
Ми треба помош во врска со транзисторски засилувач
« Opened on 31.07.2014, Thursday, 10:42:57 (Edited 08.09.2019, Sunday, 21:16:36) »
Деновиве го правев следниот засилувач што го има предложено batka :http://elektronika-mk.net/index.php?topic=12472.0 само што јас имам проблем кога го тестирав за прв пат му ставив 2 отпорници од 100ома на + и на - кои што одат до едниот и другиот пар излезни.Е сега при првото пуштање не ми јави пад на напонот на отпорниците а кога пробав да го завртам триметот за мирна струја почна да чади еден отпорник-отпорникот R13



сега ако некој знае што би можело да е проблемот да знам што да сменам, јас ги проверив убаво лемените делови да не има спој и распоредот на излезите на транзисторите и се беше во ред.еве како изгледа изработено:








Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Очигледно не си ја разбрал поентата: отпорниците се ставаат како заштита  ,ама за почеток не мери ништо на нив.Влезот нека биде кратко споен,стави милиамперметар меѓу колектор на Т7 i +42В, Провери ги сите транзистори од Т5 до Т8 можеби имаш некој што пропушта. RV1 стави го на средина и пушти напон, а мирната струја намести ја на 30-35 мА.Потоа мери во точката каде се спојуваат R14/15 и напонот од маса до ова точка треба да биде приближно нула ( може и десетина - петнаесет миливолти да се измерат!! ).Ако е се во ред така ,извади ги отпорниците од +/-  гранките ,врзи звучник и спој сигнал на влезот.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
@ZekoZekic: Ако не си ги корегираш линковите од сликите, ќе ја бришам темата.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline ZekoZekic

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 59
  • Gender: Male
Фала batka ќе направам како што ми рече само прво да земам отпорник тој што ми изгоре резерва немам :-\
инаку gigawatt што треба со сликите не знам што не е во ред на надворешен хост се прикачени и како линк се овде поставени ???

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Некиако како во огледало ми изгледа плочката али нема врска. Може ако била мнгу јака мирната струја да има повлечено поќе струја затоа да прегорел отпорникот. R13 кај ти е залемен?
Друга работа, отпорниците од 0,33 оми на транзисторите кои се на негативната гранка треба да се на колектор а не на емитер, ако забележш добро и на електрочната шема се така поставени. Мада нема да прави проблем и на емитер да се... само би требало да имаш некој минимален дрифт т.е. 0-та да ти е избегана малце. Патем за проба додека се отпорниците може само ептен малце музика да пуштиш бидејќи ќе има голем пад на напон па ќе изгорат само тие.

Offline ZekoZekic

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 59
  • Gender: Male
За плочката и јас приметив дека со твојата се како во огледало ама не знам зошто така испадна јас према готова шема за плочка правев ??? Отпорникот R13 на сликава е тој од двата составен бидејќи кога ми изгоре првиот направив комбинација со 2 што имав на располагање да добијам 120 оми, а залемен е од едната страна на негативната гранка а на другата на колекторот од т6 и базата на т8.
За отпорниците тие што се 0,33 оми на Т7 транзисторите се на емитерите а на Т8 на колекторите(така на сликава изгледа бидејќи ми се поставени Т7 транзисторите однопаку во однос на Т8).
Јас без музика пробував само влезот краткоспоен и 2 пати гореше R13, немам резерва па не можам да тестирам пак додека не набавам нов ама сега ќе земам 1 ват па да видам дали пак ќе гори.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Одг: Ми треба помош во врска со транзисторски засилувач
« Reply #6 on 01.08.2014, Friday, 00:18:03 (Edited 01.08.2014, Friday, 00:21:27) »
Не мора да е точно 100 оми, јас на 270 го штелав..види кондензаторот на влез дали е ок. Исчисти ја плочката оздола со алкохол или нитро, да не има некоја нечистотија што прајт спој. И мене нели ми даваше +30вдц на излез.. Ја исчистив и си проработе... кој знае што беше проблемот.


Споено мислење: 01.08.2014, Friday, 00:21:27
е сега приметив, отпорниците ти се на база а не наколектор тогаш...

