Author Topic: Помош за избор на шема за subwoofer засилувач  (Read 4023 times)

Offline ZekoZekic

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 59
  • Gender: Male
Помош за избор на шема за subwoofer засилувач
« Opened on 09.07.2014, Wednesday, 19:14:51 (Edited 08.09.2019, Sunday, 20:44:04) »
Здраво, ќе замолам ако некој може да ми понуди добра шема сакам да изработам засилувач за subwoofer, имам набавено трансформатор кој дава +-42в DC 5А (2x30v AC) кој ми рекоа дека е околу 350w, има готов изработен исправувач со 2X10 000 мф 63V и спремен е за поврзување на засилувач па сега сум во план да изработам  и затоа имам потреба за постручно мислење да ми предоложите шема која би била идеална за овој напон.

Споено мислење: [time]09 Јули 2014, 18:30:45[/time]
Еве и слики од трансформаторот со исправувачот:






Споено мислење: 10.07.2014, Thursday, 00:34:05
И уште нешто да прашам разгледувајки го исправувачкиот дел нешто ми падна чудно користени се 2 грецa и тоа двата се различни и се поврзани паралелно, едниот е D3SBA60 а другиот е BF40B2M па прашањето ми беше дали е исправно вака или треба да ги заменам со 1 кој ќе издржува поголема јачина?

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Помош за избор на шема за subwoofer засилувач
« Reply #1 on 10.07.2014, Thursday, 01:41:38 (Edited 10.07.2014, Thursday, 01:47:11) »
Не наведуваш основна работа - на кој звучен систем би го приклучил ова појачало? Дали имаш направено или макар загледано некој драјвер за ова намена.Значи прво еве една шема за активен филтер за  subwoofer,а потоа две шеми ,со *обични* транзистори (биполарни) за кои треба напон кој ти си го предвидел од твоето трафо и исправувачот.Ако имаш можност направи си нова плоча за исправувачот со еден грец,Првата шема е 100-120 W,а втората пишува 300.ама реално дава некаде 150W.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Од трафото може да направиш 200 вати засилувач во аб односно 300вати во д класа. Бидејќи напонот е мал, може да земиш 2 омски звучник и да направиш засилувач од 200вати НА 2 ОМА или два засиолувачи од по 100-130 вати(на 4 ома) да ги врзиш во мостна врска и да ги приклучиш на 8 омски звучник.
За мостна врска може да ги искористиш споменатите предлози, како и ова појачало овде http://elektronika-mk.net/index.php?topic=12472.0 (ова ти е сосе плочка и поедноставно) исто така предлог од батка, но ќе ти треба инвертор, еве два многу едноставни инвертори
Code: [Select]
http://www.eleccircuit.com/the-bridge-adapter-convert-stereo-are-high-mono-amps/
Code: [Select]
http://www.afiata.com/bridge-adapter/#.U73p57Fe2lo

Offline ZekoZekic

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 59
  • Gender: Male
Одг: Помош за избор на шема за subwoofer засилувач
« Reply #3 on 10.07.2014, Thursday, 07:52:29 (Edited 10.07.2014, Thursday, 07:58:02) »
Да, не спомнав уште дека како драјвер имам на располагање 15" бас кој го имам земено од алфа електроник и два солиден звук само што моево сегашно појачало нема доволно сила да го даде максимумот од него(стар модел Philips2X60w) па затоа се решив да изработам нов кој ќе дава барем 100w во моно изведба и секако ќе користам активен филтер за ниските тонови.Инаку фала за предлозите ке ги разгледам убаво па ќе видам за што од овие шеми ќе се одлучам да направам.

Споено мислење: 10.07.2014, Thursday, 07:58:02
а и да дополнам дека звучникот ми е на 8 оми и некаде околу 250W(само не знам дали тоа е RMS или максимална моќност)

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
tss да не е или ponor? ако пишува на него 250w повеќе од 150 не е. таман ќе дојде само едно појачало од гореспоменатите. не мора да е во мост. Ај стави слика ако си во можност

Offline ZekoZekic

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 59
  • Gender: Male
Одг: Помош за избор на шема за subwoofer засилувач
« Reply #5 on 10.07.2014, Thursday, 11:41:00 (Edited 08.09.2019, Sunday, 20:47:04) »
еве:






Споено мислење: [time]10 Јули 2014, 10:46:52[/time]
Само сега го отворив и гледам дека не бил 250 туку 200W, инаку звучников ми е од пред 5 години купен и ете до скоро го терав на тоа појачало кое го имам на кое вади солиден бас ама се осека дека не го дава максимумот заtоа се решив да правам појак засилувач и тоа специјално наменет за Subwoofer :)

Споено мислење: [time]10 Јули 2014, 13:58:19[/time]
Ме интересира бидејќи ке ја преправам плочката од исправувачкиот дел како прво дали има потреба да го оставам делот за заштита кој што се состои од реле или можам да го тргнам, и друго дали да ги искористам кондензаторите од 10000мф и да додадам плус уште по 2 од 4700мф или да ги заменам комплетно со 8 нови кондензатори од по 4700мф?

