Author Topic: Добра идеа за добар ладњак  (Read 2079 times)

Offline Otpor

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 161
  • Gender: Male
Добра идеа за добар ладњак
« Opened on 01.03.2014, Saturday, 18:21:13 »
За оние што планираат да прават засилувачи во А класа а им треба добро и евтино ладење (за разлика од готовите,комерцијални )еве една идеа која ја начекав на еден кинески (или малезиски) форум па морав да ја споделам овде ;)
,,Алчните за пофалба секогаш имаат мали заслуги,,

Плутарх, двесте и кусур и некоја година П.Н.Е

Offline 5RuseV

  • Нов член
  • *
  • Posts: 44
  • Gender: Male
Хахахахахахха .. Стварно е добар "ладњако" интересно испаднало xDD

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
За оние кои сакаат малку да експериментираат, еве уште еден совет. Може да се направат ладилници и од стари HDD ;).

А инаку, идејата од сликата е одлична ;) ;D. Малку габаритно, ама функционира ;) ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Z31GH

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 714
  • Gender: Male
Јака работа, 100% нема да ти прегрее појачалото. Ама мислам дека оваа варијанта не е евтина како што велиш :) Еден таков бандаж може да е над 100 евра. Вакво нешто немам видено, сепак супер идеја  ;)
Hams do it! With Frequency

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Чив е овој термин ладњак, или ничив ?!  На македонски е ладилник.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Otpor

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 161
  • Gender: Male
Чив е овој термин ладњак, или ничив ?!  На македонски е ладилник.
Ај и така си тука,препрај го насловот,гледам смета  :)
,,Алчните за пофалба секогаш имаат мали заслуги,,

Плутарх, двесте и кусур и некоја година П.Н.Е

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Чив е овој термин ладњак, или ничив ?!  На македонски е ладилник.
Ај и така си тука,препрај го насловот,гледам смета  :)
Насловот сам треба да си го преправиш за да не се учат и другите на погрешни термини. Не не сме тука за тоа..... ние можеме да ти ја заклучиме или избришеме темата.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Z31GH

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 714
  • Gender: Male
@DX-er

Прости му денес, прочка е  ;)
Hams do it! With Frequency

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
@DX-er

Прости му денес, прочка е  ;)
ама треба да побара сам, нели ?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Господ простува, декстер не  хехех
Да не амкавте масовно денес (таква мислам бесе традицијата)
Кога сме кај литература, за некои збориви пеки(па и за зборот пеки :D) ама некои зборови стварно треба да си останат увозни.. Знае некој како е на турцки чај?
Чај на турски е чај  :P

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Бицикле,абе што се пикаш во литература и транслација? Прво чај е турцизам,не е македонски збор 8) Второ - чај на турски е   كاج ,ако не си знаел  ;D Трето не знам и јас од каде- ладњак !/ Веројатно е скопски дијалект.Србите велат хладњак,ние велиме -ладилник .Не сум проверил можеби на босански е - ладњак !?? 8)

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
a  كاج  како се чита ? неќу чај пиво ми дај :)
а кој нема да те разбере ако му речиш ладњак... ако следиш тв и тамо почнаа по своја воља да си зборува кој како сака...

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Па целта на Форумов меѓу друго е да се заштитува Македонскиот јазик и кирилското писмо.Проблемот е што радијата и ТВ станиците се се повеќе *осакатени* со лектори.Повеќе се брза да се *испукаат* вестите,а новинариве се се по очајни! Гледај кој се стана новинар,ни дикција,ни глас,само стас и плавуши се бараат! А она за чајот - навистина на старо-турски така се пишува - чај! Чајот е турцизам кој го имаме прифатено,за жал.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Тоа ми беше зборот, во ред е да се корегира или опомене член за лексикон, меѓутоа не сме ние тие кои треба да го оправаат јазикот во државава, има многу поодговорни од нас. Сакам да кажам да не се фаќа за кусо ептен ако некој член нешто згреши, или на пример ако пиши донлоадирање, сторирање уесбе итн...

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Грешиш за тоа! Токму ние,како граѓани сме виновни за јазикот! Ајде барем на ова место да се изразуваме културно,да зборуваме и комуницираме литературно.Немој да мислиш дека малкумина не читаат.Не читаат многумина,иако не се членови,ама велат некои - добро што го терате Форумот на македонски и со кирилична поддршка.На многу места кеде требало,токму овој Форум сум го потенцирал како место каде внимаваме да се изразуваме литературно,се разбира со исклучоци.Но,барем помладите треба да го земат тоа како обавеза.Заштитата на идентитетот и јазикот започнува од вакви места и форуми.Затоа се лутам кога некој ке почне на дијалект - тоа можете дома да го практикувате,овде изразувајте се литературно.Така барем мислам дека треба да биде.