Author Topic: Помош за предпојачало со TDA4292  (Read 2390 times)

Offline ZekoZekic

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 59
  • Gender: Male
Помош за предпојачало со TDA4292
« Opened on 02.03.2014, Sunday, 13:12:34 (Edited 02.03.2014, Sunday, 18:59:57) »
Ми треба помош во врска со предпојачало со ТДА 4292 кое што го најдов на форумов:
http://elektronika-mk.net/index.php?topic=6829.msg59513#msg59513
Го имам изработено за да го користам како предпојачало за појачало со TDA7560, но имам еден проблем, односно предпојачалото се си работи во ред само има една мана потенциометарот што е за гласот додека го вртам до пола не се попушта звукот воопшто а после тоа се попушта.Инаку на влез носам сигнал од мп3 плеер.
Еве слики од предпојачалото(се извинувам за лошиот квалитет толку ми е добра кам. на мобилниот):



За напојување користам регулиран напон од 15в:

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Проблем е потенциометарот - има голема вредност и е линеарен.На тоа место ти треба логаритамски и одприлика 10-22К.

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
Quote
На тоа место ти треба логаритамски и одприлика 10-22К

Па и таму е 22к само што  е линеарен, и не, не треба логаритамски бидејки контролата се врши во самото коло а не на влез.  ;)
Kure je kupio novog BMW-a

Offline ZekoZekic

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 59
  • Gender: Male
Одг: Помош за предпојачало со TDA4292
« Reply #3 on 02.03.2014, Sunday, 18:36:37 (Edited 02.03.2014, Sunday, 22:18:27) »
па и јас прво помислив на тоа па пробав со еден 25к логаритамски, 10к линиски и 100к линиски(што имав на располагање) ама со логаритамскиот дури полошо беше  а со другите два слично како со овај што е 22к па затоа сега друго не знам што би можело да е?

Споено мислење: [time]02 Март 2014, 19:49:55[/time]
На друга шема што ја најдов на интернет гледам има +елементи кои што ги немаше во таа шема по која го изработив јас па ме интересира да не е потребно и тоа да се додаде за да се реши проблемот?


Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Во ред е, не ја видов  воопшто  шемата (дека е 22К лин. тој потенциометар).Види најди даташит за колото и види дали има податок кој напон му доаѓа на пин 24.Потоа може проблем е оној 10мФ електролит паралелно со регулациите.Трета варијанта може да биде да ставиш тример 22к лин.место потенциометарот,да го ставиш некаде на максимум,а на излез да врзеш стерео потенциометар 2х10-22к лог помеѓу предпојачалото и излезното појачало.Дали другите регулации се во ред,односно дали регулираат правилно?

Offline ZekoZekic

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 59
  • Gender: Male
да да се друго е во ред само потенциометарот за гласот е проблемот, до пола кога го вртам никаков звук не дава после тоа се попушта нормално.

Offline ZekoZekic

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 59
  • Gender: Male
пробано и на компјутер на звучна го поврзав пак исто, ако не ке пробам ке го сменам тој кондензатор од 10мф ако пак не бива таа варијанта со тример и пот. на излез изгледа како оптимална.

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3184
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Пробај смени го потенциометарот за глас со некој од другите, дали нешто ќе се смени. Можно е и интегралецот да е некој фалсификат и да не работи како што треба...
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Смени потенциометар,мери напони,па ако не е во ред,можеби ИК не е во ред.Ако не бива поинаку,стави потенциометар стерео на излез од пп.

Offline ZekoZekic

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 59
  • Gender: Male
Одг: Помош за предпојачало со TDA4292
« Reply #9 on 02.03.2014, Sunday, 20:59:07 (Edited 02.03.2014, Sunday, 21:04:20) »
па да интегралното не е од сименс туку најверојатно е некое кинеско можно е тоа да е целиот проблем

Споено мислење: 02.03.2014, Sunday, 21:04:20
Сепак таа опција ке ја направам со потенциометар на излез и тример на местото на пот. за гласот и тоа ке му е, да не комплицирам повеке  8)