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Овој Теле 15-ка драјвер не е многу за subwoofer. Иако ги немам сите  параметри пред мене сега за него,имам слична 12-ка (иста серија ,материјал,само е помал по димензија!),ама овој има f - 45- 3500 hz ,прилично е лесен и можеби е добар за дво/тро системска кутија,ама за вуфер не е. Само да си знаеш,а ако нема друго,користи си го него.Реално ова твоја 15-ка *држи* 100-120W ,а на поголема јачина може да се *раскости* .Теле звучниците имаат проблем со споевите и лепењето,па чести се прекините на врските на калемот со појачувачот.Било кој од оние наведени од мене појачувачи ке го тера звучникот без проблеми.И обавезно направи си активен филтер за вуферот и стави го пред појачувачот,

Offline ZekoZekic

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 59
  • Gender: Male
Фала batka, со оглед дека тој звучник ми е веќе на располагање тоа ќе му биде него ќе го користам  :-\
инаку секако ке правам и активен филтер само да прашам за филтерот ке може да користи напон од напојувањето или ке морам да додадам  и дополнително мало трансформаторче ?

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Може, расбарај на форумов пишува како... два отпорници и зенерки 2. Релето може да го изфрлиш, ама не е пожелно.

Offline ZekoZekic

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 59
  • Gender: Male
Одг: Помош за избор на шема за subwoofer засилувач
« Reply #9 on 10.07.2014, Thursday, 19:52:02 (Edited 08.09.2019, Sunday, 20:50:17) »
Во ред, ке побарам тогаш ;) Инаку за засилувач од овие понудениве шеми се двоумам помеѓу:



и

Code: [Select]
http://elektronika-mk.net/index.php?topic=12472.0
, деловите колку што видов и за двата ги има кај нас па сега кој е подобар избор од овие два?

Offline ShAdOw

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 879
  • Gender: Male
Еве ти еден предлог од мене за квалитетен мосфет засилувач. Јас го имам изработено и работи одлично во активен сабвуфер комбиниран заедно со активен филтер за сабвуфер :).

http://elektronika-mk.net/index.php?topic=10119.0

Offline ZekoZekic

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 59
  • Gender: Male
Одг: Помош за избор на шема за subwoofer засилувач
« Reply #11 on 10.07.2014, Thursday, 20:51:08 (Edited 10.07.2014, Thursday, 21:45:17) »
Убава е и оваа шема како што видов таман на моето напојување ќе даде барем 100w што е идеално и за мојот звучник така да изгледа дефинитивно овој засилувач ќе го изработам:) Фала на сите за помошта па ќе пишам како ќе испадне проектот

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Чим е за бас, нема да осетиш некоја разлика. Јас би играл

http://elektronika-mk.net/index.php?topic=10119.0 или http://elektronika-mk.net/index.php?topic=12472.0 пошто имаат ппк... за другите треба да црташ сам плочка...

Offline ZekoZekic

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 59
  • Gender: Male
Почнав да го изработувам засилувачов http://elektronika-mk.net/index.php?topic=10119.0, ги набавив потребните елементи(освен irfp260 кои се порачани и треба да стигнат), е сега да прашам во врска со отпорниците во шемата пишува треба да се метал филм од 1/2 ват, а јас набавив од 1/4ват(бидејки не можев да најдам метал филм од 1/2 ват) па сега дали ќе биде во ред да ги ставам овие што ги купив или да ставам од обичните од пола ват?

Offline Lux

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 338
За засилувач за вуфер потребен ти е засилувач што работи во б класа овај што ти си го почнал да го собираш сигурно е аб но тоа не е проблем бидејќи се работи за вуфер користен по дома,за отпорниците што си ги земал 1/4 нема да ти збркаат работа бидејќи на шемата се декларисани 0.5w така да ке ти загреваат помали,но можеш да ставиш и обични ако немаш металфилм,15-ката бас што ја имаш од 100-тина вати како што кажа батка повеќе со поснажен засилувач отиде јабана.позз од мене.и еве засилувач за вуфер што работи во б класа и за лете и за зиме-проверено.
Боже чувајме од пријатели,од непријатели сам ќе се чувам.