Author Topic: Аудио засилувач Проект  (Read 1429 times)

Offline nikolajovanoski

  • Нов член
  • *
  • Posts: 14
Аудио засилувач Проект
« Opened on 03.02.2014, Monday, 09:46:47 »
Здраво ми треба помош односно ми треба литература за проект по матура се за аудио засилувачи ! Поспецифично материјал пребарував неможев да најдам. Фала однапред  :)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
Одг: Аудио засилувач Проект
« Reply #2 on 03.02.2014, Monday, 14:38:21 »
Епа требало на време да учиш а не сега кога дојде "жустро" да бараш помош, верувам дека само со два збора на гугл ке најдеш огромен број на резултати, инаку види ја ова од морган јонес има доста интересни работа ке ти помогне многу во врска со лампите.  ;)
Kure je kupio novog BMW-a

Offline slidermc

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 595
  • Gender: Male
Одг: Аудио засилувач Проект
« Reply #3 on 03.02.2014, Monday, 19:37:38 »
Мој совет: лампите рипни ги.

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
Одг: Аудио засилувач Проект
« Reply #4 on 03.02.2014, Monday, 19:39:40 »
Мислам дека тој има напишано се за аудио засилувачи така да неможе да ги рипне лампите тоа е дел од историјата и развојот на засилувачите  ;) немора да обрати голем дел на нив но треба да ги опфати.  ;D
Kure je kupio novog BMW-a

Offline izotop

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 357
Одг: Аудио засилувач Проект
« Reply #5 on 03.02.2014, Monday, 20:57:58 »
Треба да пишуваш за аудио засилувачи или ти треба  и  реализација на некој  засилувач.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Аудио засилувач Проект
« Reply #6 on 03.02.2014, Monday, 21:42:44 »
Мој совет: лампите рипни ги.

Јас, баш напротив, не би ги рипнал. Сега се цели кон „интегрирано образование“, штампање на профили за определена цел, затоа се изучува многу малку од историјата на електрониката, па и општо техниката. Јас не викам да се изучува се, ама да се поминат барем основните електрични кола (тука спаѓаат осцилатори, засилувачи, итн.) за секоја од електронските компоненти, според мене, треба.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Аудио засилувач Проект
« Reply #7 on 03.02.2014, Monday, 21:53:56 »
Мој совет: лампите рипни ги.

Па ако пишува за аудио појачувачи треба од ламбите да почне.Аудио техниката не почнала од транзисторите! Секако дека треба да се почне со ламби,транзистори (биполарни, фет итн.),ИК.
Види и на овој линк

Code: [Select]
http://sr.wikipedia.org/sr/Audio_poja%C4%8Dava%C4%8D

Offline slidermc

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 595
  • Gender: Male
Одг: Аудио засилувач Проект
« Reply #8 on 03.02.2014, Monday, 22:48:16 »
Јас дечкото го разбрав како да бара да реализира функционален засилувач. Но доколку е теоретска тема, тогаш секако дека првин од лампите ке почне.

Offline izotop

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 357
Одг: Аудио засилувач Проект
« Reply #9 on 03.02.2014, Monday, 23:16:25 »
Нормално ако е само теоретски ќе си започне од почеток лампа ,транзистор - фет и интегралец . Ако е аудиофилски тип  ќе го затвори кругот и пак ќе се врати на лампа (историјата се повторува )  ;D
Малку офф

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Аудио засилувач Проект
« Reply #10 on 03.02.2014, Monday, 23:27:49 »
Ало,на човекот му треба материјал за  МАТУРСКА а не за АУДИОФИЛСКА тема.Значи се работи за општо запознавање со најстарите и најновите теории ,за  видовите,класите,елементите. И нема потреба на ништо да се навраќа бидејќи темата  сепак има некои ограничувања ,особено во бројот на страните 8)

Offline izotop

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 357
Одг: Аудио засилувач Проект
« Reply #11 on 04.02.2014, Tuesday, 07:48:50 »
Не се нервирај (големи букви) ,шала беше , пишал за што му треба.
Не дообјасни дали во матурската задача спаѓа и изведбен дел тоа не го разбрав.

Offline nikolajovanoski

  • Нов член
  • *
  • Posts: 14
Одг: Аудио засилувач Проект
« Reply #12 on 04.02.2014, Tuesday, 09:12:59 »
Вака сеа фала на сите што обративте грижа и ми дадовте неколку линкови.
1. Имам реализирано аудио засилувач односно е 100W/ 4 излези имам и текст и и постапка на изработка но многу малку.
2. хахах јас да имав материјал ќе учев од материјалот не берете гајле него во сите четири години само 1 засилувач имавме изработено односно имавме избор моно или стерео да направиме и да во право сте со 2 збора може да се најде многу материјал но мислев да не има веќе некој правено па да составам еден проект.
3. Фала мнооооогу за помошта :)

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
Одг: Аудио засилувач Проект
« Reply #13 on 04.02.2014, Tuesday, 13:54:16 »
Quote
1. Имам реализирано аудио засилувач односно е 100W/ 4 излези имам и текст и и постапка на изработка но многу малку.

За начинот на изработка мислам дека не ти треба многу текст подобро обрати повеке внимание на начинот на работа на засилувачот да знаеш која компонента што улога има.

Quote
2. хахах јас да имав материјал ќе учев од материјалот не берете гајле него во сите четири години само 1 засилувач имавме изработено односно имавме избор моно или стерео да направиме и да во право сте со 2 збора може да се најде многу материјал но мислев да не има веќе некој правено па да составам еден проект.

Мислам дека во втора година по аналогна се учи за засилувачи и сл. работи инаку не се учи тоа за еден ден, најдобро обрати повеке внимание да знаеш нешто да објасниш, како работи и сл. но не и дизајнирањето. Патем не користи некој туг проект подобро земи колку можеш толку, научи нешто и пробај сам да направиш твој проект.
Kure je kupio novog BMW-a

Offline nikolajovanoski

  • Нов член
  • *
  • Posts: 14
Одг: Аудио засилувач Проект
« Reply #14 on 04.02.2014, Tuesday, 15:38:51 »
учевме учевме ама професоро само шеми црташе односно работа на засилувачи и само слики текст никаде и зато немам материјал иначе не барам :) фала