Author Topic: AUTOCAD  (Read 1857 times)

Offline ivan_cabuk

  • Нов член
  • *
  • Posts: 19
  • Gender: Male
AUTOCAD
« Opened on 23.01.2014, Thursday, 09:49:13 »
Би ве замолил доколку некој знае каде можам да ги купам следниве софтвери во Македонија:

ΑUTOCAD;  AutoDesk Inventor и Solidworks 3D.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: AUTOCAD
« Reply #1 on 23.01.2014, Thursday, 09:58:27 »
Можеш од интернет да ги купиш од нивните страници, а за кај нас незнам, немам сретнато
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline ivan_cabuk

  • Нов член
  • *
  • Posts: 19
  • Gender: Male
Одг: AUTOCAD
« Reply #2 on 23.01.2014, Thursday, 10:06:59 »
Па да знам но претпоставените ми рекоа ако можам да најдам овде некаде дали има ... :) сепак благодарам

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: AUTOCAD
« Reply #3 on 23.01.2014, Thursday, 10:14:49 »
мислам дека имаше неколку компании низ македонија кои продаваа ваков вид на софтвер пребарај, мислам дека ќе ги најдеш, ама дали онај кој што тебе ти треба го имаат, е тоа незнам :D
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline DimitarMK

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 51
Одг: AUTOCAD
« Reply #4 on 23.01.2014, Thursday, 11:36:05 (Edited 23.01.2014, Thursday, 11:40:06) »
Code: [Select]
http://klepa.mk/?p=65
Види овде.  :)

Offline Z31GH

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 714
  • Gender: Male
Одг: AUTOCAD
« Reply #5 on 23.01.2014, Thursday, 16:21:19 (Edited 23.01.2014, Thursday, 16:45:35) »
Не знам колку пари имаш за трошење, знам дека Solid works е неколку илјади евра ако сакаш да го купиш, AutoCAD I inventor исто. Прв пат сретнувам човек кој сака да купи вакви програми. Можеби не знаеш дека се скапи. Највероватно си средношколец. Те советувам да не ги купуваш туку да ги спуштиш од негде. :) Додека студирав на факултет имаше презентери на семинар за solid works  кога ја кажаа цената глава ме заболе.
Hams do it! With Frequency

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
Одг: AUTOCAD
« Reply #6 on 23.01.2014, Thursday, 18:00:35 »
Може му треба за да нацта некој проект кои потоа мисли да го продаде, а за тоа мора да имаш лиценцирана програма, иначе можеш во затвор да завршиш :)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: AUTOCAD
« Reply #7 on 23.01.2014, Thursday, 18:49:12 »
Aко си спремен 4500 ЕУ да потрошиш ке се најде компанија  8)

Offline warningteam

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 292
Одг: AUTOCAD
« Reply #8 on 23.01.2014, Thursday, 20:22:44 »
Другар  со Auto Cad имам искуство и во домашни услови и во прва година мислам средно беше  исто моравме да цртаме ,но кога ни требаше за домашни го симнавме преку нет бесплатно.. да проверам во усб дали ми е инсталацијата што тогаш ја префрлив  ако си заинтересиран пиши пп ке проверам и ке  ти го префрлам ако ми стои.  Иначе да го/ги купиш  ти треба минимум 3 цифрена бројка па едно Е на крајот од цената :D

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
Одг: AUTOCAD
« Reply #9 on 23.01.2014, Thursday, 20:34:38 »
Авторот на темава рече дека претпоставените му рекле да најде и да купи. Значи најверојатно за фирма се работи. Дајте предлози од каде може да се купи, во Македонија.
Жан

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: AUTOCAD
« Reply #10 on 23.01.2014, Thursday, 20:59:58 »
Aвторот треба да знае дека се купува прво основната верзаија ,а потоа додатоците и библиотеките.Значи треба да знае што конктерно ке му треба за работа.Постојат верзии за студенти ,ама тоа се * потстрижени * верзии со кои не може професионално да се работи.Тие се за учење претежно.За профи работа мора да се купи некоја верзија,а потоа да се бараат бесплатни или кракувани надоградби.

Offline didy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 426
  • Gender: Male
Одг: AUTOCAD
« Reply #11 on 23.01.2014, Thursday, 21:07:38 »
Може да се користи и Брискад
Code: [Select]
http://www.bricsys.com/en_INTL/bricscad/поевтино ќе поминеш и се надевам го има ина што ти треба

Offline ivan_cabuk

  • Нов член
  • *
  • Posts: 19
  • Gender: Male
Одг: AUTOCAD
« Reply #12 on 23.01.2014, Thursday, 21:33:17 »
Значи овака. Мене ми е кажано да најдам ЛИЦЕНЦИРАН софтвер бидејки се работи со многу прецизни и скапи проекти кои ние сами ги изведуваме поточно може да се види на официјалната страна
Code: [Select]
www.steeltechnology.mk така да мене лично ми е кажано да видам каде колку пари се и да пренесам бидејки како што ми кажаа ако добро разбрав доколку програмот е купен од друга држава неможе да се користи надвор од неа т.е. лиценцата ке се блокира. Инаку горе-долу сите веб страни ги пребарав :D

Offline Z31GH

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 714
  • Gender: Male
Одг: AUTOCAD
« Reply #13 on 23.01.2014, Thursday, 21:43:21 »
тогашмислам дека на страната на клепа ќе најдеш тоа што ти треба :)
Hams do it! With Frequency