Offline ZekoZekic

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 59
  • Gender: Male
Ке ја исцистам плочката со нитро, за отпорниците сега птиметував јас на емитер ми биле на двата пара, ќе ги сменам :-[

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
И на наједноставните и многупати направените појачувачи се јавуваат грешки од типот -погрешно врзување на изводите .Ако сами работите плочки пазете многу на тоа.И да сте сигурни,сепак најдете *дата * од транзисторите и проверете дали им се исти изводите со она шема која вие ја имате кај себе.Честопати,намерно се врзуваат наопаку изводите на шемата или при монтажата. Друго,при лемење на елементите НЕ КОРИСТЕТЕ ПАСТА ЗА ЛЕМЕЊЕ!! Таа паста знае и да направи кратка врска на плочата.Ако веќе користите,обавезно со бензин или алкохол бришете ја лемната страна на плочката по завршување на лемењата.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
инаку gigawatt што треба со сликите не знам што не е во ред на надворешен хост се прикачени и како линк се овде поставени ???

Требаше да се во image tag ставени, а ти само директно copy/paste си направил.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline ZekoZekic

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 59
  • Gender: Male
gigawatt се надевам дека сега се во ред сликите.
инаку за лемење не користам паста туку таа е од калајот што ја има во себе, ја забришав плочката со нитро разредувач и се исчисти :)
Отпорниците ги сменив и ги врзав како што треба спрема шемата е сега проблемот најверојатно испадна од тримерот и мирната струја.Го сменив отпорникот R13 со друг 120оми 1 ват, го врзав мултимерот сериски со отпорникот на +гранката со колекторот на Т7 наместен за мерење на милиампери и при тоа почнав од средина тримерот и го наштелував до 40милиампери потоа приметував без вртење на тримерот растеше постојано вредноста па стигна до 50ма, потоа го свртев пак тримерот и замина над 200ма и наместо да изгори пак отпорникот изгореја транзисторите Т3, Т4, Т5, и Т6(BC548,бд139, бд140) па сега ќе морам и нив да ги сменам  :(

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Една поука: не ставајте на критични места стари тримери или делови извадени од стари уреди.Едино можете некој блок и отпорници,електролити - ама пред тоа проверете ги со соодветни инструменти! Тримерите гледајте да бидат затворени по можност и поквалитетни.И вмимавајте на вртењето,полека милиметар по милиметар.Скокот од 20 мА до 200 мА може да биде само 2-3 мм растојание.Добро е тримерот да се залие со восок( оној дел каде се врти) за да не се поместува потоа (намерно или ненамерно)

Offline ZekoZekic

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 59
  • Gender: Male
Да да мене веќе ми е за поука тоа  :-\

Offline Unforgiven

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 72
Едниот пар отпорници од 0.1Р се на емитерите а другиот пар се на колекторите а кај тебе се врзани на база. Транзисторот со кој што се регулира мирната струја треба да е на ладилникот, и смени го овој тримерот, од кај го најде? од некој нишки телевизор од 15век. Може да те зеза и тој, ми се има случено еднаш заради таков тример на едно старо појачало, цело време варираше мирната струја, со мало чистење се врати во нормала. За вакви работи користење претежно нови делови, иако некогаш половните се подобри и од новите.

Offline ZekoZekic

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 59
  • Gender: Male
Одг: Ми треба помош во врска со транзисторски засилувач
« Reply #14 on 02.08.2014, Saturday, 17:40:14 (Edited 02.08.2014, Saturday, 17:56:43) »
Средив тоа со отпорницие, на почеток ми беа на емитер и на Т7 транзисторите и на Т8 ама после на Т8 ги сменив на колектор и се беше едно време во ред ама како што реков тримерот испадна проблем при мерењето мирна струја со едно вртење замина од 40ма на над 200 и тогаш гореше отпорникот а после и транзисторите, а инаку Т3 ми беше поставен во посебен отвор во ладилникот(на сликата не ми е прикажан, во тоа дупчето со паста што е таму го поставив).Сега чекам да земам нови транзистори, тример и отпорници, овој пат се надевам се ќе биде во ред.