Author Topic: Бензински мотор од машина за косење трева  (Read 1886 times)

Offline Jovicar

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 143
Бензински мотор од машина за косење трева
« Opened on 12.07.2014, Saturday, 19:17:58 (Edited 13.07.2014, Sunday, 02:21:55) »
Сакам да ве прашам на картинг ставив мотор од машина за косење трева кој работи на мешавина како треба да не го вртам за да не зариба, слушав нешто нетреба нагоре надоле не разбирам, доколку може некој да ми помогне како да го ротирам за да не зариаба. Еве го моторот поставен на картингот.



А еве и слика од истиот мотор кога е на машина за косење.


Offline zokizoczdrave

  • Нов член
  • *
  • Posts: 29
  • Gender: Male
Правилно ти е поставен,само како тргнуваш,како имаш изведено куплунг неможам да видам?

Offline Jovicar

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 143
Одг: Бензински Мотор од машина за косење трева
« Reply #2 on 12.07.2014, Saturday, 23:08:42 (Edited 13.07.2014, Sunday, 02:17:23) »
еве



има две каишници  едната е од редукторот една на моторот и каишот е олабавен и кога ке го затегне затегачот почнува да влече, а кога не врти каишот во место. Редукторот е инаку 60/1  ќе ставам повеќе поубави и почисти слики само да ми направат осовина за тркалата нова на дребонг. оваа сам ја правев и многу скокаат тркалата.

Offline Lux

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 338
Колку кубици е моторчево,ако е 49 и мислам оти не е повеќе, тогаш би ти препорачал да си ставиш моторче од Томос автоматик А3 или подобро од автоматик А5 или како што сите го викаат ова второво спринт,во принцип тоа е исти мотор но А5 има поголеми радијатори на цилиндар за ладење и има неповратен вентил на грлото од крбураторот,ја имаш само туражата и ништо друго не мислиш доста погодно за картинг а и редукторот нема да ти треба,веќе имаш автоматик мењач со две брзини во самиот мотор.Позз.
Боже чувајме од пријатели,од непријатели сам ќе се чувам.

Offline Jovicar

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 143
Никаде не се наогаат тие машини, а и ако најдеш ретко кој ја дава испод 100евра, а за 100евра се наогаат цели томоси па тогаш сигурно не би го растурал за машината да ја ставам на картинг, инаку ова моторче сметам дека е 50Кубика, добива сила со редукторот мислам дека ќе го влече картингов.

Offline goran_elektro

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 205
А од што го извади редукторот  ??? Тоа 60:1 многу ми делува колку ке оди тоа 20-25 км/х максимална брзина по мое  :P ајде постави усе некоја слика ако мозеш да бидиме поубаво како е направено  :) ;D


Offline Jovicar

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 143
Ќе ставам слики комплет, да ми ја обработат осовината на дребонг за тркалата треба многу скока оваа сам дома сум ја правел, уште кога пробував со електромотор, после ќе ставам комплет слики. А седиштето е така ставено само за украс  ::)