Author Topic: Механички Теслин Трансформатор  (Read 11818 times)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Механички Теслин Трансформатор
« Reply #45 on 21.03.2015, Saturday, 16:47:20 (Edited 21.03.2015, Saturday, 16:50:36) »
Цитирам:Батка, и резонансата игра голема улога во ова, ако не е подесен како што треба кондензаторот диодата воопшто не свети, значи не е само електромагнетна индукција, која се јавуваше доколку овој калем го приближевме 10cm од тт и тогаш правеше тенки искри од едниот до другиот крај...

Констатацијата е точна ,но поради тоа и отпаѓа идеата за безжичен пренос на ел.енергија.Ова е класичен пример на интерференција на две осцилаторни кола ,кои мора да бидат подесени на иста фреквенција  исто како радио приемникот и предавателот!!) за да се оствари - емисија!
Но,Тесла имал замисла друга - да направи еден огромен предавател ( Теслин трансформатор) кој ке емитува енергија на сите фреквенции и ке пренесува ел.енергија со помош на земјината топка ( заземјуванјето кое Киловолт го спомена).Значи да нема местење фреквенции,ами енергијата да се прима од примарниот извор било каде на земјината топка.Тоа ми беше целта да ви го кажам.

Споено мислење: [time]21 Март 2015, 16:49:25[/time]
Оди како тема -Теслин трансформатор,а со овој дел само ке докажеш постоење на електромагнетно поле и постоење на електромагнетна индукција во полето која дава напон за да свети ЛЕД.

Offline Atanas

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 729
  • Gender: Male
Велиш дека сакал да ја користи земјата како проводник? Хмм.. Епа на 2 одделни заземјувања ќе го постигнам тоа?

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Никој досега ( освен можеби Тесла!) не успеал да пренесе безжично електрична енергија на далечина која ке биде исплатлива.Мислам - да нема толкави загуби ,кои би биле штетни за целиот процес и од технички и од економски причини).Значи, потврди го само постоењето на теслини ВН струи и покажи го процесот со ЛЕД  дека функционира.Не веруван дека ке има друг некој со иста апаратура на натпреварот ( многу малку ги интересира ова поле!) 8) :D

Offline Atanas

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 729
  • Gender: Male
Проектот ми е насловен Безжичен трансфер на ел. енергија. Така да.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Можеби некој професор ке *наседне* на темата,ама некој што малку ги знае експериментите и изумите на Тесла. 8)

Offline Atanas

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 729
  • Gender: Male
Батка, ми треба помош дај на ПП, дозволи да те прашам.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Пиши ја темата како * Теслин трансформатор и прикажување на теслините струи во неговото поле*,а никако *безжичен пренос*.Тоа е малку незгодно,бидејќи ако некој те запердаши со теорија,готов си! ;D

Offline Atanas

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 729
  • Gender: Male
Батка, какко ова моето да го направам слично како тоа на Тесла. Или па безжичен пренос да го направам. Помош

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Да знам како, ке конкурирам за Нобелова награда! ;D  НЕ се занесувај дека можеш на основа на ТТ да направиш безжичен пренос на електрична енергија без големи загуби на големо растојание.Можеби на друг начин би се решил ( некогаш!) овој проблем,но не со помош на ТТ.Она што го знаеме за изумите на Тесла не ограничуваат во ова.А ,она што не го знаеме  веројатно е врвна тајна на некои служби во УСА  и тешко наскоро да излезе во јавноста.

Offline Atanas

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 729
  • Gender: Male
Вие кажете дали вака, можам да го носан на натпревар. И одприлика до каде можам да дотуркам?

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
Quote
ако некој те запердаши со теорија,готов си! ;D
Атанас, батка е 100% во право, ако разбираш англиски, барем ова прочитај го да не бидеш тапа...
Code: [Select]
http://www.extremeelectronics.co.uk/tccct/
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline Atanas

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 729
  • Gender: Male
Батка, ова дали може и како да го употребам во мојот проект?


Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Вие кажете дали вака, можам да го носан на натпревар. И одприлика до каде можам да дотуркам?

Како може некој да каже до каде ке дотуркаш??????? ;D Вака се збуниш и ставиш прст на фазата на 220V!??
Абе,какви прашања поставуваш- ако некој сака да те збуни едно недоречено прашање ке ти постави и готов си!
Пример : Ајде докажи дека во ова точка на ТТ има 20.000V? Со прст ли ке докажеш??? ;)

Offline Atanas

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 729
  • Gender: Male
Е добро де сега. Од кај да знам па и јас. Ме збунивте со ова. Туку, дај кажи она дали можам да го употребам?

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Батка, ова дали може и како да го употребам во мојот проект?



Абе Атанас,ме з,,,ш ли ти мене???  Тоа е општ пример за Теслин генератор.  Ти да го употребиш,а јас да ти кажам?????
Ти кажав дека не сакам да конкурирам за Нобелова награда и да измислувам апаратури врз база на теслините патенти.Впрочем,тие патенти се заштитени веројатно со авторски права.