Author Topic: Изборни ???  (Read 4245 times)

Offline antonio@arsenal

  • Баниран
  • Експерт
  • ****
  • Posts: 513
Изборни ???
« Opened on 29.04.2010, Thursday, 14:51:13 »
Сега сум 2ра година и се ближи времето кога треба да избериме изборни предмети за понатаму е сега јас по се изгледа дека ке одам на технички факултет во Битола и ако има некој кој бил на мое место нека пиши што избрал како најлесна варијанта и се запишал на овој факултет

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: Изборни ???
« Reply #1 on 29.04.2010, Thursday, 20:25:35 »
што предмети имаш на избор ?
5 би требало да се неколку стручни физика и математика колку што знам
е сега треба да видиш и другите што ќе изберат пошто група од 1 човек не се прави :D

пр. кај нас во класот сите се на пракса и пола одат физика пола одат математика ;D
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Georgi

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 353
  • Gender: Male
Одг: Изборни ???
« Reply #2 on 29.04.2010, Thursday, 21:49:20 »
Јас имам избрано математика и програмирање C.

Offline alex

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 54
  • Gender: Male
Одг: Изборни ???
« Reply #3 on 29.04.2010, Thursday, 22:14:59 »
математика+пракса ;)
Не биди себичен, сподели го своето знаење со другите... what goes around comes around ;)

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: Изборни ???
« Reply #4 on 29.04.2010, Thursday, 22:33:26 »
јас така избрав :D
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline antonio@arsenal

  • Баниран
  • Експерт
  • ****
  • Posts: 513
Одг: Изборни ???
« Reply #5 on 03.05.2010, Monday, 08:23:03 »
Таа математиката мноогу лошо ми оди а иначе јас би избрал Физика и нешто друго ама што ???

Offline Gestak

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 240
  • Gender: Male
Одг: Изборни ???
« Reply #6 on 03.05.2010, Monday, 15:49:25 »
Јас  имам избрано пракса и физика,иначе јас на почеток имав пракса и ел.сколпови уреди ама не имасе многу за на ел.склопови и не мозесе да се формира група и отидов пракса и физика.Моја препорака пракса и програмирање.

Offline antonio@arsenal

  • Баниран
  • Експерт
  • ****
  • Posts: 513
Одг: Изборни ???
« Reply #7 on 03.05.2010, Monday, 18:16:45 »
Тууу јбг па и тоа програмирањето е лошо нез како е во 3та ама сега засега лошо е а на пракса што се работи и кој би ми предавал?

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Изборни ???
« Reply #8 on 06.05.2010, Thursday, 15:11:56 »
Програмирање можеш било кога да научиш и сам, не е нешто ептен комплицирано, за да можеш да вежбаш програмирање ти треба само PC и ништо друго. Со праксата ќе стекнеш многу искуства за кои ти требаат повеќе алати и уреди кои можеби (најверојатно) и ги немаш дома, така да, мене ако ме прашуваш јас би избрал пракса ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline antonio@arsenal

  • Баниран
  • Експерт
  • ****
  • Posts: 513
Одг: Изборни ???
« Reply #9 on 06.05.2010, Thursday, 15:40:54 »
Пракса и Програмирање ке одберам што мислите дали со ова ке можам да се запишам на технички факултет во Битола ???

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Изборни ???
« Reply #10 on 06.05.2010, Thursday, 15:46:50 »
Па најверојатно да, мада не е лошо да прашаш некој што веќе се запишал и знае точно како идат работите таму. За во Скопје на ЕТФ ако се запишуваш, би ти рекол да избереш Математика и Пракса, не ради друго, после со Математиките на факултет ќе си имаш проблем (како што имав јас) и тешко ќе ги положиш, а програмските предмети, верувај за максимум две недели се учат ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline nCounTr

  • Почивај во мир
  • Стручњак
  • *****
  • Posts: 231
  • Gender: Male
  • Дипл.Ел.Инж.
    • Македонски форум за електроника
Одг: Изборни ???
« Reply #11 on 06.05.2010, Thursday, 15:55:38 »
Програмирањето за влез на електро го научив за 5 дена, а претходно незнаев ништо од програмирање бидејќи средно учев општа гимназија, додека математиката книга не фатиб бидејќи ми одеше феноменално математика гение сум за нејзе.
А сега ги знам и Ц, Ц++ и Јава, а завршив Електроенергетика и управување :)

П.С. Според мене програмирањето е лесно да го научиш и нема потреба да го бираш како предмет. Јава незнаев ни а ни б до пред 3 месеца, но поради тоа што морав да му објаснам на колега од американ колеџ како се програмира седнав и ги научив работите за 1 недела и потоа му објаснив на колегата пошо мораше да полага. Инаку го положил после недела дена од кога му објаснив :)
ESPRIMO Mobile v5505 | Intel Centrino Duo T5450 @ 1,66GHz Santa Rosa | Apacer 4GB DDR2-667MHz | Fujitsu 120GB SATA-150 5400rpm | Intel x3100 384M Memory | Intel PRO/Wireless 3945abg | Gigabit Ethernet | Toshiba Bluetooth v2.0 | Windows 7 x64
АМАН ЧИТАЈТЕ ПРАВИЛA

Offline cekaj

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 276
  • Gender: Male
  • Електроничар за занимација
Одг: Изборни ???
« Reply #12 on 24.06.2010, Thursday, 02:20:36 »
Јас одбрав пракса и програмирање.. Учење хардвер + софтвер, знам дека за на факултет ќе ми треба математика, ама и баш не ми одеше најдобро, па одбрав предмети кои ќе ми се најдат за во иднина..
„Електрониката да беше лесна, сите ќе беа електроничари..“

Offline antonio@arsenal

  • Баниран
  • Експерт
  • ****
  • Posts: 513
Одг: Изборни ???
« Reply #13 on 24.06.2010, Thursday, 12:44:36 »
И јас исто :)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Изборни ???
« Reply #14 on 24.06.2010, Thursday, 13:24:25 »
Епа ај со среќа нека ви е изборот ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."