Author Topic: Arduino Mini Pro LCD  (Read 1808 times)

Offline Josifosky

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 125
Arduino Mini Pro LCD
« Opened on 09.07.2014, Wednesday, 16:32:46 »
Здраво!
Имам проблем со Ардуиното значи со принтање на променлива... е сега проблемов е шо од ко че ги вчита променлививе неколку пати една од нив добива поголема вредност во смисла со појче децимали. дали можи да го ограничам бројо на децимали ко шо можи во другиве програмски јазици оти ко че го остам на вака проблем ми прај со дисплејо целосно на секое рефреширање на истио го поместува за 2 карактери диспелјот е 2x16 и од ко че изврти еднаш целосно пак си врти несакам да врти дел од кодо кај шо ми го прај проблемо е овој
Code: [Select]
lcd.setCursor(1,0); lcd.print(K); if (K-B>0) {lcd.setCursor(8,0); lcd.print(" ");lcd.print(K-B);}
                                             else {lcd.setCursor(8,0); lcd.print(K-B);}
lcd.setCursor(1,1); lcd.print(B); lcd.setCursor(8,1); lcd.print(T);//(int(K + 0.5));

Offline Z32AL

  • Нов член
  • *
  • Posts: 45
Одг: Arduino Mini Pro LCD
« Reply #1 on 09.07.2014, Wednesday, 17:43:45 »
Како се читаат променливите т.е. како им се доделува вредноста ?

Кодов ти е хаотичен, неможам да прочитам што сакаш да правиш

Offline Josifosky

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 125
Одг: Arduino Mini Pro LCD
« Reply #2 on 10.07.2014, Thursday, 01:28:33 (Edited 10.07.2014, Thursday, 01:39:31) »
Како се читаат променливите т.е. како им се доделува вредноста ?

Кодов ти е хаотичен, неможам да прочитам што сакаш да правиш
Вака кодо е за прикажување на 3 температури и разлика меѓу двете во 2 реда значи проблемо настанува шо после 5-6 минути работа текстов замрзнуа и мрда значи од лево кон десно и то си се поместува или шифтира то го прај а тексто не се променува врти еден ист, незнам дали е од тоа ама според мене забележав дека во разликата се внесува таја вредност односно добива вредност со повеќе децимали иплус некој карактери негови незнам дали е до дисплејот или ардуиното е заебано иначе другата функција е во ред. На сериски го пробав другиов дел си работи нормално... си ги извршува сите наредби аиако дисплејов добива други вредности..
Поточно ова ми треба
lcd.print(K:4); да го напрам значи променливава K да зафаќа само 4 места..

Offline Z32AL

  • Нов член
  • *
  • Posts: 45
Одг: Arduino Mini Pro LCD
« Reply #3 on 12.07.2014, Saturday, 17:59:33 »
Постави го *кодо* :-)

Offline Josifosky

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 125
Одг: Arduino Mini Pro LCD
« Reply #4 on 14.07.2014, Monday, 01:10:55 »
Еј го решив проблемот иначе проблемот е некаде кај сондата од грешните информации се ‘‘пригубува‘‘ ардуиното. Имам 15метри кабел е сеа кабелов е кат5 во парици плава зелена кафена и портокалова можи да е бидеќи плавите ги користам како гнд, кафените како +5в, портокаловите како дата и имам по една од зелената ставено на + и -. нижи да е проблемот до тоа иначе сензорите се DS18f20 dallas :)